Dodany: 15.01.2020 08:01|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

Lektury 2020r.

Poprzednie: Lektury 2019r.
Następne: Lektury 2021r.

STYCZEŃ 2020 (ΣR=Σm=2775s;𝔼m=2775)

1. W poszukiwaniu granic Ameryki: Wyprawa Lewisa i Clarka (Ambrose Stephen Edward) 5.0 (702s)

2. Słoneczniki (Snopkiewicz Halina) powtórka z własnej półki. Część szkolno-przygodowa zachwycająca, właściwie na 6.0, niestety potwornie razi (czy tym razem bardziej?) komunistyczna propaganda - chwilami książka była poniżej wszelkiego poziomu, chętnie dałbym poniżej 2.0. Ostatecznie niech zostanie to 5.0, za świetną postać bohaterki i za takie zdanie: "(...) kłamie się nie z wewnętrznej potrzeby, tylko z przeświadczenia, że prawdę źle przyjmą (...)"[274] (294s)

3. Bastion (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) 4.5 Apokalipsa na czasie (1165s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

4.(CSA.128.1) Prawiek i inne czasy (Tokarczuk Olga) 3.0 (299s)
5.(CSA.128.3) Prowadź swój pług przez kości umarłych (Tokarczuk Olga) 2.0 (315s)

szerzej o obu powyższych: Spotkanie z noblistką Tokarczuk

==================================================​​​​​============================
LUTY 2020 (ΣR=6266;Σm=3491s;𝔼m=3133)

1.(6.) King! (Staszczyk Muniek (Staszczyk Zygmunt), Księżyk Rafał) 4.5 Autobiograficzny wywiad z Muńkiem. Interesujące, choć w momentami żmudne - dla fanów T.Love'u. Czyta się błyskawicznie! Dużo tropów muzycznych, także trochę portretów zmieniającej się Polski - od przaśnego prylu, poprzez drapieżne i chaotyczne lata 90., aż do uciążliwie plastikowej współczesności. Także mnóstwo o demonach, dręczących Muńka - głównie morze alkoholu oraz "lekkie dragi" - gańdźa i speed. (547s)

2.(7.) Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (Niziurski Edmund) Powtórka pewnie już z krotnością pod 40. czytanie - tym razem wraz z dzieciakami. Chyba jednak trochę przesadziłem, za młodzi są, choć ja pierwsze czytanie miałem na początku podstawówki. 6.0 (270s)

3.(8.) Listy Nikodema (Dobraczyński Jan) Kilka książek autora od urodzenia towarzyszyło mi, stojąc zawsze na półce w domu rodzinnym. Intrygowały, ale dopiero teraz zdobyłem się na lekturę. Jest to dobrze skonstruowana fabularyzowana trawestacja Ewangelii z punktu widzenia introwertycznego i pełnego wątpliwości faryzeusza Nikodema, którego córka dotknięta jest nieuleczalną chorobą. Dobry portret tego, jak Jezus mógł być odbierany przez zwykłych zjadaczy chleba, także wkład do dyskusji, jak by wyglądało Jego przyjście obecnie. Forma listów jedynie chybiona - któż w korespondencji potrafi wypisywać wielostronicowe dialogi całej grupy ludzi? 4.0 (429s)

4.(9.) Paskudna historia (Minier Bernard) Nie jestem zasadniczo entuzjastą kryminałów-thrillerów, ale tu jestem zadowolony z lektury. Ciekawa intryga, realistyczne fałszywe tropy, no i zakończenie nieszablonowe (nawet budzące sprzeciw! vide: Czytatka-remanentka VII 18 i komentarze). Trochę na minus dziecinna chwilami narracja (nie chodzi mi o możliwą stylizację głównego bohatera - nastolatka), także naiwnie przerysowany obraz wszechogarniającej kontroli. Paradoksalnie nie przeszkadzała za bardzo politycznie poprawna kreacja kilkorga bohaterów (choć na żądnego władzy gubernatora in spe lepiej pasowałby demokrata). Dzięki za polecankę, Marylku! 5.0 [czyszczenie schowka] (436s)

