Dodany: 29.08.2008 13:59|Autor:

Książka: Ból kamieni
Agus Milena
Notę wprowadził(a): mchpro

Powieść o czekaniu i poszukiwaniu. Historia kobiety opowiedziana przez jej wnuczkę.

Babcię narratorki poznajemy w 1943 roku, kiedy wbrew własnej woli wychodzi za mąż za czterdziestoletniego wdowca, do szaleństwa w niej zakochanego. Dziwne to małżeństwo – dwoje ludzi, którzy prawie ze sobą nie rozmawiają i sypiają po przeciwnych stronach łóżka. Siedem lat później kobieta zostaje skierowana na leczenie do uzdrowiska. Tam poznaje Weterana – mężczyznę żonatego, kalekę – którego pokocha. Po raz pierwszy pokocha naprawdę. Przez całe dalsze życie będzie wracała pamięcią do tamtego czasu i szukała swojej miłości. Czy uda jej się znaleźć spełnienie?

Autorka subtelnie łączy opisy świata zewnętrznego – powojenna Sardynia – i wewnętrznego, w którym najważniejsze jest uczucie.

Bez patosu, morałów czy banału, za to z lekkością i poczuciem humoru. Wartościowa, piękna powieść.

[Wydawnictwo W.A.B., 2008]

Użytkownik: reniferze 29.06.2012 19:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść o czekaniu i posz... | mchpro
Oceniłam na pięć, chociaż kilkukrotnie gubiłam się w treści (wiem, to śmieszne, bo książka ma raptem 125 stron). Myliły mi się babki i matki - autorka rzadko używała imion. Ale może to kwestia mojego braku koncentracji :).

Tutaj fragment, który szczególnie mi się spodobał:
Milena Agus "Ból kamieni"