Dodany: 04.06.2013 08:50|Autor: Tsuisou

Próba

Wielką rozkoszą jest wrócić do kolebki własnego życia. Gdy rozpoczynało się swoją wielką przygodę z dziełami literackimi. Przed oczami widzę okładkę książki napisanej przed kilkoma stuleciami. Czuję wciąż powracający sentyment, by znów zagłębić się w lekturze. Jest to jedna z pierwszych powieści, jakie przeczytałem w życiu. Na zawsze pozostanie moją ulubioną pozycją.

Akcja przenosi nas do tropikalnego świata XVII wieku. Poznajemy "postapokaliptyczną" rzeczywistość rozbitka. Dafoe w tej powieści jest dla mnie prekursorem wizji takiej rzeczywistości, w której kończy się normalny świat, a zaczyna nowy, nieznany. Człowiek pełen pasji do żeglowania zostanie tu wystawiony na próbę, która może zakończyć się śmiercią. Pomocna dłoń nie zostanie podana, wszystko wokół będzie zagadką do rozwiązania, sprawdzianem dla ludzkiej duszy i ciała, umysłu i zaradności, odwagi i wytrwałości. Nikt inny nie będzie oceniał, tylko samo życie.

Dzisiejsza fantastyka bazuje na podobnych emocjach, jakie odczuje każdy podczas lektury tej powieści. Aktualnie możemy znaleźć dziesiątki czy setki tego rodzaju opowiadań. Jednak wszystkie one bazują na tym samym: na próbie pozostawienia człowieka w obcych warunkach, gdzie chwila nieuwagi może doprowadzić do śmierci. Czytelnik będzie ciekaw, jak bohater, niemający doświadczenia i niespodziewający się swojego losu, może przetrwać w ekstremalnych warunkach. Ciekawość ta doprowadzi do wrzenia umysłu i obudzi żądzę przeczytania książki na jednym oddechu.

"Przypadki Robinsona Kruzoe" to opowieść o człowieku, który przeżył prawie trzy dekady na bezludnej wyspie. Jako jedyny ocalały z katastrofy statku, został zmuszony do odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Daniel Defoe napisał coś w rodzaju poradnika przetrwania. Zamieścił w nim bardzo obszerne opisy większości czynności niezbędnych do przeżycia. Główny bohater sam musi zapewnić sobie wszystko. Zdobyć pożywienie, odziać się, zapewnić sobie dach nad głową - a to wszystko przy ciągłym baczeniu na zagrażające mu niebezpieczeństwa.

Akcja powieści toczy się w XVII wieku. To okres kolonizacji i imperializmów. Świat, gdzie mentalność ludzka zdaje się opierać na innych niż obecnie wartościach, np. niewolnictwo nie jest uznawane za coś negatywnego, człowieka o czarnym kolorze skóry traktuje się jako gorszego. Wszystko to przedstawione jest w powieści Daniela Defoe, mentalność powszechna w ówczesnym świecie prezentowana jest w zachowaniu Robinsona.