5.(10.) Nie daj sobie wmówić!: 20 mitów, którymi władza ogłupia społeczeństwo (Marczuk Bartosz) Pełna lista mitów w nota wydawcy. Książka o tym, jak państwo nadmiernie ingeruje oraz ogranicza wolności obywatelskie i gospodarcze, a także jak nieproduktywne i niesprawiedliwe są rzekomo "opiekuńcze" zabiegi molocha. Paradoksalnie, choć pisana na początku 2014 roku, książka jest aktualna poprzez relację do pomysłów socjalnych PiSu - niektóre pomysły ściśle można odnieść do komentarzy Marczuka. Książka cieniutka, ale wiele liczb, jasnych wyliczeń, reportażowe przykłady urzędniczego nadużycia władzy. Kuleje korekta oraz "pospieszny" styl. [własna półka] 4.0 (165s)

6.(11.) Lotta z ulicy Awanturników (Lindgren Astrid) Karolcia łyknęła ekspresem, ja również - w sumie to zwykłe opowiadanie. O charakternej kilkulatce, która lubi się poawanturować, ale gdy trzeba się przyznać do błędu, woli wyprowadzić się z domu. Całkiem zabawne i pouczające. 4.0 (70s)

7.(12.) Mały kieł (Pilkey Dav) Adasiowi się spodobał, ale mi ten komiks nie przypadł do gustu - zbyt współczesny "humor", a ja wychowany raczej na Tytusach i Asteriksie... 3.0 (224s)

8.(13.) Wielki Ogarniacz Życia we dwoje czyli Jak być razem i się nie pozabijać (Pani Bukowa (pseud.), Pan Buk (pseud.)) Adaptacja i rozszerzenie o różne historie znanego komiksu internetowego. Bardzo zabawne, choć raczej nie dla osób z kijem w sempiternie na punkcie stereotypów płciowych i w relacjach damsko-męskich. 5.0 (302s)

9.(14.) Otwock 1916-2016 (Pawełek Anna, Zając Stanisław) Album z szerokim komentarzem historycznym, wydany z okazji 100-lecia praw miejskich Otwocka. Paru informacji zabrakło, pobieżność innych jest zrozumiała, trochę razi "broszurkowy" ton opisu czasów współczesnych. Wybitnie jednak ciągnie pozycję w górę dobór zdjęć. Ważne po raz kolejny jest także przypomnienie, jak wielką rolę w historii miasta pełnili Żydzi (zasymilowani i kultywujący odrębność religijno-kulturową), a także jak wiele wycierpieli od Niemców (czy wiedzieliście, że matka Tuwima w Otwocku mieszkała i tu zginęła? W jego wierszu "Matka" jest taki fragment, wskazany w niniejszym albumie: "Zastrzelił ją faszysta,/ Kiedy myślała o mnie,/ (...) Przestrzelił świat matczyny:/ Dwie pieszczotliwe zgłoski,/ Trupa z okna wyrzucił/ Na święty bruk otwocki.") Przywołane jest też wiele książek, gdzie Otwock występuje, wiele z nich zebrałem onegdaj w czytatce Otwock literacki. 5.0 (133s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

10.(15.)(CSA.118.) Na południe od Brazos (McMurtry Larry) Zupełnie przez przypadek czytaliśmy tę książkę z Marylkiem równolegle. I zupełnie nieprzypadkowo oboje wystawiliśmy najwyższą notę - bo powieść jest rewelacyjna! Na tak wielu poziomach czy aspektach jest świetnie napisana: humor, wielowymiarowość postaci, akcja, fabuła, brak "hamerykańskich" jedynie-pozytywnych rozwiązań, nie czarno-biali bohaterowie, realistyczność opisów życia (i śmierci). I choć nie mógłbym nazwać tej powieści jedną z najważniejszych w życiu - to z powodzeniem umieściłbym ją w gronie 10 najlepszych, jakie w życiu czytałem. 6.0 (915s)

MARZEC 2020 (ΣR=9142;Σm=2876s;𝔼m=3047)

1.(16.) Pamięć nieulotna (Snowden Edward) Całkiem poprawna, choć trochę za mało szczegółów, dotyczących tajemnic, które odkrył przed światem. Oraz mechanizmów NSA. Korekta także trochę kuleje, ale to wina tłumacza (który jest trochę na bakier z terminologią IT). 4.5 (431s)

2.(17.) La Grande Solitude (Samołyk Tomasz) Powieść jednego z moich ulubionych youtuberów, dowiedziałem się o niej z jego filmiku: www.youtube.com/watch?v=bI7CNRsoWYU, choć sam autor raczej traktuje ją jak wynik młodzieńczych emocji. Oniryczna, utrzymana w postmodernistycznym tonie, bardzo pesymistyczna w wymowie relacja z życia po rozstaniu z ukochaną osobą oraz (trochę przypominająca "Dzień świra") gorzka satyra na konsumpcjonizm. Książka dość specyficzna, ciekawy język, choć parę lapsusów się wkradło (np. "półki uginały się pod wpływem masy atrakcyjnych produktów" [146]). 4.5 (175s)

