Dodany: 02.02.2016 03:18|Autor: J

Czytatnik: #?!

Moje lektury 2016

Postanowiłem notować sobie tu po kolei, co mi w ręce wpadnie, z wyłączeniem literatury fachowej i zawodowej. No i co? 93 książki zakończone w 2016 roku czynią go bez wątpienia najintensywniejszym czytelniczo rokiem mojego życia (a trochę ich tam już było...).

Styczeń 2016

1. Dekameron (Boccaccio Giovanni) 3,5/6.
To była dla mnie lektura dłogodystansowa, rozpoczęta jeszcze w zeszłym roku – trochę trwało, ale w końcu się udało.

2. Nieco inna historia Polski (Bratkowski Stefan (1934-2021)) 4,0/6.
Kolejna zeszłoroczna długodystansówka zakończona w styczniu. Całkiem ciekawa pozycja, choć styl autora niezbyt mi odpowiada.

3. Nie bój się życia (Miller Katarzyna) 3,5/6 — Książeczka o lęku.

4. Podróż ludzi Księgi (Tokarczuk Olga) 3,5/6.
Autorka potrafi ładnie pisać i wtedy też już potrafiła, jednak książka nie poruszyła nawet w połowie tak, jak niewiele późniejszy "Prawiek", a te przydługie nibygnostyckie wywody były po prostu nudne.

5. Ten się śmieje, kto umrze ostatni (Graf Ela) 4,0/6 – No i kto się śmieje ostatni?.

6. Grom.pl (Rybak Jarosław) 3,5/6 — Zielone berety po polsku.

7. Nowa Polska: Przewodnik dla Polaków (Madajczak Rafał, Wurdulak Mikołaj (pseud.)) 3,0/6 — Wcale nie śmieszne.

8. Na południe od nigdzie: Zapiski żywcem pogrzebanego (Bukowski Charles) 5,5/6.
Dobre, dawkowałem z umiarem.

Luty 2016

1. Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów: Konno przez Azję Centralną (Ossendowski Ferdynand Antoni) 4,5/6 — Azjatycka ewakuacja.

2. Café Szafé (Dębski Łukasz) 4,0/6 — Szafokawiarnia.

3. Warstwy wszechświata (Pratchett Terry) 4,5/6 — Ziemia jest płaska!.

4. Marsjanin (Weir Andy) 4,5/6 — Kosmiczny hodowca kartofli.

5. Biały Kapitan (Ossendowski Ferdynand Antoni) — 3,0/6.
Zachęcony lekturą "Zwierząt, ludzi i bogów" sięgnąłem po kolejny tytuł Ossendowskiego, ale tym razem się zawiodłem. "Biały Kapitan" to powieść przygodowa z wątkiem melodramatycznym i dość dużą dawką patosu, a przy tym pochwała odwagi i przyzwoitego postępowania. A więc i trochę moralizatorska. Adresowana raczej do młodego czytelnika.

6. Pokolenie Ikea (Piotr C. (pseud.)) — 1,5/6.
Dawno nie natknąłem się na taki koktajl bełkotu, bluzgów i wydzielin. Mały plusik za dwie lub trzy zabawne scenki, ale zasadniczo strata czasu.

7. Chłopcy 2: Bangarang (Ćwiek Jakub) — 4,0/6.
Dalszy ciąg przygód podstarzałych Chłopców od Piotrusia Pana. W tym tomie czytamy o krwawej masakrze, do jakiej doszło podczas dorocznego zjazdu Dzieciaków, poznajemy retrospektywnie Mata, który kiedyś był dla Chłopców prawie jak ojciec a cała drużyna remontuje swój lunapark i otwiera legalny biznes. Niestety, wrogowie nie śpią a zdrada przychodzi z najmniej oczekiwanej strony – małego Kubusia.
Zgrabnie napisane, lekko się czyta i nawet czasami trzyma w napięciu, ale mi się już chyba trochę przejadło i przed następną częścią zrobię sobie dłuższą przerwę. A może powinienem jednak w międzyczasie przeczytać Barriego?

8. Steve Jobs (Isaacson Walter). Chyba będzie piątka.

9. Wkurzam salon (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander), Geremek Rafał) 4,0/6 — Antysalonowiec o sobie

10. Kolor magii (Pratchett Terry) — 5,0/6.
Wersja audio Kołbasiuka była kilka lat temu moim pierwszym spotkaniem z Pratchettem. Teraz książkę przeczytałem i chociaż nie ma już tego elementu zaskoczenia, co za pierwszym razem, nadal jest świetna i błyszcząca przewrotnym pratchettowskim humorem.

11. Książka, którą napisałem, żeby mieć na dziwki i narkotyki (Raczkowski Marek, Żakowska Magdalena) — 3,5/6.
Autobiografia rysownika w formie wywiadu. Trochę rysunków, sporo humoru i dużo pozerstwa na artystę-hedonistę, który głównie pije, ćpa i kopuluje. Może to zresztą szczera prawda, ale w sumie co z tego?

