Dodany: 02.01.2017 10:31|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

Lektury 2017r.

W zeszłym roku 106 książek - w tym roku planuję przynajmniej 52 - bo chciałbym wziąć się za wiele grubasów (w tym roku zapisuję ilości stron), czekających na półkach i w schowku :)

Poprzednie: Lektury 2016r.
Następne: Lektury 2018r.

STYCZEŃ 2017 (ΣR=Σm=2285s)

1. Wszystkie jasne miejsca (Niven Jennifer) powtórka, na 5.0, recka Miłość w cieniu depresji, miłość w ultrafiolecie (415s)

2. Łysiak na łamach 5 oraz wywiad-rzeka: Old Fashion-Man (Łysiak Waldemar (pseud. Baldhead Valdemar)) 5.0 nie czytałem wcześniejszych kompilacji publicystyki Łysiaka, ta jest bardzo dobra. Co prawda z 1996 roku, ale tym bardziej interesująca - co się działo na scenie politycznej wówczas, co jest nadal aktualne, jakie prognozy się sprawdziły. Także dużo tematów literackich (w wywiadzie-rzece). (301s)

3. Historia pszczół: Powieść (Lunde Maja) 4.0 książka co najwyżej poprawna. Przypowieść-ostrzeżenie o kamieniach milowych na drodze do katastrofy naturalnej i zapaści ludzkości, związanej z ginięciem pszczół. Trzy historie rodzinne, osadzone w latach 1852, 2007 i 2098 - przy tej objętości (a czyta się błyskawicznie!) daje to ok. 170 stron na każdą, czyli pozwala stworzyć ledwo szkielet głębszej opowieści. Trochę błędów fabuły oraz niejasny przekaz - a tematyka istotna! Może warto jednak pisać takie lżejsze powieści, aby zwrócić uwagę na zagrożenie, które bynajmniej nie jest literacko wyimaginowane. [czyszczenie schowka] (515s)

4. Szczęśliwe małżeństwo i trwała rodzina (Dziewiecki Marek) 3.5 kompendium wiedzy (bardziej dla przewodników duchowych) o tym, co ma wpływ na szczęście małżeńskie - od różnic między płciami, poprzez oczekiwania, cechy związków, do funkcjonowania małżeństwa i punktów krytycznych. Niestety, zbyt wysoki poziom abstrakcji, no i trochę dziwnych treści lub mylnych twierdzeń. (128s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5. Uciekaj, Króliku (Updike John) 3.0 spadek z zeszłego roku, zamyka na pewno moją przygodę z tym autorem. Opinia: Bezcelowe życie, bezcelowa książka (?) (304s)

6. Pani Dalloway (Woolf Virginia) 3.5 nie zachwyciło mnie to dzieło - jako strumień świadomości dużo bardziej trafia do mnie "Ulisses" Joyce'a. Nie zainteresował za bardzo portret londyńskiej socjety, podobnie świat wielkopańskich salonów - lepsza jest Austen. Co do psychologizmów, to (parafrazując Riedla) "neurotycy otaczają mnie", każda postać ma jakiegoś hopla i jest pokręcona jak świński ogon - trochę to męczące, a bardziej sugestywne obrazy znaleźć można w Neurotyczna osobowość naszych czasów (Horney Karen) (polecam!!!). Pamiętam, że ongi doczytałem do połowy Chwile wolności: Dziennik 1915-1941 (Woolf Virginia) i mnie jakoś znużyło - teraz już jestem pewien, że V. Woolf nie jest dla mnie. Przeczytałem polecaną reckę Dot, ale nic mi się nie ukazało w innym świetle... (245s)

7. Król Olch (Tournier Michel) 4.0 opinia i kilka naprawdę interesujących cytatów (m.in. biurokracja, ujeżdżanie koni, człowiek wg komunistów i narodowych socjalistów, a wreszcie wojna i jej powody): Bildungsroman potwora-filozofa (277s)

==================================================​​============================
LUTY 2017 (ΣR=4439s;Σm=2154s;𝔼m=2220)

1.(8.) Trzynasta księga "Pana Tadeusza" czyli Noc poślubna Tadeusza i Zosi (Fredro Aleksander) 4.0 audiobook na YT. Zabawne, sprośne, umiejętnie sklecone trzynastozgłoskowcem, warte polecenia - szczególnie nieśmiałym w technikach miłosnych - może to po prostu kwestia nieświadomości ;)

2.(9.) Lśnienie (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) 4.5 książka poprawna, ale bez rewelacji. Oglądałem film, więc niestety wiedziałem w większości, czego się spodziewać - choć ostatnie ćwierć książki skrajnie różne. Nie jest to jednak książka porywająca, raczej czytadło pisane pod pomysł pt. nawiedzony hotel. (515s)

3.(10.) "Harry Potter and Philosopher's Stone" powtórka w audiobooku na YT - w oryginale. Onegdaj wystawiłem 4.0 - dziś pewnie dałbym 5.0. (326s)

4.(11.) Piwo: Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka (Kopyra Tomasz) 5.0 świetna lektura dla miłośników piwa, a dla niemiłośników - genialne ukazanie, że jeśli nie lubią piwa, to po prostu pewnie nie lubią nijakiego, acz wszechobecnego koncernowego jasnego lagera i po prostu jeszcze na "swoje" piwo nie trafili ;) Osobiście "nielubiącym" piwa polecam dowiedzenie się czegoś więcej choćby o stoutach albo East Coast IPA. Co do zawartości: szczegółowa opowieść o procesie powstawania piwa i roli oraz wpływie różnych składników (np. że chmiel to bardziej przyprawa - jak pieprz w rosole), potem opowieść o cechach samego piwa i powodach, dla których koncerniaki to takie siki, następnie o stylach piwnych, na koniec zaś o krafcie i domowym warzeniu piwa. [własna półka] (247s)