3.(18.) Baśnie z krainy nudzimisiów (Klimczak Rafał) Dzieciakom się podobało, czytane do snu, ale ja się porządnie wynudziłem. Na siłę, łopatologicznie kładzione głupawe pomysły (typu jedzenia pojawiającego się na liściach talerzowca), brzmi jak męczący wykład. Słowa są ciekawe, język bogaty, ale składanie owych słów i prowadzenie fabuły bardzo kuleje. 3.0 (84s)

4.(19.) Wielki Ogarniacz Pracy czyli Jak robić i się nie narobić (Pani Bukowa (pseud.), Pan Buk (pseud.)) Książeczka pełna mniej lub bardziej wysublimowanego humoru, bardzo udana i zatrważająco celna satyra na pracę w korpo, prokrastynację, "teatr życia codziennego" relacji szef-podwładny. Dodatkowy plus - eseiki łączą się w pewną fabułę. Solidnie się uśmiałem! 5.5 (319s)

5.(20.) Wychowanie przez czytanie (Koźmińska Irena, Olszewska Elżbieta) Książkę sponsorują 2 hasła: anegdota oraz "ok, boomer!" Autorka dużo podaje dowodów anegdotycznych, czasem nieprawdziwych, dopasowuje argumenty pod tezę, narzeka też strasznie nie tylko na tv ale i ogólny "upadek" młodzieży, kultury, wzorców wychowawczych. Niektóre tezy ma kontrowersyjne, niektóre sprzeczne z badaniami (np. twierdzi, iż niemal do 10 roku życia dzieci nie rozróżniają fikcji od rzeczywistości), ale niektóre bardzo zdroworozsądkowe, opierające się modom ideologicznym typu nierozróżniania dziewczynek od chłopców na różnych poziomach. Dużym plusem szeroki wybór propozycji lektur. No i mimo wszystko moja sympatia jest po stronie autorek - w końcu promowanie czytelnictwa! 4.5 (318s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(21.)(CSA.112.) Młyn na wzgórzu (Gjellerup Karl (Gjellerup Karol)) czytatka Moralność jest nienaturalna 3.0 (379s)

7.(22.)(CSA.122.) Wesołe przygody Robin Hooda (Pyle Howard) czytatka Źródłowy Robin Hood 4.0 (363s)

8.(23.)(CSA.125.) Żegnaj, laleczko (Chandler Raymond) Czy od nazwiska autora pochodzi słowo 'chandra'? ;) Sprawnie poprowadzona opowieść detektywistyczna, choć dla mnie za dużo chaosu, przypadku, jakichś magicznych zjawień się kolejnych postaci. Wydaje się, że jest napisane wprost do przeniesienia na ekran - niestety, nie oglądałem filmu, ale chyba jest dość dobry. 4.0 (343s)

9.(24.)(CSA.121.) Ivanhoe czyli Powrót krzyżowca: Romans (Scott Walter) recenzja Historyczna fantazja czy heroiczna fantasy? 4.0 (464s)

KWIECIEŃ 2020 (ΣR=11521;Σm=2379s;𝔼m=2880)

1.(25.) Zimowe opowieści (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) To dobry zbiór opowiadań. Przesycone są nostalgią, doprawione szczyptą realizmu magicznego (ale nie w stylu południowoamerykańskim), niosące ciekawe przesłania - parę z nich to wręcz przypowiastki filozoficzne. Szczególnie wybija się tutaj ostatnia "Budująca opowieść" - intrygujący retelling historii o księciu i żebraku, umieszczony na dworze szacha Nasr ed-Dinna, zawiera godne zastanowienia sportretowanie bogactwa i biedy oraz ich relacji. To wybitne opowiadanie na tyle przypadło mi do gustu, że wyciągnęło ocenę tomu do 5.0 (326s) [własna półka]

2.(26.) O czym szumią wierzby (Grahame Kenneth) Długo szło czytanie z dziećmi do snu, bo wiele przerw z innymi lekturami wystąpiło. Książka poprawna, choć bywały nudne i ciągnące się fragmenty. Dość sympatyczne przygody zarozumiałego Ropucha i wielkodusznych przyjaciół, niespieszna opowieść, dobry język - to nieprzemijające wartości tej lektury. 4.0 (320s) [własna półka]

