Dodany: 29.01.2012 16:14|Autor: marjory23

Czytatnik: PrzeCzytanki

Rok 2012 czyli zdążyć przed końcem świata

W roku 2012 planuję zrobić powtórkę z lektur szkolnych, tych zapomnianych i nielubianych oraz nadrobić lekturowe zaległości. Ciekawe co z tego wyjdzie?

20. 02. 2012
Moje oswajanie szkolnych "koszmarów" trwa już drugi miesiąc. I jak to zwykle się okazuje, nie taki diabeł straszny. "Krzyżacy" okazali się wciągającą historią przygodową, "Nad Niemnem" piękną opowieścią o miłości, a słynne opisy przyrody nie są tak straszne, jak krążą o nich legendy.

Najlepsze książki:
Dotyk ciemności (Styron William)
Przyślę panu list i klucz (Pruszkowska Maria)
Grzeczna (Dahle Gro, Nyhus Svein)

Najlepszy audiobook:
Służące (Stockett Kathryn)

Największy "szok" zapewniła Wielka księga cipek (Höjer Dan)

Najgorsza książka: Ever (Noël Alyson)

Spotkanie po latach: Lampa w mroku (Murray Frances)

Styczeń:

1. Sekretny język kwiatów (Diffenbaugh Vanessa) (audiobook) (4) - z dużą nieufnością podchodzę do autorów związanych z przedmiotem "pisanie kreatywne", tym razem nie było tak źle. Jedyną rzeczą, która mi przeszkadzała była nieautentyczność postaci (nie wiem jak to inaczej określić).
2. "Opowieści niesamowite" Poe Edgar Allan (audiobook):
- Hop Frog (4)
- Portret owalny (4)
- Maska śmierci szkarłatnej (Poe Edgar Allan) (4)
- Metzengerstein (3)
- Król Mór (Poe Edgar Allan) (4)
- Berenice (Poe Edgar Allan) (2)
- Diabeł na wieży (2)
- Rękopis znaleziony w butli (3)
- Czarny kot (Poe Edgar Allan) (4)
- Beczka Amontillado (4)
- Zagłada domu Usherów [opowiadanie] (Poe Edgar Allan) (3)
- Serce oskarżycielem (Poe Edgar Allan) (4)
- William Wilson (3)
- Studnia i wahadło (Poe Edgar Allan) (2)
- Prawdziwy opis wypadku z p. Waldemarem (4)
3. Krzyżacy (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (5) Gdyby Pani Matka nie weszła mi na ambicję, pewnie dalej omijałabym "Krzyżaków" szerokim łukiem. Na początek przyjęłam metodę "małych kroków" czyli minimum 10 stron dziennie, choćby się waliło i paliło.
W międzyczasie było oswajanie się z myślą o czytaniu: "To nie może być takie straszne. Przecież ludzie czytali to kiedyś dla rozrywki, to taki dawniejszy serial historyczny, gazeto-nowela, XIX wieczna kultura popularna. Dam radę!" - przekonywałam sama siebie.
Rozdział za rozdziałem, kiedy pozbyłam się uczucie, że muszę wszystko zapamiętać: Kto, gdzie, z kim, kiedy, jak wyglądał, jak był ubrany. Kiedy zrozumiałam, że nie muszę doszukiwać się ukrytych znaczeń, a ból głowy i brzucha zniknął. POSZŁO.
Nie spodziewałam się, że mi się spodoba.
4. Lampa w mroku (Murray Frances) (5) bezsenna noc spędzona z Biblionetką nie poszła na marne i udało mi się znaleźć ukochaną książkę z wczesnego "nastolectwa".
5. Krucha jak lód (Picoult Jodi) - (3) myślę, że gdyby była to pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Jodi Picoult, bardzo by mi się podobała. Dostałam "Bez mojej zgody" ze zmienioną chorobą. Autorka popełniła plagiat swojej wcześniejszej książki. Jako dziecko uwielbiałam zagadki z obrazkami "znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się obrazki". Idealna książka do tej zabawy. Tak bardzo chciałam, żeby autorka na chwilę się zatrzymała, przestała dokładać szokujących zdarzeń, a skupiła się na bohaterach.
6. Gottland (Szczygieł Mariusz) (audiobook) (4)
7. Trzecia lokatorka (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (audiobook) (5) Duet Herkules Poirot i Ariadna Oliver jest uroczy. Kryminał z akcentami komediowymi.
8. Pieśń o Rolandzie (< autor nieznany / anonimowy >) (4)