5.(12.) Dziesięć książek, które każdy konserwatysta musi znać: Oraz cztery nie do pominięcia i jedna uzurpatorska (Wiker Benjamin) 5.0 bardzo interesująca pozycja, odkrywcza, zawiera kilka rewelacji, choć niestety i trochę spoilerów - przy omawianiu beletrystyki. Konserwatyzm jawi się w niej jako sprzeciw wobec biurokratyzmu i nadmiernego etatyzmu, interwencjonizmu oraz lewicowego relatywizowania pojęć (szczególnie prawdy i natury ludzkiej). W samej książce m.in. o: Polityka (Arystoteles (Aristoteles)) , O demokracji w Ameryce (Tocqueville Alexis de) , Burza (Szekspir (Shakespeare William)) , Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) , czytatka towarzysząca: Austen konserwatystką Troszkę kuleje korekta - największy kiks "znajomość z PISARZEM Georgem Elliotem" x)[własna półka] (482s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(13.) Niewidzialny człowiek (Ellison Ralph) 6.0 jestem zaskoczony świetnością tej książki! Prawdziwy strzał w dziesiątkę, bez CSA bym po nią nie sięgnął. Recka: Daltonizm społeczny(584s)

MARZEC 2017 (ΣR=6886s;Σm=2447s;𝔼m=2295)

1.(14.) Alfred i Ginewra (Schuyler James (Schuyler James Marcus)) 4.0 (132s)

2.(15.) Cudowny połów (Auclair Marcelle) powtórka z dzieciństwa, czytana do poduszki dziecku. Niektóre treści celne, ale niektóre tłumaczenia bardzo dziurawe albo wręcz szkodliwe. Niezbyt mi się dziś podobała, dałbym co najwyżej 3.0... Co ciekawe - francuski tytuł oryginalny znaczy "Dobra Nowina ogłoszona dzieciom". [własna półka] [73s]

3.(16.) W cieniu kolegiaty (Grabski Władysław Jan) 5.0 komentarz mój tutaj: W cieniu lektury dzięki za pożyczkę, Rbicie! [czyszczenie schowka] (393s)

4.(17.) Macierzyństwo non-fiction: Relacja z przewrotu domowego (Woźniczko-Czeczott Joanna) 4.5 Sfrustrowana trudami wychowania 9-miesięcznej córki, autorka daje upust swemu żalowi na obowiązującą zmowę milczenia wokół trudów macierzyństwa. Trochę ciekawych faktów, trochę śmiechu, dużo wsparcia duchowego dla matek, które mają dość udawania, jak to ich życie i pociechy są perfekcyjne, także kilka kropli nadmiernego jojczenia. W każdym razie autorka wygadała się (przez 3 miesiące) i książka kończy się optymistycznie - minięciem kryzysu i słowami otuchy dla przyszłych i obecnych matek [półka żony] (194s)

5.(18.) Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia (Lind Åsa) 6.0 Kolejny tom genialnej książeczki dla dzieci - bawi, uczy, wprowadza w trudne tematy, bez zadęcia, bez moralizowania, bez nowomodnych nagięć idei i relatywizmu (125s)

6.(19.) Szósta klepka (Musierowicz Małgorzata) 4.5 (193s)
7.(20.) Kłamczucha (Musierowicz Małgorzata) 5.0 (220s)
8.(21.) Kwiat kalafiora (Musierowicz Małgorzata) 4.0 (180s)
9.(22.) Ida sierpniowa (Musierowicz Małgorzata) 4.5 (190s)
10.(23.) Opium w rosole (Musierowicz Małgorzata) 5.0 (234s)
więcej w czytatce Tête-à-tête z Jeżycjadą

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

11.(24.) Tessa d'Urberville: Historia kobiety czystej (Hardy Thomas (Hardy Tomasz)) 4.0 chwilami flaki z olejem, ale przeczytać warto; opinia i trochę przemyśleń: Wina zhańbionej? (513s)

KWIECIEŃ 2017 (ΣR=8628s;Σm=1742s;𝔼m=2157s)

1.(25.) Brulion Bebe B. (Musierowicz Małgorzata) 5.0 (221s)
więcej w czytatce Tête-à-tête z Jeżycjadą

2.(26.) Mity rock and rolla: Cała prawda o najsłynniejszych (i okrytych niesławą) wyskokach największych gwiazd rocka (Durchholz Daniel, Graff Gary) 3.5 Trochę rozczarowanie - liczyłem na poważniejszą pozycję, a tu ogólnie ton z lekka tabloidowy. Poprawna politycznie, uspokajająca zmartwione matki, "zagłaskująca" heureza: np. o Led Zeppelin: "Plakat (...) faktycznie zdaje się sugerować, że Page "interesował się zjawiskami nadprzyrodzonymi"". - myślę, że nie jest to sugestia żadna - to prawda. Dalej: "Niesprecyzowane źródła donosiły potem, że po śmierci kolegi gitarzysta [Jimmy Page] głośno "mówił językami", jak to mają w zwyczaju opętani i czarownicy." Ciekawe podsumowanie glosolalii ;) Plus za wiele ciekawych tropów muzycznych. [własna półka] (234s)

3.(27.) Pasierb nad Wisłą (Symchowicz Symcha) 4.5 [220s]
4.(28.) Moje drogi dzieciństwa 1939-1945 (Domański Marian (właśc. Finkielman Mosze)) 4.0 [122s] [akcja Otwock literacki ]