3.(27.) Misterium paschalne (Bouyer Louis) czytatka: Sens Mszy Świętej, sens cierpienia, sens ofiary 4.0 (386s) [własna półka]

4.(28.) Wilczy Szaniec: Była wojenna kwatera Adolfa Hitlera (Dragun Marek) Przewodnik i esej historyczny na temat Wilczego Szańca - śródleśnego "miasteczka bunkrów" w Gierłoży pod Kętrzynem. Wilczy Szaniec robi porażające wrażenie, a jego historia jest niezwykła - ze szczególnym uwzględnieniem słynnego spisku i nieudanego zamachu na Hitlera, przygotowanego i wykonanego przez barona von Stauffenberga. Książeczka bogata w ilustracje i zdjęcia tak z epoki, jak i współczesne. Bardzo interesująca, choć przydałaby się jej korekta. 5.0 (88s) [własna półka]

5.(29.) Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)) Czytane dzieciom - po raz pierwszy od mojego dzieciństwa. Całkiem przyjemne, choć dla mnie lekko drażniące zmiany stylu narracji, szczególnie gdy "opowiada" się dialog. Podtrzymuję 4.5 (132s) [własna półka]

6.(30.) Ostatnie życzenie (Sapkowski Andrzej) powtórka z własnej półki, podtrzymane 5.0 (288s) [własna półka]

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(31.)(CSA.37.) Gra o tron (Martin George R. R.) Obawiałem się jednej z dwóch rzeczy - że jest przereklamowane, albo że będę czuł przemożną chęć kontynuowania cyklu. Spełniło się (nie)stety to drugie! A bbteki zamknięte... Książka do połowy, może trochę więcej, zaledwie poprawna, potem się rozkręca i wątki w końcu prawdziwie się zawiązują - w ogóle jednym z dużych plusów jest to, że choć postaci i linii fabuły jest dużo, to przenikają się one - a nie toczą równolegle bez punktów wspólnych, by spotkać się dopiero w finale, jak to często bywa u S. Kinga. Dużą krzywdę (na którą przymknąłem oko przy ocenianiu) poczynił GoT tłumacz Paweł Kruk - błędy rzeczowe, tłumaczenia, ortograficzne i frazeologiczne mocno drażnią. 5.0 (839s) [własna półka]

MAJ 2020 (ΣR=13755;Σm=2234s;𝔼m=2751)

1.(32.) Pułapka nadopiekuńczości: Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom, starając się za bardzo? (Lythcott-Haims Julie) czytatka: Dziecko na smyczy 5.0 (431s)

2.(33.) Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu (Maguire Gregory) Wrażenia w czytatce współdzielonej: Skarbczyk mądrości 4.5 (463s)

3.(34.) Miecz przeznaczenia (Sapkowski Andrzej) powtórka z własnej półki, podtrzymane 5.0 (340s) [własna półka]

4.(35.) Światy równoległe: Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze (Lamża Łukasz) recenzja: Manowce pseudonauk 4.5 (203s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(36.)(CSA.78.1) Pantaleon i wizytantki (Vargas Llosa Mario) Mariaż sexworkerek i szwejów 5.0 (276s)

6.(37.)(CSA.88.) Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) Choć rozpoczyna się dość zwyczajnie i powoli się rozpędza, to ta współczesna baśń jest niemal wybitna. Opowieść o królikach, które najpierw poszukują nowego miejsca na królikarnię a potem czynią wielką i niebezpieczną wyprawę po króliczki do odległej królikarni, jest przyjemna i wciągająca, ale i emocjonująca. Autor uniknął nadmiernej antropomorfizacji zwierząt, dobrze oddał przede wszystkim motywacje i zachowania zgodne z rzeczywistymi. Piękny jest język książki, ale przewybitne ilustracje poczynił Aldo Galli (polecam wpisać w googlu "aldo galli watership down"). 5.5 (521s)

CZERWIEC 2020 (ΣR=16621;Σm=2866s;𝔼m=2770)

1.(38.) Harry Potter i kamień filozoficzny (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) czytane dzieciakom do snu, po latach oceniam wyżej, na 4.5 (319s)