Luty:

9. Rycerze i rycerskość (Barber Richard W.) (4) - książki popularnonaukowe nie są dla takiego jak ja "misia o małym rozumku". Bardzo odczuwałam moją historyczną niewiedzę. Ciekawe ale trochę przytłaczające ilością nazwisk, dat, miejsc. Być może powinnam sięgać po te kierowane do uczniów szkoły podstawowej?
10. Wielki Testament (Villon François) (3) ocena, nie tyle samego utworu, ile mojego poziomu zrozumienia. Chętnie przeczytałabym coś o autorze, barwna i intrygująca postać.
11. Młot na czarownice (Piekara Jacek (pseud. Craft Jack de)) (3) Mordimer Madderdin irytujący, cyniczny supersamiec, narcystyczny bufon jakich mało. Jak na mój gust za dużo przemocy i wulgarności.
12. Sługa Boży (Piekara Jacek (pseud. Craft Jack de)) (audiobook) (2) słucham i słucham, choć z coraz mniejszym entuzjazmem, i muszę stwierdzić, że z każdą minutą czuję rosnącą antypatię do inkwizytora Jego Ekscelencji biskupa Hez-hezronu. Ponadto mam wrażenie, że większość przedstawionych w tych opowiadaniach kobiet to wyuzdane dziwki, chyba każda w wieku "zdatnym do spożycia" świeci w którymś momencie nagim biustem lub inną częścią ciała. Gwałty, tortury, nekrofilia, dla mnie to za dużo.
13. Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca (Fredro Aleksander) (5) trzynasta książka tego roku okazała się szczęśliwa. Czuję do Fredry olbrzymią sympatię, zawsze się dziwiłam jego literackiej przynależności do romantyzmu.
14. Dobrze nam ze sobą: Przyjemna i pożyteczna książeczka o seksie (Dodziuk Anna) (4)
15. Powolność (Kundera Milan) (5) - inspiracją dla wypożyczenia był Światowy Dzień Powolności.
Zazwyczaj największym komplementem jest to, że "połknęłam książkę". "Powolność" Kundery objętościowo jest dość niepozorna, ale nie mogę powiedzieć, że czyta się błyskawicznie. Za to z olbrzymim zainteresowaniem. Po rozdziale albo kilku musiałam robić przerwy, żeby zastanowić się nad treścią.
16. Nad Niemnem (Orzeszkowa Eliza) (5) Wspaniała, przejmująca i prawdziwa. Największe wrażenie zrobili na mnie bohaterowie drugoplanowi, szczególnie Andrzejowa Korczyńska.
17. Pokój (Donoghue Emma) (audiobook) (5) Autorka skupiła się zupełnie na innym aspekcie, niż się spodziewałam. Za to wielki plus!
18. Erotyzm w literaturze dawnych wieków (Wróbel Zdzisław) (3)
19. Wielki człowiek do małych interesów (Fredro Aleksander) (5) Niektóre zwroty głównego bohatera brzmią bardzo dwuznacznie. Osoby przekonane o własnej ważności zawsze są komiczne, tak i jest w tym przypadku.
20. Tragedia w trzech aktach (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4) Miesiąc bez Agathy, to miesiąc stracony.