5.(29.) Mury milczenia: Cena wyparcia urazów dzieciństwa (Miller Alice) 3.5 Jest pisana w miarę lekkim językiem, bez żargonu ani mętniactwa, choć jest bardziej perswazyjna niż naukowa. Miller bardzo mocno krytykuje freudowską teorię popędów/instynktów (i słusznie!), rozbraja także antydziecięcy w swej istocie paradygmat kompleksu Edypa, w paru zdaniach wdeptuje też w ziemię "popęd śmierci/Thanatosa". Ceni Freuda za jego wczesną pracę "W kwestii terapii histerii", w której trafia on na trop seksualnych nadużyć względem dzieci, Miller gani go zaś za odejście od tych interpretacji na rzecz "fantazji seksualnych dziecka", ku któremu to kierunkowi interpretacji zaburzeń i nerwic Freud skłonił się z lęku przed ostracyzmem, na który naraziłoby go wyciągnięcie na widok publiczny tak ohydnych zachowań. Miller umieszcza naprawdę szokujące fragmenty, prócz studiów przypadków także np. obszerny fragment z Historia dzieciństwa: Dziecko i rodzina w dawnych czasach (Ariès Philippe) , gdzie cytowane są pamiętniki dworzanina Ludwika XIII - sceny bezpruderyjnego, publicznego obnażania i stymulowania seksualnego infanta przez różne osoby. Dla porównania przytacza także relację z analogicznego zachowania wobec dzieci ze współczesnego kraju muzułmańskiego (w autobusie, za przyzwoleniem ojca 2,5-letniego chłopczyka!).
Niestety razi antyteizm autorki, jej nieoddzielenie treści Biblii od tego, w jaki sposób była rozumiana w kontekście (niezdefiniowanej niestety przez niej, a często używanej jako słowo-wytrych!) "Czarnej Pedagogiki". Dodatkowo w sumie na dziś książka jest trochę przeterminowana - Miller poruszyła pewien temat tabu, obecnie nie są to żadne rewelacje. No i znaczenie ma na pewno to, że odnosi się do realiów niemieckiego "Ordnungu", wychowania w wojskowym drylu itd. [czyszczenie schowka][307s]

"Ekspedycja: Bogowie z kosmosu" 8 tomów w wydaniu zbiorczym (część powtórką z dzieciństwa):
6.(30.) Lądowanie w Andach (Mostowicz Arnold, Górny Alfred, Polch Bogusław) 4.0 (podtrzymane)
7.(31.) Ludzie i potwory (Mostowicz Arnold, Górny Alfred, Polch Bogusław) 3.0 (podtrzymane)
8.(32.) Walka o planetę (Mostowicz Arnold, Górny Alfred, Polch Bogusław) 5.0 (podtrzymane)
9.(33.) Bunt olbrzymów (Mostowicz Arnold, Górny Alfred, Polch Bogusław) 4.0
10.(34.) Zagłada wielkiej wyspy (Mostowicz Arnold, Górny Alfred, Polch Bogusław) 5.0 (podtrzymane)
(5 tomów - 260s)
Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

11.(35.) Zamek (Kafka Franz) myśli: Oszukać system 4.0 (378s)

MAJ 2017 (ΣR=11783s;Σm=3256s;𝔼m=2356)

1.(36.) Planeta pod kontrolą (Mostowicz Arnold, Górny Alfred, Polch Bogusław) 3.0
2.(37.) Tajemnica piramidy (Mostowicz Arnold, Górny Alfred, Polch Bogusław) 3.0
3.(38.) Ostatni rozkaz (Mostowicz Arnold, Górny Alfred, Polch Bogusław) 3.5
(3 tomy - 140s)
"Ekspedycja: Bogowie z kosmosu" cd. W końcu przeczytałem całość - wrażenia mieszane. Dużo mam sympatii do cyklu z powodu nostalgii z dzieciństwa. Byłem zafascynowany obrazami statków kosmicznych, tajemniczymi owadopodobnymi obcymi, pierwsze historie były bardziej spójne. Niestety późniejsze (czytane także teraz, gdy wiem trochę więcej) nie porywają już zbytnio, razi Daeniken, który na siłę dopasowuje tekst Biblii do swoich rewelacji. Bardziej warto Z powrotem na Ziemię: Spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich (Ziółkowski Mariusz, Boruń Krzysztof, Niwiński Andrzej, Artymowski Jan Daniel, Lech Jacek, Reiche Andrzej, Słuszkiewicz Eugeniusz, Wróblewski Andrzej Kajetan (ur. 1933))

4.(39.) Alfred i Ginewra (Schuyler James (Schuyler James Marcus)) (powtórka, lepiej niż pierwsze czytanie - na 4.5) (132s)

5.(40.) Przedpiekle sławy: Rzecz o Chopinie (Witt Piotr) 3.0 wrażenia: Rzecz o tle społeczno-historycznym czasów Chopina [czyszczenie schowka] (294s)

6.(41.) Sceny z życia smoków (Krupska Beata) 2.5 Nie przypadła mi do gustu ta postmodernistyczna groteska, gnieciona na kształt bajki. (62s)

7.(42.) Słownik sloganów reklamowych (Spychalska Marta, Hołota Marcin) 3.0 Skąd to się wzięło w moim schowku?? Czyżbym pomylił z 100 idei które zmieniły reklamę (Veksner Simon) ? Nie jest to zbyt frapujące dzieło, pisane dziwnym stylem - ni to słownik, ni leksykon, ale równocześnie autorzy jak dzieciom tłumaczą na przykładach takie pojęcia jak homonim czy aliteracja. Dobre dla obudzenia/ukojenia nostalgii za latami 90. XXw. ;) Dodatkowy zysk: dowiedziałem się, że radio RMF wzięło się od "Radio Małopolska Fun", a "Radio muzyka fakty" to późniejszy konstrukt! [czyszczenie schowka] (220s)