2.(39.) Pokolenie Ikea: Kobiety (Piotr C. (pseud.)) Chyba już za stary jestem na takie książki... Pornograficzne wynurzenia o tym, że "stały związek zabija emocje", dlatego najlepiej skupić się tylko na przygodnym, niezobowiązującym seksie, nawet będąc w związku z kimś. Cóż, jeśli tego typu hedonizm jest powszechny w dzisiejszym społeczeństwie, to nie ma się co dziwić, że nawet kobiety miewają problemy z dostrzeżeniem związku przyczynowego między seksem a ciążą... I nawet, jeśli to jest satyra na korpo i lemingi, to pewnych treści jest tu zdecydowanie za wiele. Choć chwilami bywało śmiesznie. 3.5 (349s)

3.(40.) Krew elfów (Sapkowski Andrzej) powtórka na 5.0 (298s)

4.(41.) Czas pogardy (Sapkowski Andrzej) powtórka na 5.0 (319s)

5.(42.) Chrzest ognia (Sapkowski Andrzej) Tu dopiero prawdziwe rozkręca się Saga, wprowadzenie paru postaci, tj. Regis, Zoltan Chivay, Cahir wyjątkowo się Sapkowskiemu udało. Natomiast niezbyt podobami się i budzi dużą chęć dyskusji wprowadzenie paru ideologizmów. Powtórka na 5.0 (333s)

6.(43.) Głowa do góry, Sunny (Holm Jennifer L., Holm Matthew) Komiks od Adasia z półki. Niełatwy temat dla młodszych nastolatków - uzależnienie członka rodziny. Niespieszna narracja, delikatna fabuła i brak łopatologii. Brak też "postępackich" treści - wartościowa pozycja. 4.5 (220s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(44.)(CSA.50.) Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) Wrażenia i parę uwag: Hrabio, honorem było Cię poznać! 5.0 (1028s)

LIPIEC 2020 (ΣR=19652;Σm=3031s;𝔼m=2807)

1.(45.) Pułapki myślenia: O myśleniu szybkim i wolnym (Kahneman Daniel) Znużyła mnie i nie do końca wciągnęła, bo mowa jest o zastosowaniu w naukach społecznych i psychologii podstawowych dla mnie mechanizmów czy terminów statystycznych, tj. regresja do średniej, korelacja, schemat Bayesa, błędy pierwszego i drugiego rodzaju (choć nie zawsze jest to tak nazywane). Nie frapuje mnie to zbytnio, no i jest pewne przegadanie w opisie eksperymentów, wielokrotnie powtarzane i rozdmuchiwane te same tematy - bardzo przydatne dla zupełnego laika, dla mnie nudnawe. Natomiast wartościowe jest naukowe ukazanie, że człowiek biologicznie NIE POTRAFI być racjonalny! Ciekawe pojęcia: planning fallacy, anchoring bias. 3.5 (655s)

2.(46.) Wieża Jaskółki (Sapkowski Andrzej) Akcja się zagęszcza, wątki wikłają i komplikują, narracja robi się coraz bardziej piętrowa - AS był w szwungu! powtórka na 5.5 (428s)

3.(47.) Wydech (Chiang Ted) "Wydech" Teda Chianga - ocena opowiadań 5.0 (399s)

4.(48.) Pani Jeziora (Sapkowski Andrzej) powtórka na 5.5 Z wiekiem i kolejną powtórką coraz bardziej czekam na pewne fragmenty, a inne fragmenty coraz bardziej mnie denerwują, zaś niektóre zdarzenia jawią mi się w innym świetle, tudzież okazało się, że coś inaczej zapamiętałem albo w ogóle pomyliłem, ale gdy odkładałem ostatni tom "Wieśka" na półkę - już za nim trochę zatęskniłem... (520s)

5.(49.) Żabek i Ropuch (Lobel Arnold) Cykl 4 książeczek w jednym tomie (pt. "Wszystkie przygody Żabka i Ropucha"). Zabawne opowieści o przyjaźni dwóch z lekka niefrasobliwych, ale sympatycznych płazów. O książce dowiedziałem się z "Małego życia", zaintrygowała mnie, podsunąłem więc córce (podoba jej się), przy okazji skorzystałem i w niespełna godzinkę sam przeczytałem - bardzo przyjemna i niewymyślna w dobie zalewu wymuszonych dziecięcych historyjek. 4.5 (252s)

