Dodany: 06.01.2014 00:31|Autor: UzytkownikUsuniety08​252023075941

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Top 3 książki

Czy możecie podać po 3 najlepsze wg Was książki z tych kategorii(możecie różnie interpretować te kategorie) :
- literatura faktu
- psychologia (przykładowo: rozwój osobisty; retoryka; efektywność)
- filozofia
- religia
- literatura klasyczna (obca lub polska)
- ekonomia
- biografia
- sztuka (np.architektura)
- książki inne

Użytkownik: pijany_nietoperz 06.01.2014 11:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy możecie podać po 3 na... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Ubogo odpowiem, ale zawsze coś:

-literatura faktu

1. Kompania braci (Ambrose Stephen Edward)
2. Heban (Kapuściński Ryszard)
3. Było minęło: Wspomnienia dziecka-żołnierza (Beah Ishmael)

-psychologia

1. Mowa ciała (Pease Allan, Pease Barbara)
Bardzo bogaty w informacje i prosty język przekazu. Polecam.

-filozofia

1. Koniec jest moim początkiem (Terzani Tiziano)
Niby zalicza się do biografii, ale filozofii jest w niej wiele. Pouczająca książka.
2. Osho (właśc. Rajneesh Chandra Mohan Jain)
Pobieżnie czytałem tego Pana od razu skojarzył mi się z filozofią.

-religia

1. Biblia - Nowy Testament (Wilczycka Danuta)

-literatura klasyczna (obca)

1. Zielona Mila (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))
Moim zdaniem powieść jest lepsza od ekranizacji.
2. Ojciec chrzestny (Puzo Mario)
3. Milczenie owiec (Harris Thomas)

-literatura klasyczna (polska)

1. S@motność w Sieci (Wiśniewski Janusz Leon)
Nie każdemu może się podobać. Mnie nie zawiodła.
2. Gringo wśród dzikich plemion (Cejrowski Wojciech)
I ex aequo:
3. Opowieści o wiedźminie: 1 (Sapkowski Andrzej)
3. Opowieści o wiedźminie: 2 (Sapkowski Andrzej)

-ekonomia

1. Bogaty ojciec, biedny ojciec czyli Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa (Kiyosaki Robert T., Lechter Sharon L.)
2. Kwadrant przepływu pieniędzy: Jak osiągnąć finansową niezależność (Kiyosaki Robert T., Lechter Sharon L.)

-biografia

1. Pianista (Szpilman Władysław)
Wiadomo o kim.
2. Koniec jest moim początkiem (Terzani Tiziano)
Może mniej wiadomo o kim.
3. Bądź jaki bądź: Historia Nirvany (Azerrad Michael)
Dobra książka. Nie powiem. Ale przygnębiająca. Wokalista zespołu nie miał lekko. Jakbym miał opisać jednym słowem jego osobę to byłoby nim słowo: BUNTOWNICZY.

-sztuka

Nie mam pojęcia. Może trochę łapałoby się Filary ziemi (Follett Ken)
Teraz ją czytam.

-książki inne

Co mam przez to rozumieć. Dajesz nam, użytkownikom, wolną rękę.

1. Trzy metry nad niebem (Moccia Federico)
Pierwsza książka, którą przeczytałem z własnej nieprzymuszonej woli. Od niej zaczęło się moje zainteresowanie książką w ogóle.
2. Milion małych kawałków (Frey James)
Polecam każdemu. Chcesz ćpać? Albo palić zioło? (Kieruję te słowa do wszystkich.) Przeczytaj to Ci się odechce.
3. Milczenie owiec (Harris Thomas)
Też jedna z pierwszych, do których się dorwałem. Podobało się. Film też.

Może inni się też wypowiedzą.
Użytkownik: Zoana 06.01.2014 12:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Ubogo odpowiem, ale zawsz... | pijany_nietoperz
Nie chcę się czepiać, ale wydaje mi się, że autorka tematu nie bez kozery nie prosiła o wymienienie książek w kategorii literatury współczesnej, ale o dzieła literatury klasycznej polskiej i obcej. A przecież klasyka to dzieła niosące uniwersalne wartości, uznane przez pokolenia za wybitne i ważne dla rozwoju literatury; ciężko raczej za takie uznać "Opowieści o wiedźminie" czy "Samotność w sieci". ;-)
Użytkownik: Prysiu 06.01.2014 14:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie chcę się czepiać, ale... | Zoana
"Nie chcę się czepiać, ale..."