8.(43.) Terror ekożelków: Szczerze o urokach (i udrękach) macierzyństwa (Wilder-Taylor Stefanie) 5.5 Świetny antyporadnik, bardzo przydatny w czasach paranoi wychowawczej. Esencja zdrowego rozsądku w podejściu do dzieci, no i przede wszystkim bardzo ważny głos, który może uspokoić świeżo upieczone matki, bojące się, że "nie jestem doskonała i nie potrafię być". Podkradzione z półki Żony :) (232s)

9.(44.) Życie seksualne lemingów (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)) 5.5 Zbiór błyskotliwych (jak zawsze) felietonów RAZa. Celnie punktuje absurdy polskiej rzeczywistości, polityków (różnych stron), krajowe i światowe wydarzenia tudzież opinie o nich. Jedyny minus - wiele aluzji, które odnoszą się do aktualnych wydarzeń, może być już po paru latach nieczytelne. [własna półka] (442s)

10.(45.) Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły (Lind Åsa) 6.0! Strasznie mi smutno, że to już ostatni tom z Piaskowym Wilkiem. Uwielbiam go ja i mój sześcioipółlatek. Tak mądrej a zarazem przyjemnej książeczki ze świecą trzeba szukać - albo, jak w moim przypadku, z BNetką! Jest obrazowo nie tylko o sprawiedliwości czy rozstaniu, ale i o racjonalnym optymizmie (nie gdybać, odnaleźć pozytyw w różnych sytuacjach, podejmować odpowiedzialność i działanie, by było lepiej), a nawet o kwarkach! [własna półka](126s)

11.(46.) Dzień tryfidów (Wyndham John) 4.5 Sympatyczna postapokalipsa o niesympatycznych wydarzeniach, dość leciwa w stylu. Ciekawe spostrzeżenia i impresje nt. zachowania ludzi w sytuacji ekstremalnej - pozbawienia wzroku cywilizacji opartej na wzroku. Także trochę akcentów ekologicznych (czy możliwe jest wyrównanie szans między ludźmi a roślinami). [własna półka] (374s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

12.(47.) Shogun: Powieść o Japonii (Clavell James) 5.0 Dobra przygodówka, w interesujący sposób przybliżająca kulturę Japonii, trochę przeładowana kulisami rozgrywek o władzę - podstępy, skrytobójstwa, intrygi w intrygach. Rozmach przeogromny i w miarę prawdopodobne losy bohatera, choć chwilami przeszkadzał jego marysuizm. Nie mówiąc już o tym, że wyprzedzał swoją epokę o blisko 2 wieki - Anjin-san już był pod wpływem oświeceniowych andronów nt. inkwizycji. Wypowiedziałem się jeszcze tu: O poduszkowaniu i innych atrakcjach (1133s)

CZERWIEC 2017 (ΣR=13453s;Σm=1670s;𝔼m=2242)

1.(48.) To tylko dzieci: Narodziny dobra i zła (Bloom Paul) 5.0 podsumowanie i wiele cytatów: Moralność od niemowlęcia [czyszczenie schowka](214s)

2.(49.) On (Papużanka Zośka) 4.0 wrażenia: Śpik [własna półka](287s)

3.(50.) Pamiętnik jasnowidza (Mustafa Akhara Jussuf (właśc. Marcinkowski Józef)) powtórka po raz co najmniej piąty, podtrzymane 5.0, zachęta dla BNetkowiczów: Pamiętnik jasnowidza, świadectwo epoki [własna półka] (192s)

4.(51.) Koń i jego chłopiec (Lewis Clive Staples) podtrzymane 6.0, czytane do snu Adasiowi - na początek przygody z Narnią uznałem, że ta jest najwłaściwsza, najmniej tu potworów i groźnych zdarzeń. Bardzo nam się obu podobała. Pozostałe są jednak raczej dla starszych dzieci... [własna półka] (169s)

5.(52.) Lato (Jansson Tove) 4.0 Nostalgiczne scenki z kilku pór letnich spędzonych na wyspie fińskiej przez Sophię (osieroconą przez matkę), jej ojca oraz trochę surową w obejściu babkę. Nie są to muminki, jest tu wiele spotkań z tematami trudnymi i nieprzyjemnymi: starością, śmiercią, powodzią, używkami, rolą Boga itp. Jak dla mnie trochę bez pomysłu na całość, wygląda na zbiór ścinków, nie porwało mnie. No i trochę za dużo cynicznego pesymizmu, który udziela się od postaci babki. [własna półka] (210s)

6.(53.) Pozostać przy zdrowych zmysłach: Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia (Persaud Raj) 5.0 Świetna książka omawiająca zagadnienia psychoterapii, psychoanalizy i chorób psychicznych w kontraście do profilaktyki zdrowia psychicznego. Persaud udziela wskazówek co do tego, jak żyć i jakie techniki stosować, aby pozostać przy zdrowych zmysłach i nie musieć nie tylko chodzić do lekarza "od głowy", ale także podwyższyć jakość swego życia i relacji. Mam dużo cytatów do wypisania - bardzo celnych, często godzących w obiegowe opinie nt. psychologii, zaburzeń, naszego wpływu na stan umysłu a nawet roli religii w życiu! Polecane wielokrotnie w "Zakazanej psychologii". Książkę jednak czytało mi się strasznie opornie, wiele tekstu i bardzo bogata treść, wiele miejsc do przemyśleń. [czyszczenie schowka] (452s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(54.) Wielki las (Faulkner William) 5.0 z polecenia Mamuta; Do lasu coraz dalej (146s)