12. Poszerzenie pola walki (Houellebecq Michel) (3,5). Dziwna książka. Początek był obiecujący, jednak rozwinęło się w takie właściwie nic. Niemniej lektura była dla mnie całkiem przyjemnym doświadczeniem. Jednak dwa tygodnie później nic kompletnie nie pozostało w pamięci.

Marzec 2016

1. Motylek (Puzyńska Katarzyna) (5,0).

2. Być w błędzie: Przygody w krainie pomyłek (Schulz Kathryn) (5,0).

3. Śpiąca królewna; Pieprzony los kataryniarza (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)). (3,5). Opowiadanie lepsze, stara powieść kiepska. Ocena pozycji wypadkowa.

4. Rewolucja 1905: Przewodnik Krytyki Politycznej (antologia; Piskała Kamil, Tych Feliks, Blobaum Robert i inni) (2,5). Dość chaotyczny zbiór tekstów i rozmów. Niektóre rzeczy zupełnie niestrawne (filozofia Brzozowskiego i feministyczne dyrdymałki). Podlanie ideologicznym sosem spowodowało u mnie pewne wątpliwości co do merytorycznej rzetelności pracy.

5. Zabić drozda (Lee Harper) (4,5).

6. Dom śmierci (Ponomarenko Aneta) (4,0) → Usterka, czyli dwa razy pomyśl, nim zabijesz fachowca...

7. Blask fantastyczny (Pratchett Terry) (5,0).

Kwiecień 2016

1. Lenin (Ossendowski Ferdynand Antoni) (4,0).
Książka nierówna. Pierwsza połowa pełna rozwlekłych, niekiedy trącących poetyckim patosem opisów czy to przyrody, czy to przemyśleń młodego Uljanowa, trochę mnie znudziła. Akcja nabrała dynamiki od momentu, kiedy Lenin wrócił z zagranicy by włączyć się do rewolucji 1917 r.

2. Moja krótka historia (Hawking Stephen W.) (3,5).
Autor bez wątpienia jest nietuzinkowym człowiekiem i wybitnym naukowcem, wręcz gigantem, jeśli wziąć pod uwagę jego fizyczne ograniczenia. Niemniej autobiografia tak sobie napisana. Powinien raczej Isaacsona poprosić, pewnie wyszłoby coś bardziej wciągającego i inspirującego.

3. Oberki do końca świata (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) (5,0).
Wieś. Muzykanci. Mistyczno-magiczne. Klimatyczne (lubię klimaty). Mikrokosmos. Starzenie, przemijanie, odchodzenie. W zderzeniu z nowoczesnością. Trochę za dużo tego przemijania. Ckliwie się robi czasami.

4. Wroniec (Dukaj Jacek) (4,0).

5. Listonosz (Bukowski Charles) (4,5).

6. Tajemniczy przeciwnik (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5,0) → Christie #2: Tajemniczy przeciwnik, czyli Agatha jakiej nie znałem

7. Filozofia kaizen: Jak mały krok może zmienić Twoje życie (Maurer Robert) (3,0).

8. E. E. (Tokarczuk Olga) (4,0).

9. Carrie (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (3,5).

10. Zakonnice odchodzą po cichu (Abramowicz Marta) (3,0).

Maj 2016

1. Traktat o łuskaniu fasoli (Myśliwski Wiesław) (4,5)

2. Równoumagicznienie (Pratchett Terry) (4,0)

3. Miasteczko Salem (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (4,0) → King #2: Salem

4. Błyskotliwi chłopcy: Rewolta na Wall Street (Lewis Michael) (4,5)

5. Ja: Wszystkim, którzy urodzili się bez instrukcji użycia (Niwiński Tadeusz) (3,5)

6. Coś mocniejszego (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)) (4,0) → A może odrobinkę czegoś mocniejszego?

Czerwiec 2016

1. Orlica (Ossendowski Ferdynand Antoni) (4,0)

2. Made in Japan (Tomański Rafał) (2,5) → Groch z kapustą i technologicznym sosem

3. Morderstwo na polu golfowym (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,0) → Christie #3: Morderstwo na polu golfowym

4. Temat na pierwszą stronę (Eco Umberto) (4,5) → Temat na ostatnią powieść

5. Test Marshmallow: O pożytkach płynących z samokontroli (Mischel Walter) (4,5)

6. Uwikłanie (Miłoszewski Zygmunt) (4,0) → Czy można być nieuwikłanym?

7. Więcej czerwieni (Puzyńska Katarzyna) (4,0) → Krwista sztuka

8. Kroniki Jakuba Wędrowycza (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) (4,0)

9. Jedenaście tysięcy pałek czyli Miłostki pewnego hospodara (Apollinaire Guillaume (właśc. Kostrowicki Wilhelm Apolinary)) (3,0)