... autorka tematu w ogóle mało napisała o powodzie, czy też celu rozpoczętej dyskusji ;)
Użytkownik: Zoana 06.01.2014 16:54 napisał(a):
Odpowiedź na: "Nie chcę się czepiać, al... | Prysiu
No tak, ale jednak wyraźnie napisała o literaturze klasycznej, nie współczesnej czy rozrywkowej. :-)
Użytkownik: pijany_nietoperz 06.01.2014 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie chcę się czepiać, ale... | Zoana
E tam. :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.01.2014 18:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy możecie podać po 3 na... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Literatura faktu:
Heban (Kapuściński Ryszard)
Imperium (Kapuściński Ryszard)
Zakazane wrota (Terzani Tiziano)
(wspólny mianownik: odkrywanie obcego świata całym sobą i przedstawienie swoich odkryć mistrzowskim stylem)

Psychologia:
Umysł (Smith Anthony) (troszkę stare, ale w bardzo dużym zakresie nadal aktualne kompendium działania naszego mózgu)
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały - jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły (Faber Adele, Mazlish Elaine) (absolutny niezbędnik efektywnej komunikacji)
Pod presją: Dajmy dzieciom święty spokój! (Honoré Carl) (poniekąd antidotum na wyścig szczurów dla nieletnich)

Filozofia:
Umysł (Smith Anthony) (piękny wykład uniwersalnej filozofii życia)
Myśli (Seneka (Seneca Młodszy Lucius Annaeus)) (dużo mądrych przemyśleń w lapidarnej formie)
Poza dobrem i złem (Schmidt-Salomon Michael) (o fundamentalnych kategoriach moralnych bez kontekstu religijnego)

Religia:
Chodzący po morzu (Maliński Mieczysław) (zamiast nudnych i długich kazań - piękne i mądre miniaturki)
Sadhana: Ścieżka do Pana Boga (Mello Anthony de) (bardzo ciekawa propozycja dla nie-ortodoksów: zbliżenie się do Boga chrześcijan za pomocą metod zaczerpniętych z religii Wschodu)
Eunuchy do raju: Kościół katolicki a seksualizm (Ranke-Heinemann Uta) (gwoli przypomnienia, że każdy kościół tworzą ludzie, którzy - nie zawsze sensownie - narzucają innym ludziom poglądy i reguły)

Klasyka obca:
W poszukiwaniu straconego czasu (imponująca i urzekająca stylem historia o przemijaniu - jako całość, bo jak tu wybrać pojedynczy tom, skoro dziełem sztuki są wszystkie razem wzięte?)
Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor)) (najprzenikliwiej ukazane dobro i zło ludzkiej natury na tle historii)
Komu bije dzwon (Hemingway Ernest) (za styl i za najpiękniejszy pod słońcem opis sceny miłosnej)

Klasyka polska:
Lalka (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) (cudowna panorama charakterów i scen rodzajowych)
Nad Niemnem (Orzeszkowa Eliza) (uroczy romans z przesłaniem, a poza tym najpiękniejsze opisy)
Pan Tadeusz (Mickiewicz Adam) (za treść, za styl, za formę i za to, że nigdy się nie znudzi)

Ekonomia: nie czytuję

Biografia:
Znaczy Kapitan (Borchardt Karol Olgierd) (najzabawniejsze, najbardziej wzruszające i najpełniejsze szacunku wspomnienie podwładnego o przełożonym)
Agnieszki: Pejzaże z Agnieszką Osiecką (Turowska Zofia)
Pamiątkowe rupiecie: Biografia Wisławy Szymborskiej (Bikont Anna, Szczęsna Joanna) (dla tych obu wspólny mianownik: nie na klęczkach i bez opluwania)

Sztuka:
cykl "Sztuka świata" (nie ma go w katalogu, postaram się przy okazji wprowadzić)
Różne kolory: Opowiadania o malarzach polskich (Mortkowicz-Olczakowa Hanna) (doskonałe wprowadzenie w świat sztuki polskiej XIX i pocz.XX wieku dla początkujących, w formie beletrystycznej)

Inne:
oj, ciężko wybrać, zwłaszcza że wchodzi w to cała współczesna beletrystyka i cała poezja... Nie podejmuję się :-).