LIPIEC 2017 (ΣR=15743s;Σm=2290s;𝔼m=2249)

1.(55.) Kobieta w czasach katedr (Pernoud Régine) 4.5 Zaschowkowane po Książkowe wspomnienia z września 2011:) , przeczytane dzięki uprzejmości Marylka :) Dobra, wartościowa pozycja, czyniąca to, co bardzo lubię - walcząca z zafałszowaniami historii, z których słynęło Oświecenie i czasy Krwawej Rewolucji Francuskiej. Tutaj mamy rozprawę z andronami nt. roli i pozycji kobiety w Średniowieczu. Poznać można bogatą galerię postaci (kobiecych), dowodzących, iż epoka ta była jaśniejsza niż większość przed i po niej, o doniosłości roli chrześcijaństwa (niesionego przez zakonnice, mistyczki, władczynie, ale nie tylko) w przyznawaniu praw i godności nie tylko kobietom, ale i niewolnikom, wykluczonym. (275s)

2.(56.) Wygnaniec (Fougerolles Paula de) 4.0 Interesująca powieść historyczna z czasów poarturiańskich, dzieje się w VIIw. na terenach dzisiejszej Szkocji. Wątkiem przewodnim jest historia założenia przez opata Kolumbę slynnego klasztoru na wyspie Iona. Dość dobre od strony historycznej, znośne od strony fabularnej, choć troszkę chwilami zbyt suche. Wciśnięte przez kuzyna-historyka. (364s)

3.(57.) Dobrze się myśli literaturą (Koziołek Ryszard) 4.0 Długo się czaiłem na tę książkę, bo wysoko ceniona jest na BNetce - aż w końcu rok temu trafiłem ją za 10zł w Krakowie w jednej z bram niedaleko Floriańskiej. Bardzo interesujące miejscami tropy literackie (poczułem się zachęcony do Prusa, może nawet ponownie "Lalkę" przeczytam, do CSA chcę włączyć coś Kraszewskiego (porady mile widziane w wątku tej akcji), dowiedziałem się czegoś o literaturze współczesnej i poznałem odmienne odczytania od moich). Niewątpliwym minusem jest spojrzenie autora przez pryzmat marksistowski (sic!), umyka mu przez to wiele odmiennych interpretacji, a dokonane opierają się na żenujących chwilami założeniach. Stąd wrażenia mieszane, ledwie na czwórkę. [własna półka] (284s)

4.(58.) Ginekolodzy (Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz)) 4.0 notki: "Ginekolodzy" - zamienił stryjek...? [własna półka] (389s)

5.(59.) Zło (Guillou Jan) błyskawiczna powtórka na 5.0 Książka jest naprawdę dobra, choć lekko kuleje styl. Dlaczego jest taka dobra i czytana? Bo nie stara się usprawiedliwiać zła i czyniących je, tylko otwarcie je nazywa, przy okazji bohater koncentruje się na pokonaniu go. Interesujący obraz nadużyć w "elitarnej" szkole. Trochę naiwny obraz Gandhiego, no ale jego legenda dopiero niedawno zaczęła się chwiać... [Książki do powtórki](399s)

6.(60.) Wykształcona Amerykanka: Opowiadania (Cheever John) 5.5 Zbiorek 4 opowiadań, pierwsze zacząłem - na początku "a, takie sobie, standardowe, na 4.0", a tymczasem - zakończenie otworzyło tak wiele możliwości, że samo opowiadanko oceniłbym na 5.5-6.0! Kolejne historie też nie od parady, szczególnie przypadła mi do gustu tytułowa - o pustce życia i klęsce "właściwej" drogi "kobiety sukcesu" - wykształconej, bogatej, cieszącej się powodzeniem. Cenne znalezisko! [własna półka] (115s)

7.(61.) Przygody kota Filemona (Grabowski Sławomir, Nejman Marek) 4.0 Czytane Adasiowi do snu. Pamiętam te historie z wieczorynek i - dużo lepsze były niż wersja papierowa. Tutaj treść jakaś taka nieporadna... (82s)

8.(62.) Koniec wakacji (Domagalik Janusz) 4.0 Nie wiem, czy tę peerelowską młodzieżówkę kupiłem, czy skubnąłem z półki którejś z ciotek, ale Domagalika dość lubię. Ta książka jednak jest nastawiona na jedną konkretną sprawę (która została zapaplowana w nocie), a wakacyjna miłość, pomoc opuszczonemu nauczycielowi, nieporozumienia z kolegami, które są wynikiem przyspieszonego dorastania (powodem - poranie się z kłopotami) to trochę tło. Można przeczytać, choć zdaje mi się, że dziś świadomość pewnych rzeczy przychodzi wcześniej - duży jest kontrast między bohaterem Jurkiem a będącym w tym samym wieku Erikiem, bohaterem "Zła" Guillou. [własna półka] (199s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

9.(63.) Sztukmistrz z Lublina (Singer Isaac Bashevis) 4.5 czytatka Sztukmistrz dzisiejszy (183s)

SIERPIEŃ 2017 (ΣR=18026s;Σm=2283s;𝔼m=2253)

1.(64.) Mitologia chrześcijaństwa: Kryzys wiary chrześcijańskiej (Rosa Peter de) 3.5 czytatka: Nie solić skryptury!; dzięki za pożyczkę, Marylku! (208s)

