Dodany: 31.05.2014 15:01|Autor: nialla

Czytatnik: Cytaty

„Smażone zielone pomidory”/„Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe” - Fannie Flagg

„Wiesz, serce może pęknąć, ale i tak bije dalej.”

„I chciałabym, żebyś zawsze pamiętał jeszcze jedno. Na tej ziemi są cudowne istoty, które chodzą, udając ludzi. I proszę, żebyś o tym nie zapomniał. Zrozumiano?”

„Myślę, że mężczyzna nie może żyć bez kobiety. Dlatego większość z nich umiera wkrótce po śmierci żony. Po prostu się gubią. Jakie to przykre...”

„Nieważne jak się wygląda, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że jesteś najprzystojniejszym człowiekiem na świecie.”

„Jeżeli uwięzisz w klatce dzikie zwierzę, możesz być pewna, że umrze, ale jeżeli wypuścisz je na wolność, w dziewięciu przypadkach na dziesięć wróci do domu.”

„– Jesteś ranny?
– Chyba mnie zabili.”

„Ninny, zły czarnuch to nic dobrego, ale podły biały jest gorszy od psa.”

„– Mój Boże! Czy ona... zwariowała?
– No, możemy to ująć w ten sposób. Ona żyje w tym świecie, ale w nim nie przebywa.”

„Czy jest coś smutniejszego, niż zabawki na grobie?”

„Kiedyś mieli takiego szopa pracza, którego nazwali Herbatnik. Całymi godzinami mogli patrzeć, jak usiłuje wyprać krakersa. Stawiali na podwórku małą patelnie z wodą, potem dawali mu krakersa, a on prał krakersa za krakersem i za każdym razem się dziwił, że herbatnik znika. Patrzył wtedy na swoje maleńkie łapki i był taki zdziwiony. Nie mógł zrozumieć co się dzieje z krakersem. Większość życia spędził na praniu krakersów. Prał tez ciasteczka, ale to już nie było takie śmieszne... Kiedyś wyprał nawet wafelek od loda.”

„Ci, którzy cierpią, mówią najmniej.”

„Przeszłam swoje, a za każdym razem bolało równie silnie jak poprzednio. Zdarzało się, że się zastanawiałam, dlaczego dobry Bóg dał mi tak ciężki krzyż do dźwigania – do tego stopnia, że myślałam, że nie wytrzymam już ani dnia dłużej. Ale Pan daje ci tylko tyle, ile możesz znieść – nie więcej... i mówi ci tak: Nie można zatrzymywać się nad smutkiem, to cię wpędzi w chorobę szybciej niż cokolwiek innego.”

„W tym roku w Whistle Stop straciliśmy już jedną stopę, rękę i palec wskazujący. Zginął też jeden Murzyn. Dostaliśmy nauczkę: powinniśmy być na przyszłość ostrożniejsi. Mamy już dość, nie chcemy, by nasi bliscy tracili kończyny i inne rzeczy.”

Smażone zielone pomidory (Flagg Fannie (właśc. Neal Patricia))