Lipiec 2016

1. Mój przyjaciel Kaligula (Piekara Jacek (pseud. Craft Jack de)) abo (3,5)

2. Faktotum (Bukowski Charles) ebook (4,5)

3. Mort (Pratchett Terry) (pierwsza książka Biblionetki!) ebook (4,0)

4. Czerwona mgła (Kołodziejczak Tomasz) abo (4,0)

5. Mój przyjaciel zdrajca (Nurowska Maria) ebook (4,5)

6. Czarne oceany (Dukaj Jacek) abo (3,0)

7. Krótkie, ale całe historie: Opowiadania wybrane (Mrożek Sławomir) abo (4,0)

8. Ekożona (Viewegh Michal) abo (4,0) → Czy kobiety potrzebują jeszcze mężczyzn?

Sierpień 2016

1. Miasta śmierci: Sąsiedzkie pogromy Żydów (Tryczyk Mirosław) (4,0) ebook

2. The Wonderful Wizard of Oz. Czarnoksiężnik z krainy Oz. Dwujęzyczna adaptacja (Frank Baum, wydawnictwo 44.pl) abo

3. Charakternik (Piekara Jacek (pseud. Craft Jack de)) (4,0) abo

4. Niespodziewany gość (Christie Agatha (właśc. Osborne Charles)) (4,0) ebook

5. Czarownik Iwanow (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) (3,5) abo

6. Zły (Tyrmand Leopold) (5,0) audio

7. Rebeliant (Lu Marie) (4,5) abo

Wrzesień 2016

1. Lala (Dehnel Jacek) (3,5) ebook

2. Przypadki Lenza Buchmanna (Tavares Gonçalo M.) (4,0) abo

3. Biegnij chłopcze, biegnij (Orlev Uri (właśc. Orłowski Jerzy Henryk)) (5,0) ebook

4. Rage (King Stephen vel Bachman Richard) (4,0) ebook
Książki nie ma w Biblionetce, być może nawet nie została oficjalnie wydana po polsku.

5. Jak podsłuchałem system: Ośmiorniczki czyli Elita na widelcu (Lassota Konrad) (3,5) abo

6. Czarodzicielstwo (Pratchett Terry) (4,0) abo

7. Alicja (Piekara Jacek (pseud. Craft Jack de)) (4,5) abo; Alicja i Ciemny Las (Piekara Jacek (pseud. Craft Jack de)) (3,0) abo → Alicja w krainie koszmarów

8. Sen Mistrza: Sekrety twórczego snu Leonarda Da Vinci (Maj Michał) (3,5) abo

9. Imperium (Kapuściński Ryszard) (5,0) ebook

10. Weźmisz czarno kure... (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) (4,5) abo

11. Zaginiony świat (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan)) (5,0) ebook

Październik 2016

1. Krąg (Eggers Dave) (3,5) abo ⟶ Nic do ukrycia

2. Zwłokopolscy (Pałasz Marcin) (4,5) ebook

3. Przygody dobrego wojaka Szwejka: Szwejk na tyłach (Hašek Jaroslav) (4,5) ebook

4. Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów (Lem Stanisław) (3,0) ebook

5. Programista poszukiwany (Joel Spolsky) (4,5) ebook

6. Przygody dobrego wojaka Szwejka: Szwejk na froncie (Hašek Jaroslav) (4,0) ebook

Listopad 2016

1. Dziewczyna z pociągu (Hawkins Paula) (4,0) ebook

2. Kot w stanie czystym (Pratchett Terry) (2,0) abo → Koty, gnioty, niskie loty

3. Alchemik (Coelho Paulo) (4,0) audio

4. Cząstki elementarne (Houellebecq Michel) (4,5) ebook

5. Trzy wiedźmy (Pratchett Terry) (4,5) ebook → Świat Dysku #6: Trzy wiedźmy

6. Głusi (Rey Rosa Rodrigo) (3,0) abo

Grudzień 2016

1. W Paryżu dzieci nie grymaszą: Amerykańska mama odkrywa tajniki francuskiego wychowania (Druckerman Pamela) (4,5) abo → Jeśli mieć dzieci, to tylko w Paryżu

2. Mężczyzna w brązowym garniturze (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (3,0) ebook

3. Zmiany (Mo Yan (właśc. Guan Moye)) (4,0) ebook

Zobacz też: Moje lektury 2017

Użytkownik: janmamut 13.11.2021 08:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Postanowiłem notować sobi... | J
A można wiedzieć, co to jest "abo"?
Użytkownik: J 13.11.2021 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: A można wiedzieć, co to j... | janmamut
Jasne. W ówczesnym okresie wzmożonego czytelnictwa wykupiłem sobie bodajże dwuletni abonament Legimi, wypożyczalni ebooków i audiobooków, no i w ten sposób właśnie sobie oznaczałem pozycje przeczytane w ramach tego abonamentu :)
Użytkownik: janmamut 13.11.2021 21:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Jasne. W ówczesnym okresi... | J
Dziękuję! Na początku myślałem, że AudioBOoki, ale zobaczyłem też napis "audio", więc wolałem sprawdzić. Jak widać, słusznie.
Użytkownik: J 13.11.2021 22:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję! Na początku myś... | janmamut
Ależ nie ma za co. Moja koncepcja wówczas była taka, że notatki na B-netce, chociaż publicznie dostępne, robię przede wszystkim sam dla siebie, stąd najpewniej takie różne niejasne skróty i oznaczenia :)