2.(65.) Player One (Cline Ernest) 5.5 Aż popełniłem czytatkę: Lektura obowiązkowa gamera [własna półka] (415s)

3.(66.) Rykoszet (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)) 5.0 nie gustuję zbytnio w kryminałach (prócz Agatki), wręcz chciałem oddać tę książkę bez czytania, ale się zdecydowałem spróbować - i po stokroć nie żałuję! Rozpisywać się nie będę, polecę tylko reckę Marylka: Lawina rykoszetów (479s)

4.(67.) Planeta małp (Boulle Pierre) 2.0 książka mocno się zestarzała, opinia: Na małpi rozum, czyli SF bez "S" [własna półka](207s)

5.(68.) Jedwabnik (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) 4.0 tu również przed wyzbyciem się z półki postanowiłem dać szansę kryminałowi - i było już gorzej. Książka interesująco przedstawia Londyn, bardzo też ciekawe są wątki książki w książce - poszukiwania tropów prowadzących do bohaterów w książce zaginionego autora. No i smaczki dotyczące środowiska pisarzy oraz wydawców - chyba JKR chciała lekko satyrycznie pocisnąć środowisko! Niestety, jak dla mnie intryga przekombinowana i trochę za dużo porań detektywa z własnym kalectwem. (474s)

6.(69.) Zakazana historia odkrycia Ameryki (Molenda Jarosław) 4.5 Przeleżało blisko 2 lata w schowku, w końcu zaowocowało aż czytatką: Kolumb nie był pierwszy... [czyszczenie schowka](247s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(70.) Pachnidło (Süskind Patrick) 4.0 opińka: Olfaktoryczna muzyka sfer (253s)

WRZESIEŃ 2017 (ΣR=20063s;Σm=2037s;𝔼m=2229)

1.(71.) Psychomanipulacja w sektach (Hassan Steven) 4.5 bardzo dobra książka o sektach, metodach kontroli umysłu, odprogramowywaniu i sposobach na wyciągnięcie bliskich z destrukcyjnych organizacji (nie tylko religijnych). Mnóstwo konkretnych przykładów - autor sam był w sekcie Moona, obecnie wyciąga z sekt innych. Odnoszę jednak wrażenie, że w Polsce był boom na sekty w latach 90.XXw., a obecnie zostało tego niewiele - raczej dobrze już zasiedziałe albo wspierane przez celebrytów, jak jehowici albo krysznaici. Jak na ironię - książkę wydało wydawnictwo Ravi, które wypuściło też np. "Moc kryształów", "Siła Feng Shui", "Astrologia głębi"... (278s)

2.(72.) Witajcie w raju: Reportaże o przemyśle turystycznym (Dielemans Jennie) 4.5 Schowkowane po http://miastoksiazek.blox.pl/2011/06/Zapomniec-o-raju.html Książka otwiera oczy na wiele zjawisk z "kulis" przedsiębiorstwa turystycznego - od niszczenia środowiska naturalnego, poprzez tworzenie artefaktów społeczno-przyrodniczych, aż po ściśle negatywne skutki dla ludzi żyjących na co dzień w turystycznych "rajach" (seksturystyka, wyprzedawanie ziemi przodków, wyzysk, zakazy wstępu dla tuziemców). Czegoś jednak mi w tym reportażu brakło - nie mówiąc już o tym, że książka przedstawia raczej szwedzki punkt widzenia, różniący się od polskiego. Jakkolwiek martwi, jak bardzo Polacy chcieliby być "tacy jak Zachód" - przeważnie zblazowani, roszczeniowi, pokazujący najgorsze nuworyszostwo. [[WOS] - Wielkie Oczyszczanie Schowka](221s)

3.(73.) Piaskowy Wilk (Lind Åsa) powtórka z synkiem - obaj bardzo polubiliśmy, 6.0 podtrzymane ;) (120s)

4.(74.) Red Dust (Greg (właśc. Regnier Michel Louis Albert), Hermann (właśc. Huppen Hermann)) 5.0 Komiks-western, bez wymyślnej i zaskakującej intrygi, ale i z nietrywialną historią. Rysunek dość specyficzny, ale całość mocno wciąga. Intrygowało mnie od dawna - niewątpliwie zapoznam się z pozostałymi tomami. (48s)

5.(75.) Sto zabobonów: Krótki filozoficzny słownik zabobonów (Bocheński Józef M.) 5.0 bardzo interesująca książeczka, fragmenty tu: Zabobony [WOS] (140s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(76.) Blaszany bębenek (Grass Günter) 3.5 wrażenia i interpretacje: Werbel narodów (802s)

7.(77.) W cudacznym korowodzie (Huxley Aldous) 5.0 wrażenia i cytaty: Zagłuszanie istnienia (428s)

PAŹDZIERNIK 2017 (ΣR=21799s;Σm=1736s;𝔼m=2178)
pod znakiem akcji [WOS] - Wielkie Oczyszczanie Schowka

1.(78.) Połemkowskie cerkwie w malarstwie Stanisława Jakubczyka (antologia; Ostoja-Solecki Andrzej, Garbaczewska-Pawlikowska Zofia) 5.0 nostalgiczny tomik - wiersze przeplatane akwarelami połemkowskich cerkwi. Do zadumy, i dla zakochanych w dzikiej, ginącej Łemkowynie. Próbka: Głos śniących cerkwi (108s)

2.(79.) Wojownicy rozpaczy (Greg (właśc. Regnier Michel Louis Albert), Hermann (właśc. Huppen Hermann)) 5.5 Kontynuuję przygodę z komiksowym westernem - bardzo udaną! (48s)