Marzec:

21. Północ (Osborne Maggie) (4) Marzec rozpoczęłam od bezy pełnej sztucznych barwników i ulepszaczy. Całkiem smaczne. ;)
22. Szósta klepka (Musierowicz Małgorzata) (5) Cudowna, ciepła, przytulna i zabawna.
23. Pan Tadeusz (Mickiewicz Adam) (audiobook/książka) (2) Okropne. Wiem, epopeja narodowa, patriotyzm, wieszcz. "Pan Tadeusz" wielką literaturą jest, ale co ja zrobię, nie podoba mi się. Niechęć do Mickiewicza i romantyzmu trwa nadal. Jako uzupełnienie, "Pan Tadeusz" Juliusza Słowackiego.
24 Kukułka (Kozłowska Antonina) (3)
(09.03) Dziwię się, że na okładce nie ma wielkiego sloganu typu "polska Jodie Picoult". Brakuje tylko rozprawy sądowej. Chociaż przeczytałam dopiero 1/3 książki, więc wszystko jeszcze przede mną.
(11.03) Po przeczytania 2/3. Autorka "Subtelnie, a jednocześnie przejmująco potrafi wyrazić odczucia i myśli współczesnych kobiet". Kompletnie nie rozumiem "współczesnych" bohaterek tej książki. Trudno mi się pogodzić z takim obrazem, konsumpcyjnych kobiet w konsumpcyjnym świecie. Moim zdaniem obie bohaterki cechuje skrajny egoizm, materialne podejście do życie, powierzchowne ocenianie ludzi na podstawie pozycji społecznej, dochodów, wykonywanego zawodu. Są jak rozpieszczone dzieci, które muszą mieć zabawkę najpopularniejszą wśród rówieśników i nic innego się nie liczy. Filozofią współczesnej kobiety jest "JA; moje; mieć; mieć coraz więcej; mieć, bo inni mają". Cel - trzeba wyglądać jak rodzina z reklamy. Nie rozumiem motywów ich postępowania i decyzji. Dla Marty dziecko ma być gadżetem ułatwiającym nawiązywanie kontaktów? Kobieto kup sobie psa, choć tak niedojrzałej osobie to nawet strach powierzyć zwierze. Sytuację Iwony też trudno mi uznać za wystarczający motyw. Biedne dziecko takich matek, w dorosłym życiu czeka je z pewnością terapia.
(11.03) Dalej robi się sentymentalnie, pełno jest tanich chwytów grających na emocjach.
25. Kłamczucha (Musierowicz Małgorzata) (5) Brakowało mi Żaczków. Teraz rodzice Mamerciątek, za swoje pełne przemocy, metody wychowawcze trafili by do więzienia. Ulubione zdanie "(...) Przeznaczenie zdecydowało przysłać do Łeby ten koncentrat męskiego czaru".
26. Pan Jowialski (Fredro Aleksander) (5)
27. Dom na pustkowiu (Schenkel Andrea Maria) (5) (audiobook) Świetny pomysł z osobnym lektorem do każdej roli.
28. Pies Baskerville'ów (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan)) (4,5) (audiobook)
29. Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4)
30. Panna młoda w żałobie (Woolrich Cornell (pseud. Irish William lub Hopley George)) (5)
31. Żywoty pań swowolnych (Brantôme Pierre de Bourdeilles) (4) Nie wiedziałam, czego spodziewać się po tej książce. Ogólna tematyka była mi znana, ale nie wiedziałam jak zostanie potraktowana. Autor świntuszy, a i owszem, ale na szczęście bez szczegółów i z poczuciem humoru. Książka o charakterze plotkarsko-gawędziarskim.

Kwiecień:

