Dodany: 07.01.2009 19:51|Autor: agatt

Książki i okolice> Zestawienia tematyczne

Lotnictwo, kosmos etc


Już jakiś czas interesuje mnie tematyka samolotów, sławnych pilotów, inżynierów.
Dlatego byłabym bardzo wdzięczna, jeśli ktoś pomógłby mi znaleźć coś na temat lotnictwa (i ewentualnie wypraw w kosmos) w literaturze (niekoniecznie popularnonaukowej). Z góry dziękuję za pomoc :)
Wyświetleń: 3251
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: Valaya 07.01.2009 23:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Już jakiś czas interesuje... | agatt
Czy lotnictwo wojenne też Cię interesuje? Kwestia techniczna samolotów na przykład? Lotnictwo cywilne?
Użytkownik: RobertP 08.01.2009 08:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy lotnictwo wojenne też... | Valaya
Bardzo dobre pytanie.Jaki rodzaj lotnictwa cię interesuje.
Jeśli chodzi o lotnictwo czysto sportowe to polecam niedawno wydana książkę Henryka Żwirki w której w bardzo interesujący sposób opisuje min. przebieg międzynarodowych zawodów lotniczych, wówczas jednych z największych na świecie Challenge 1932.W których zwyciężyła do dziś zresztą dzięki temu znana i to nie tylko w Polsce para :Franciszek Żwirko (pilot, a zarazem ojciec autora)i inżynier Stanisław Wigura.W książce tej znajdziesz wiele opisów dotyczących interesującego cię tematu.Są tam bowiem wymieniane najnowocześniejsze wówczas samoloty, sławni piloci i inżynierowie lotnictwa.
Z tego okresu i późniejszych polecam też książki Janusza Meissnera.
Jeśli natomiast interesuje cię również tzw. lotnictwo bojowe, to mogę służyć pomocą w temacie dotyczącym I i II wojny światowej.
Pozdrawiam.
Użytkownik: agatt 08.01.2009 09:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobre pytanie.Jaki... | RobertP
Interesuje mnie zarówno lotnictwo wojenne jak i cywilne, rozwój techniczny, dosłownie wszystko.
Chciałabym znaleźć też książki o samych początkach lotnictwa, w okresie przedwojennym, także w okresie I i II wojny.
Byłabym wdzięczna gdybyś pomógł mi właśnie w tematach okresu wojennego:)
Dziękuję i pozdrawiam.
Użytkownik: Panterka 08.01.2009 09:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Interesuje mnie zarówno l... | agatt
Bohdan Arct pisał o lotnictwie.
Użytkownik: RobertP 08.01.2009 09:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Interesuje mnie zarówno l... | agatt
Nic prostszego.Podaje Ci na razie polskich autorów a równocześnie byłych pilotów.Nie podaje konkretnych tytułów bo te znajdziesz już na biblionetce, a zapewniam że wszystkie są warte przeczytania.
Bohdan Arct, Wacław Król, Jan Zumbach, Stanisław Skalski, Witold Urbanowicz, Mieczysław Wyszkowski,amerykanin polskiego pochodzenia -Francis Gabreski(Franciszek Gabryszewski),Mieczysław Pawlikowski(puźniejszy aktor, jeden z odtwórców roli Zagłoby), Władysława Kisielewskiego.Tylu na razie myślę wystarczy.
Ponadto bardzo dobre opracowania albumowe Jerzego Bogdana Cynka, Bartłomieja Belcarza i Marka Murawskiego-polecam!
Oraz opracowanie Władysława Pajdosza i Krzysztofa Zalewskiego -Amerykańskie lotnictwo pokładowe i książkę Tolivera Raymonda i Constable Trevor J.-Zestrzelić Hartmana"-Książka o największym asie lotnictwa niemieckiego w czasie IIwojny który zestrzelił 352 samoloty.
Jeśli zaś chodzi o I wojnę to piękne opracowania dotyczące najlepszego pilota tej wojny barona Manfreda von Richthofena-"Czerwony baron", Pierwsza autorstwa Krzysztofa Janowicza, oraz druga o tym samym tytule Petera Kilduffa.
Przyjemnej lektury.
Pozdrawiam.
Użytkownik: cricetus 10.01.2009 01:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Już jakiś czas interesuje... | agatt
Przede wszystkim ktoś powinien Cię ostrzec, że czytanie książek lotniczych może się skończyć nieuleczalnym, ciężkim nałogiem.
Jako że nie każdy dobry pilot musi być dobrym pisarzem, chciałbym polecić kilka książek lotników, którzy umieli pisać ciekawie i mądrze. Jeśli chodzi o polskie lotnictwo przedwojenne, to warto przeczytać "Skrzydlate wspomnienia" Witolda Rychtera - pełną anegdot i ciekawostek książkę przedwojennego inżyniera, jednego z pierwszych pilotów Aeroklubu Warszawskiego i właściciela prywatnego samolotu "Adepcia"(Wyd. Komunikacji i Łączności 1980). O tej samej epoce opowiada książka "Z dawnych lotów" Kazimierza Chorzewskiego, m.in. oblatywacza sławnych samolotów RWD (wyd. MON 1979).
Wśród wspomnień z czasów II wojny światowej wyróżniają się książki Witolda Urbanowicza, dowódcy dywizjonu 303 z okresu Bitwy o Anglię - zwłaszcza polecam "Ogień nad Chinami" (Urbanowicz walczył w Chinach w jednostce amerykańskich "Latających Tygrysów"). Wyjątkowe są też "Wspinaczki po chmurach" Tadeusza Schiele, który opisuje nie tylko wojenne loty w dywizjonie 308, ale także powojenne represje i swój powrót do latania na szybowcach w latach 60-tych. O zupełnie pokojowym lataniu opowiadają barwnie "Medale na chmurach" Tadeusza Rejniaka, pilota szybowcowego i trenera, o udziale polskich pilotów w szybowcowych mistrzostwach świata od 1958 roku (w Lesznie) po 1976 rok (w Finlandii). Ciekawe są też książki Bohdana Bartnikowskiego, wojskowego pilota śmigłowcowego z czasów PRL np. "Fruwająca wiatraki" czy "Sześć stopni swobody" Ryszarda Witkowskiego (także pilota śmigłowcowego, ale cywilnego oblatywacza).
W antykwariatach znajdziesz na pewno za małe pieniądze książeczki z serii "Biblioteczka Skrzydlatej Polski" wydawane w latach 70 i 80. Polecam też czasopismo "Lotnictwo z szachownicą" specjalizujące się w historii polskiego lotnictwa.
No i na pewno warto przeczytać "Obietnicę poranka", bo Romain Gary był lotnikiem i pisze tam też o lataniu.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: