Dodany: 09.06.2016 00:15|Autor: J

Czytatnik: #?!

Christie #3: Morderstwo na polu golfowym

Morderstwo na polu golfowym (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,0)

Rok wydania: 1923.
Miejsce akcji: nadmorska miejscowość Merlinville, północ Francji, niedaleko portowego miasta Calais.
Czas: Chyba lata 20. zeszłego wieku. Na pewno późnej niż 1909.
Osoby: Paul Reunald, jego żona, ich syn Jack, była dziewczyna, obecna dziewczyna Martha, jej matka. Nadto: sekretarz Stonor, stara służąca, dwie pokojówki, ogrodnik, tajemniczy "Kopciuszek", sędzia śledczy Hauter, komisarz Bex, detektyw Giraud. Rzecz jasna Hercules Poirot i jego przyjaciel Hastings, któremu przypadła rola narratora.

Poirot otrzymuje list z prośbą o pomoc od niejakiego Paula Reunalda, który obawia się o swoją skórę. Wraz z Hastingsem wyruszają bez zwłoki do Francji, mimo to przybywają za późno — niedoszły klient jest już sztywny. Rozpoczyna się śledztwo. Wychodzi na jaw, że Renauld był prawopodobnie szantażowany przez sąsiadkę, zaś w przedzień śmierci z niewiadomych powodów zmienił testament, pozbawiając syna należnej mu połowy spadku. Żona opowiada historię o zamaskowanych napastnikach, tylko dlaczego służba nic nie słyszała? Czy pan domu miał romans? Kto zabił? Syn z obawy o utratę spadku? A może małżonka, bo wydaje się coś kręcić? Albo jeszcze kto inny?

Intryga ładnie się rozwija, stopniowo wychodzą na jaw kolejne fakty, niekiedy bardziej komplikując, niż wyjaśniając sprawę. Oczywiście nie wpadłem na właściwe rozwiązanie; cóż, chyba nie nadaję się na detektywa... Ogólnie dobry kryminałek, ale bez rewelacji. Niektóre wątki były trochę przekombinowane, na przykład Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu a zwłaszcza cała heca ze szczeniackim zachowaniem Hastingsa, w końcu zupełnie dorosłego faceta, który dla przygodnie poznanej dziewczyny bruździ w śledztwie. Oceniam na 4,0/6.

Motywy, wątki, wydarzenia:
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Cytaty:
* "Dlaczego kobieta kłamie? Czasem robi to ze względu na siebie, zwykle ze względu na mężczyznę, którego kocha, i zawsze dla swoich dzieci."
* "Les femmes... mają cudowną zdolność wspierania kulejących."

Zobacz też:
Agatki moje