3.(80.) Kant a dziobak (Eco Umberto) 3.0 W końcu dorwałem, ale lekkie rozczarowanie, Traktat semiotyczny (450s)

4.(81.) Sienkiewicz nowoczesny (Gloger Maciej) 5.5 Świetna książka! Szykuję dłuugą czytatkę, póki co polecam tekst, który mnie do schowkowania zachęcił: Sienkiewicz odkłamany (232s)

5.(82.) Pacyfiści kontra pokój (Bukowski Władimir) 5.0 Użyteczni idioci (51s)

6.(83.) Muzyka sfer: O muzyce, nauce i naturalnym porządku wszechświata (James Jamie) 5.0 Wartościowa pozycja, wiele mojej wiedzy usystematyzowała, przyjemnie też było czytać o związkach muzyki z mistycyzmem, filozofią, matematyką, astronomią. Zabrakło niestety Scriabina. A dziś autor mógłby dopisać rozdział o math-rocku! Schowkowane po Książkowe wspomnienia z sierpnia 2015 (242s)

7.(84.) Wyspa na prerii (Cejrowski Wojciech) 4.5 Ciekawa, jak większość książek WC, choć niestety tylko poprawna. Wydaje się, jakby pomysłu było na 100 stron, i to raczej bliżej drugiej połowy. Niemniej życie na prerii jest mi już bliższe dzięki gawędom autora. (295s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

8.(85.) Bóg rzeczy małych (Roy Arundhati) 3.0 Na hinduskiej prowincji, w rodzinie o skomplikowanych relacjach, wydarza się wypadek - ginie dziewczynka. Jak do tego doszło, dowiadujemy się stopniowo w toku nieliniowej narracji, która nie tylko ukazuje złożone przyczyny wypadku, traumy przezeń spowodowane oraz długofalowe następstwa (przede wszystkim w relacjach rodzinnych), ale i pozwala poznać hinduskie społeczeństwo - z jego skomplikowaniem, bogactwem i przekleństwem wielokulturowości, zaszłościami kolonializmu, a przede wszystkim tragedią kastowości i uprzedzeń, charakterystyczną dla Indii. Arcydzieło to jednak na pewno nie jest, książka raczej męczy, szczególnie ową niby kunsztowną, a w istocie chaotyczną narracją. Dobrze ujęła plusy i minusy książki norge w czytatce: Interesująco irytująca (310s)

LISTOPAD 2017 (ΣR=23766s;Σm=1867s;𝔼m=)

1.(86.) Wilki z Wyoming (Greg (właśc. Regnier Michel Louis Albert), Hermann (właśc. Huppen Hermann)) 5.0 Kontynuacja udanej przygody z Comanche - tym razem rozprawa z bandytami, tajemniczy pastor o pewnej ręce, niebanalne rozwiązania fabuły. (48s)

2.(87.) Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia (Lind Åsa) powtórka z Adasiem na 6.0 (125s)

3.(88.) Niewidzialna religia: Problem religii we współczesnym społeczeństwie (Luckmann Thomas) 6.0! O postępującej prywatyzacji, indywiduacji i supermarketyzacji religii. Bardzo gęsty tekst, pisany hermetycznym, socjologicznym żargonem - w końcu książka pozbawiona wszelkich ocen, skupiona na próbie obiektywnej oceny zjawiska religii. Gorąco rekomenduję zajrzenie do czytatki: Prywatyzacja religii (206s)

4.(89.) Historia żywności (Higman B. W. (Higman Barry William)) 3.5 Książka zawiera wiele interesujących faktów z historii żywności, jednak konstrukcyjnie jest dość słaba - prezentowane jest ujęcie "poziome", czyli przekrojowe, zamiast sensowniejszego "pionowego", czyli skupienia się na jakimś aspekcie i ukazania go w przekroju jego dziejów (np. sery). Dodatkowo często dochodzą jakieś nawiązania czy dygresje współczesne, które pozostawiają wrażenie tak chaotyczności, jak i płytkości potraktowania tematu. No i grzech ciężki - brak obiektywizmu. Autor prezentuje fakty o pewnych tematach w sposób wybiórczy, komentuje także zgodnie ze swoimi indywidualnymi przekonaniami. Na pewno dużo gorsze od Historia kuchni (Tannahill Reay) (390s)

5.(90.) Nawiedziciel mroku (Tanabe Gou, Lovecraft H. P. (Lovecraft Howard Phillips)) 5.0 Lovecraft w komiksie - opowiadania "Dagon" oraz tytułowe. Bardzo ciężko oddać specyficzną atmosferę mistrza grozy obrazem - tu całkiem udatnie. Ciekawy jest skład komiksu - czyta się od końca, czasem też jest jakiś dodatkowy chaos przestawień stron czy ramek. (156s)

6.(91.) Możliwe sny (Stefko Jolanta) 5.0 Zaschowkowane z 10 najważniejszych książek Misiaka. Pozycja bardzo dobra przez swą autentyczność, bohater (dziś chyba zostałby emo-dzieciakiem, a ta książka powinna mieć status kultowej u emo) o bardzo bogatym i dobrze oddanym życiu wewnętrznym. + ostatnie piętnastolecie PRLu i lata 90. - ironicznie, gorzko, bardzo prawdziwie. Troszeczkę utrudnia eksperymentalna narracja. (370s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(92.) Elmer Gantry (Lewis Sinclair) 3.5 czytatka Sprzedawca transcendencji (400s)

8.(93.) Po wielu latach (Huxley Aldous) 6.0 Englishman in Beverly Hills (172s)