32. Dżuma (Camus Albert) (3) (audiobook) Wymęczyła mnie ta książka. Czuję się zmęczona, wykończona i przygnębiona. Za bardzo filozoficzna, alegoryczna, zimna i niezrozumiała.
33. Dziennik irlandzki (Böll Heinrich) (5)
34. O bibliotece (Eco Umberto) (5)
35. Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander):
- Katarynka (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) (5) dająca nadzieję;
- Cienie (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) (4)
- Antek (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) (5) Całe szczęście, że niektóre metody medycyny ludowej poszły w zapomnienie. Jestem zadowolona, że po wielu latach wróciłam do tej noweli. W mojej pamięci pozostał tylko obraz "leczenia" Rozalki, o Antku całkiem zapomniałam. W czwartej, czy piątej klasie nie byłam jeszcze gotowa na taki obraz. Ciekawe, czy obecnie też robi takie wrażenie na dzieciach?
- Sen (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) (4)
36. Kubuś Fatalista i jego pan (Diderot Denis) (4) (audiobook)
37. Zwierz w łóżku (Sumińska Dorota) (4,5) Zwierz wskoczył do kolejki bez pytania i sama nie wiem kiedy dał się przeczytać.
38. Wizerunek człowieka rudego (Walpole Hugh) (5)
39. Moje drzewko pomarańczowe (Vasconcelos José Mauro de) (5) (audiobook)
40. Kwiat kalafiora (Musierowicz Małgorzata) (5)
41. Cierpienia młodego Wertera (Goethe Johann Wolfgang von (Goethe J. W.)) (3,5) (audiobook) Wypożyczyłam tylko dla zemsty, już czułam tę satysfakcję gdy wystawiam jedynkę. W mojej pamięci jedna z najgorszych lektur, w liceum miałam ochotę zastrzelić tego "lalusiowatego gogusia" już na pierwszej stronie, żeby oszczędzić mu cierpień (sobie też). Teraz nie chciałam zmienić zdania, chciałam potwierdzić dawną opinię. Dziś daleka jestem od zachwytów, ale słuchałam z zainteresowaniem, pojawiło się nawet współczucie dla Wertera.
42. Córka opiekuna wspomnień (Edwards Kim) (4,5)
43. Niemcy (Kruczkowski Leon) (6)
44. Cztery róże dla Lucienne (Topor Roland) (4) (audiobook) zakręcone, makabryczne i zabawne.
45. Śmierć lorda Edgware'a (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4)

Maj:

46. Czarna księga kobiet (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (4) Mam mieszane uczucia względem tej książki. Porusza bardzo trudne i ważne tematy. Mam wrażenie, że jest to pozycja trochę "propagandowa", przedstawia jeden punkt widzenia. Jest rozdział poświęcony mikrokredytom, gdzie są one przedstawione jako szansa dla ubogich kobiet. Właśnie obejrzałam dokument, który pokazywał że mikrokredyty prowadzą ubogą ludność do jeszcze większej nędzy. Tego aspektu w książce nie pokazano.
47. Entliczek pentliczek (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4)
48. Sekretne życie pszczół (Kidd Sue Monk) (4,5)
49. Dekameron (Boccaccio Giovanni) (4) (audiobook) podciągnę pod akcję lekturową.
50. Czarna bandera (Meissner Janusz (pseud. Porucznik Herbert)) (4) Każdy bohater ma swoje za uszami, brak kryształowych postaci to duży plus. Nużyły mnie chwilami "żeglarskie" terminy. Jestem w 100% szczurem lądowym. ;)
51. Świętoszek (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) (6) Rewelacja!
52. Ida sierpniowa (Musierowicz Małgorzata) (6) Na smutki Musierowicz. :) Teoretycznie mogłabym już zakończyć czytanie w tym roku. ;)

Czerwiec:

53. Handlarze czasem (Jachimek Tomasz) (audiobook) (3,5)
54. Wiele hałasu o nic (Szekspir (Shakespeare William)) (5)
55. Kuchnia Franceski (Pezzelli Peter) (5)
56. A. B. C. (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5)
57. Pinokio (Collodi Carlo (właśc. Lorenzini Carlo)) (3)
58. Rio Anaconda: Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana (Cejrowski Wojciech) (4,5)
59. Myszeidos pieśni dziesięć (Krasicki Ignacy) (5)
60. Zrób sobie raj (Szczygieł Mariusz) (4)
61. Opium w rosole (Musierowicz Małgorzata) (5)
62. Kilmeny ze starego sadu (Montgomery Lucy Maud) (2)
W planach czerwcowych (również rok temu) miałam "W pustyni i puszczy", ale nie mogłam się przemóc. Może za rok, o ile nie nastąpi koniec świata.