GRUDZIEŃ 2017 (ΣR=25246s;Σm=1480s;𝔼m=2104)

1.(94.) Amisze: Fenomen wychowania endemicznego (Dejna Dagna) 4.5 W końcu coś więcej wiem o amiszach - i to dzięki opisowi z obserwacji uczestniczącej. Chwilami aż żałowałem, że nie jestem jednym z nich (choć znajomość cudów techniki, ułatwiających życie i zapewniających rozrywkę, raczej uniemożliwiałaby chęć pozostania tam na dłużej). W książce da się wyczuć dużą sympatię dla amiszów, trochę szkoda, że jest to bardziej socjologiczne opracowanie tematu, a nie reportaż. (129s)

2.(95.) Ciemne typki: Sekretne życie znaków typograficznych (Houston Keith) 5.0 Schowkowane po Książkowe wspomnienia ze stycznia 2016 Bardzo wiele interesujących faktów, przywoływane tło historyczne, dobry gawędziarski styl. Warto przeczytać - szczególnie, że to wiele informacji o książkach od podszewki. (260s)

3.(96.) Kazanie o upadku Rzymu (Ferrari Jérôme) 4.5 Schowkowane po Książkowe wspomnienia z czerwca 2017 Mi także przypomina pisarstwo Wita Szostaka. To powieść o ludzkiej egzystencji - o tym, co nami kieruje - miłości, pożądaniu, marzeniach, konfliktach. Wszystko to wplecione w nostalgiczną opowieść, której tłem są losy Francuzów w XXw. Bardzo przystępna forma, do przeczytania w jeden dzień. (191s)

4.(97.) Umysł matematyczny: Co łączy matematykę, metafory i ewolucję? (Hohol Mateusz, Brożek Bartosz) 4.0 Książka dużo bardziej o neuronauce, mózgu i uczeniu się - matematyki na lekarstwo, jak już to głównie jej filozofia. W dużej mierze polemika z ideami zawartymi w "Where Mathematics Comes From: How the Embodied Mind Brings Mathematics into Being" autorstwa Lakoff George i Rafaela Núñeza. Wykazują, że umiejętności matematyczne są nie tylko wrodzone bądź dziedziczone, ale istotny wpływ na rozwój matematyki miała także ewolucja kulturowa i kulturowe dziedziczenie. Interesujący rozdział o matematyczności świata. W sumie dla mnie nie rewelacje, moje pojmowanie miejsca matematyki w rzeczywistości świata jest spójne z tym, co opisują :) (252s)

5.(98.) Mężczyźni objaśniają mi świat (Solnit Rebecca) 3.5 (180s)

6.(99.) Wojna światów w popkulturze (Adamski Łukasz) 5.0 Dobrze się uzupełnia z książką Solnit. Mowa jest o propagandzie komunistycznej - uwznioślaniu czy wybielaniu F.Castro, Che Guevary, Wietnamu (np. "Film [O. Stone'a "Pluton"] w czarno-biały sposób dzieli amerykańskich żołnierzy. Z jednej strony ci, którzy popierają działania rządu Johnsona, mordują wietnamskie kobiety, gwałcą małe dzieci i słuchają w swoim namiocie piosenek country. Na dodatek są antysemitami. Z drugiej strony Stone pokazuje tych dobrych żołnierzy, którzy bez przerwy kwestionują zasadność interwencji w Wietnamie, walczą z "zacofanymi patriotami" i w oparach marihuany i haszyszu słuchają hipisowskich hitów prosto z Woodstocku."[29] Mowa też o roli Hollywood w "wojnie światów", o seksualizacji np. w teledyskach; odnoszę też wrażenie, że można wysnuć wniosek, iż pruderia religijna nową pruderią seksualną. [własna półka] (118s)

7.(100.) Piwo: Najlepsze piwa z polskich sklepów (Senderek Bartosz) 4.5 Przyjemny leksykon, bardzo ładny graficznie, dobre wprowadzenie w niestandardowe style piwne - polecam każdemu, komu wydaje się, że "tylko jasne pełne" albo kto nie wie, jak przebogate smaki ma dziś piwo. Drobne minusy to kilka literówek (np. "sasion" zamiast 'saison'), pewne niezręczności językowe (w pewnej części co drugie piwo ma "obfitą czapę piany") - ale to nie powieść, tylko leksykon, no i kwestia aktualności - dziś wiele słabszych wpisów można by zastąpić nowościami, które od 2015 roku pojawiły się na rynku (nb: w 2015r. w Polsce było 150 browarów - w 2016r. już aż 210!). (132s)

8.(101.) Dom (Lewis J. Patrick, Innocenti Roberto) 5.0 Przeczytana w kawiarni w Krakowie. Przyjemna, nostalgiczna opowieść o domu, jego lokatorach i przemianach niesionych przez burzliwy wiek XX. Szczególnie urzekają piękne rysunki, co drugą kartę przedzielone nastrojowymi wstawkami prozy poetyckiej, pokrótce objaśniającymi bieg zdarzeń.

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

9.(102.) Kochanek Lady Chatterley (Lawrence David Herbert) 3.0 Męczyłem strasznie tę książkę. Opowieść o angielskiej lady, którą opanowuje zwierzęca żądza i wykorzystuje seksualnie prostego robotnika, dorabiając sobie do tego filozofię oraz marudząca o tym, jak to jej źle, że jej niemoralne zachowanie nie spotyka się z zachwytem otoczenia. Dodatkowo naiwne komunistyczne farmazony - niby jako świetny portret walki klas. Mocno przeterminowane. (218s)