Lipiec:

63. Władca Barcelony (Lloréns Chufo) (5)
64. Sposób na Alcybiadesa (Niziurski Edmund) (5)
65. Plastusiowy pamiętnik (Kownacka Maria) (4)
66. Kiedy płaczą świerszcze (Martin Charles) (4)
67. Brulion Bebe B. (Musierowicz Małgorzata) (4,5)
68. Noelka (Musierowicz Małgorzata) (5)
69. Dotyk ciemności (Styron William) (6)
"Mówiąc ogólnie, szaleństwo depresji jest antytezą gwałtowności. Jest to rzeczywiście burza, ale burza ciemności. Szybko następują bliskie paraliżu, zwolnione reakcje, psychiczna energia zdławiona do nicości. W końcu poddaje się ciało, które czuje się wyczerpane, wykończone."
Styron W.: "Dotyk ciemności" , "Atext" Gdańsk 1991 s. 48
70. Pulpecja (Musierowicz Małgorzata) (4)
71. Igraszki z diabłem (Drda Jan) (5)
72. Pokolenie '89 czyli Dzieci PRL-u w wolnej Polsce (antologia; Tadla Beata, Adamczyk Piotr (ur. 1972), Andrus Artur i inni) (4)
73. Dziecko piątku (Musierowicz Małgorzata) (5,5)
"Kto się boi, ten krzywo widzi." s. 155
74. Kurtyna (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4)
"Prawda rzadko popłaca. Ale pozwala nam oszczędzić wiele czasu, a szczególnie mnóstwa obłudnych słów".
75. Nutria i Nerwus (Musierowicz Małgorzata) (4)

Kupa, kupa, kupa (Adbåge Emma, Schulman Alex) (1,5) Plusik za "walory" poznawcze. Nie zdawałam sobie sprawy z istnienia z takich bajek. Nie dałabym jej dziecku.
"KOCHANY TATUŚ" - Agnieszka Frączek (5)
Grzeczna (Dahle Gro, Nyhus Svein) (5) bajka o mnie.

Sierpień:

Piotrowska Eliza "Ortografia czyli heca, którą wszystkim się zaleca!" (4)
Pchła Szachrajka (Brzechwa Jan (właśc. Lesman Jan Wiktor)) (3)
Inne życie (Eriksson Amanda) (5)
Co za szczęście! Co za pech! (Thomas Halling) (4)
Gębolud (Jędrzejewska-Wróbel Roksana) (4,5)
Co!? (Lum Kate) (4)
Smok Lubomił i tajemnice złości (Kołyszko Wojciech, Tomaszewska Jovanka) (5,5) Jak ja bardzo żałuję, że takich książek nie było kiedyś!

76. Niepamiętnik Dolores Price (Lamb Wally) (5-) Niby wszystko jest, ale coś mi przeszkadzało. Może trochę "hollywoodzkie" podejście do tematu.
77. W tył zwrot, pani Lot! (Kishon Ephraim) (4,5)
78. Jak cało i zdrowo przyszedłem na świat (Breinholst Willy) (5)
79. Przyślę panu list i klucz (Pruszkowska Maria) (5,5)
"Są książki, które się czyta.
Są książki, które się pochłania.
Są książki, które pochłaniają czytającego." s. 133;
Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1959
80. Szewcy (Witkiewicz Stanisław Ignacy (pseud. Witkacy)) (1) Sytuacja odwrotna, w liceum jedna z nielicznych lektur, która zrobiła na mnie wrażenie i należała do kategorii "ok.". Teraz nic z tej sztuki nie rozumiem.
81. Córka Robrojka (Musierowicz Małgorzata) (4,5)
82. Imieniny (Musierowicz Małgorzata) (4)
83. Rendez-vous ze śmiercią (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4)
84. Zimowy monarcha (Cornwell Bernard) (4,5) Po wielu latach powróciłam do cyklu o Arturze, ale niestety już bez dawnego zachwytu.
85. W pustyni i w puszczy (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (2) (audiobook czyta: Wojciech Bartoszek) Do tej książki Sienkiewicza nie mogę się przekonać, dobrze że nie zaczęłam od niej powtórek lekturowych. Nel swoją słodyczą wzbudzała we mnie agresję, i tak bardzo chciałam żeby jakiś dziki zwierz rozszarpał Stasia. Nie lubię pogardy, tutaj jest tego bardzo dużo, wywyższanie dzielnego białego człowieka nad głupim, bezmyślnym "czarnym". Moim zdaniem książka ta bardzo się zestarzała.
86. Tygrys i Róża (Musierowicz Małgorzata) (5)

Wrzesień:

Marisa Núñez "Kukuryk" (5) sprytny kurczaczek i konsekwencje obżarstwa.

86. Studium w szkarłacie (Doyle Arthur Conan (Doyle Conan)) (4,5) (audiobook)
87. Lider (Łysiak Waldemar (pseud. Baldhead Valdemar)) (2)
88. Komedia omyłek (Szekspir (Shakespeare William)) (3,5)
89. Twoja chwila na ziemi (Moberg Vilhelm) (4)
90. Kawa z kardamonem (Jagiełło Joanna) (4)
91. I jestem różą (Dickinson Emily) (4,5) Mówię o sobie, że jestem "poezjoodporna". Mimo mojego uczulenia na poezję lub nawet fobii, jest coś w wierszach Emily Dickinson, co poruszyło struny w mojej duszy, o których nie zdawałam sobie sprawy. Nie rozumiem wierszy, ale czuję. Silnie przemawiają do emocji. Autorka wydaje mi się taka bliska, jej lęk przed światem, a jednocześnie wielka ciekawość otoczenia.
92. Obiad w restauracji dla samotnych (Tyler Anne) (4)
93. Hej, mój drogi dzienniczku (Breinholst Willy) (4,5)
94. Patrz Mamo! Patrz Tato!: Pamiętniki pięciolatka: Poradnik dla udręczonych rodziców (Breinholst Willy) (4)
95. Kalamburka (Musierowicz Małgorzata) (4)
96. Admirał Jego Królewskiej Mości G. B. Rodney (Bidwell George Chandos) (4)
97. Czytelniczka znakomita (Bennett Alan) (audiobook) (3) Rozczarowałam się. Snobistyczne podejście do czytania, którego nie podzielam. Dobrze, że to książka mówiona i dałam radę tylko dzięki wspaniałej interpretacji Anny Seniuk.

Październik:

98. Zło czai się wszędzie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5)
99. Ever (Noël Alyson) (1) Potrzebujemy: trochę "Czystej krwi", "Nieśmiertelnego", garść "Zmierzchu"; Gotujemy to wszystko, aby nadać wartkość akcji i głębię bohaterów "Mody na sukces". Podajemy w przesłodzonej formie harlekina. Przepis na papkę, która jest początkiem, a jakże, CYKLU "Nieśmiertelni". Który jest pisany tylko i wyłącznie z myślą o nabijaniu portfela twórców. Zadaniem coraz trudniejszym staje się znalezienie książki, jest samodzielnym bytem, nie jest częścią serii, a autor na paruset stronach potrafi przedstawić ciekawą historię, bez planowania jej na kilka/-naście/-set? tomów, dopóty sprzedaż będzie na odpowiednim poziomie.
100. Ojciec Goriot (Balzac Honoré de (Balzak Honoriusz)) (5) Wzruszająca. Kiedyś złościłam się na córki tytułowego bohatera, a jemu współczułam. Zastanawiałam się jak mogą być tak bezduszne. Teraz moją uwagę zwróciła uległość Ojca Goriot, dlaczego na takie traktowanie się godzi, aż prosi.
101. Klan Cameronów (Crichton Robert) (4,5)
102. Zerwane zaręczyny (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4)
103. "Nowele i opowiadania" Konopnicka Maria:
- Nasza szkapa (Konopnicka Maria) (5)
- Dym (Konopnicka Maria) (4)
- Miłosierdzie gminy (Konopnicka Maria) (5)
- Niemczaki (Konopnicka Maria) (3,5)
- Mendel Gdański (Konopnicka Maria) (5,5)
104. Zwariowana łódka czyli Żałosna historia Radosnej Przygody (Mowat Farley) (4) Zabawne, ale od 200 strony czekałam już na koniec.
105. Włoskie szpilki (Tulli Magdalena) (6) Wspaniałe, szczere i uczciwe. Pełne emocji. Cudowne uczucie, kiedy autor pisze to co chce przekazać, a nie to co chce usłyszeć "konsument".
106. Panie z Cranford (Gaskell Elizabeth (Gaskell E. C., Gaskell Elizabeth Cleghorn)) (4) Zdecydowanie bardziej podobał mi się film.
107. Gotowi na wszystko (Glover Richard) (4-) Zarzuty mam podobne jak do "Zwariowanej łódki". Chwilami zabawne, ale aż na siłę. Polecam czytać w małych dawkach, jako przerywnik.
108. Język Trolli (Musierowicz Małgorzata) (4,5) Ignacy Grzegorz to wykapany Duduś Fąferski z "Podróży za jeden uśmiech". :)
109. Wigilia Wszystkich Świętych (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4)

Listopad:

Listopad:

110. Żaba (Musierowicz Małgorzata) (5,5)
111. Upiór w kuchni (Majewski Janusz (pseud. Clark Patrick G.)) (5)
112. Dolina Lagun (Shaw Patricia) (4)
113. Historia brudu (Ashenburg Katherine) (5) Przypomniały mi się słowa Pani Wu: "Z brudu nikt nie umarł, a woda pochłonęła wiele istnień" ;P
114. Siłaczka (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) (3,5)
115. Gloria victis (Orzeszkowa Eliza) (3)
116. Czarna polewka (Musierowicz Małgorzata) (5)
117. Doktor Piotr (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) (3,5)
118. Sprężyna (Musierowicz Małgorzata) (5)
119. Panna Róża (Orzeszkowa Eliza) (5) (audiobook)
120. Służące (Stockett Kathryn) (5) (audiobook) Wspaniała!
121. Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego (Auel Jean M.) (4)
122. Dla ciebie wszystko (Sparks Nicholas) (3) (audiobook) Sparks nie zostanie moim ulubionym autorem.
123. Miedzianka: Historia znikania (Springer Filip) (4) Spodziewałam się chyba czegoś innego. Nie poczułam tej książki. Nie wiem dlaczego, ponieważ temat, który porusza jest bardzo interesujący. Pokazuje "ziemie odzyskane" z różnej perspektywy. A raczej ich mieszkańców w różnych okresach.
124. Wielka księga cipek (Höjer Dan) (4)Przyznaję, że w pierwszej chwili byłam zaszokowana.

Grudzień:

125. Mała książka o tolerancji (Środa Magdalena) (4)
126. Mizantrop (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) (5)
127. Tajemnicza historia w Styles (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4)
128. Miłość (Ørstavik Hanne) (5)
129. Bajki (Perrault Charles) (4,5)
130. Dywizjon 303 (Fiedler Arkady) (2) Wystawiając niektórym książkom słabe noty czuję się jak zdrajca narodu.
131. Baśnie (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm) (4)
132. Ożenek (Gogol Mikołaj) (5)
133. Uczta Babette i inne opowieści o przeznaczeniu (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) (5) Bardzo mi się podobała. W tych opowiadaniach jest coś baśniowego.
134. XY (Rudniańska Joanna (Rudniańska-Zalejska Joanna; pseud. J. B. R.)) (5)
135. Niewolnik (Singer Isaac Bashevis) (5)
136. Stracone zachody miłości (Szekspir (Shakespeare William)) (4)
137. Otello (Szekspir (Shakespeare William)) (5)
138. Dubler (Nicholls David) (4) (audiobook)

Czarne życie (Eriksson Amanda) (4,5)
Z pamiętnika ryjówki (Jędrzejewska-Wróbel Roksana) (5)
Listy do babci (Jędrzejewska-Wróbel Roksana) (5)
Mikołajek (Goscinny René) (4)

Podsumowanie roku czas zacząć.

Uważam, że był to bardzo dobry rok. Akcja lekturowa zakończyła się sukcesem. Udało mi się w niej wytrwać i plan minimalny został wykonany. O niektórych zmieniłam zdanie, inne dalej darzę niechęcią.

Nie było to zaplanowane, w tym roku miałam okazję powrócić do przeszłości dzięki literaturze dziecięcej. Wspaniałe doświadczenie!

Jednym z postanowień na ten rok było przeczytanie "Jeżycjady". Nie wiedziałam, że aż tak zaprzyjaźnię się z Borejkami, Żaczkami. Każda kolejna część, to były odwiedziny u bliskich znajomych. Udało mi się w czytanie wciągnąć mamę. Aż sama się dziwię że wcześniej nie znałam tego cyklu. Ale lepiej późno, niż wcale, jak mówi stare powiedzenie pszczół.

Niezależnie od ocen, nie żałuję żadnej przeczytanej książki.

Użytkownik: AnnRK 29.01.2012 16:43 napisał(a):
Odpowiedź na: W roku 2012 planuję zrobi... | marjory23
Ja przez ostatnie dwa lata troszkę nadrobiłam lekturowe zaległości, ale zdecydowanie powoli, bez przymusu, bo by mi się liceum przypomniało i całą akcję diabli by wzięli. ;)

W tym roku nadal zamierzam co jakiś czas czytać coś z lektur, ale też delikatnie, jak mnie najdzie na coś ochota. Tak więc pewnie cała akcja nadrabiania lektur będzie się u mnie ciągnęła latami.

Będę Ci kibicować i może sama się bardziej zmotywuję. :)
Użytkownik: marjory23 29.01.2012 17:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja przez ostatnie dwa lat... | AnnRK
To lekturowe postanowienie nie mogę nazwać "akcją". Akcja brzmi, jakoś tak strasznie poważnie, a ja nie mam sprecyzowanej listy książek, ani zaplanowanej ilości.
Jestem ciekawa jak będę je teraz odbierać. Zauważyłam, że łatwiej mi sięgać po książki dawniej nielubiane, niż robić powtórki z tych ukochanych.
Użytkownik: AnnRK 29.01.2012 18:06 napisał(a):
Odpowiedź na: To lekturowe postanowieni... | marjory23
To ja mam jeszcze łatwiej, bo w liceum przeczytałam chyba tylko "Dżumę", "Inny świat", opowiadania Borowskiego, "Zdążyć przed Panem Bogiem" i "Medaliony". Drugi raz nie wróciłam tylko "Medalionów", ale na pewno to zrobię. Cała reszta to dla mnie "biała karta", więc nie mam ani uprzedzeń ani oczekiwań. ;)

Do ukochanych książek często ciężko mi się wraca, bo boję się rozczarowań. Podobnie jest z filmami. Dlatego najchętniej sięgam po to, czego jeszcze nie znam. I jeszcze nie zdarzyło mi się chyba wrócić do książki, która rozczarowała mnie lub pokonała za pierwszym razem.
Użytkownik: Eida 27.02.2012 16:08 napisał(a):
Odpowiedź na: W roku 2012 planuję zrobi... | marjory23
Podziwiam zapał, ja chyba bym się drugi raz nie zdecydowała na czytanie co niektórych szkolnych lektur. Ale życzę powodzenia w oswajaniu!
Użytkownik: marjory23 29.02.2012 08:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Podziwiam zapał, ja chyba... | Eida
Naprawdę nie zasługuję na podziw! I na pewno nie będę wracała do wszystkich.
Użytkownik: Eida 29.02.2012 10:23 napisał(a):
Odpowiedź na: :) Naprawdę nie zasługuj... | marjory23
Eee tam, zbyt skromna jesteś :)