6.(50.) Podróż "Wędrowca do Świtu" (Lewis Clive Staples) powtórka najlepszej części Narni - czytane dzieciom do snu. 6.0 (192s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(51.)(CSA.130) Zdążyć przed Panem Bogiem (Krall Hanna) Chaotyczny wywiad z Markiem Edelmanem, dwa tematy przewodnie: powstanie w gettcie warszawskim i praca w szpitalu na kardiochirurgii. O tym, dlaczego niektórzy zdobyli się na zryw, niektórzy zachowali honor przez samobójstwo, a także o poraniu się z niechlubnymi częściami legendy niektórych uczestników. 4.0 (111s)

8.(52.)(CSA.78.2) Ciotka Julia i skryba (Vargas Llosa Mario) Język i sposób prowadzenia narracji super - do połowy książki byłem pewien, że ocenię powyżej 5.0 może nawet. Potem niestety trochę siadło - historia jest dla mnie niezbyt konkluzywna, po prostu takie "no to opowiem wam taką historyjkę". Podobnie było z tymi "powieściami radiowymi" i Pedro Camacho - z dobrego zawiązania tematu krytyki popkulturowego zjawiska tasiemcowych powieści/seriali Vargas Llosa doszedł... donikąd. 4.0 (474s)

SIERPIEŃ 2020 (ΣR=21428;Σm=1776s;𝔼m=2679)

1.(53.) Terror (Simmons Dan) Wymęczyłem tę książkę. Namawiany bardzo przez Marylka i innych, wiedziony szantą "North-west Passage", wziąłem się za ten horror, opisujący koszmar wyprawy i uwięzienia w lodzie ekspedycji Franklina i Croziera, połączony z elementami mitologii Inuitów. Minusem są dłużyzny i powtórzenia, książka niestety nie wciąga. Plusem duża dbałość o realia historyczne i dopracowana wizja. Zakończenie intrygujące, nieszablonowe. 4.0 (692s)

2.(54.) Starość aksolotla (Dukaj Jacek) Minipowieść, przetransponowana na papier z ebooka - więc np. hiperłącza musiały być zamiast wplecione w tekst, explicite wrzucone do książki - dzięki czemu jest to pierwsza dla mnie książka Dukaja, w której mamy od razu dany słowniczek słowostworów, bez standardowego domyślania się znaczeń z fabuły. Sama opowieść to postapo - zagłada całego życia na Ziemi przychodzi z kosmosu w postaci Promienia Śmierci, przeżywają tylko ci, którzy specjalną apką zdążyli zeskanować się do sieci. Później prócz wiedzenia bytu cyfrowego zamieszkują również mechy i roboty, starając się sztucznie odtworzyć życie na Ziemi. Dość interesująca i niewątpliwie lekka jak na Dukaja. 4.5 (275s)

3.(55.) Ocalisz życie, może swoje własne: Opowiadania zebrane (O'Connor Flannery) recka Opowiadania z Georgii 4.5 (605s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

4.(56.)(CSA.84.2) Szkarłatna litera (Hawthorne Nathaniel) W Książki zakazane (Paszylk Bartłomiej) było napisane o niej tak: "Kluczem do odgadnięcia tego miejsca jest napis na budynku. Custom House, czyli urząd celny, to miejsce, w którym pracował Nathaniel Hawthorne w Salem, i tak też zatytułował pierwszy i pod wieloma względami najważniejszy rozdział "Szkarłatnej litery"." Zaintrygowało mnie to, była to lektura "na dobitkę" - trzecia Hawthorna, którą czytałem. Intrygująca jako powieść psychologiczna, także jako obraz ponurego, kostycznego i bezlitosnego świata moralności purytańskiej (nie jestem pewien, czy sam ten obraz nie jest przerysowany - ostatecznie Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu to rzecz tak standardowa, że chyba w każdej rodzinie takie się trafiają i trafiały. Trochę męczy śladowa akcja, zagadka jest tylko pozorna, ale ma to swój klimat. Trochę szkoda, że nie ma więcej szczegółów ze świata świeżych osadników amerykańskich. 4.0 (204s)

WRZESIEŃ 2020 (ΣR=23745;Σm=2317s;𝔼m=2638)

1.(57.) Śledztwo (Claudel Philippe) recenzja: Dehumanizacja à la Korporacja 5.0 (245s)

2.(58.) Hej, to znowu ja! (Breinholst Willy) Historyjki o niesfornym 6-latku, opowiedziane w formie dowcipów standardowych i rysunkowych (albo odwrotnie - dowcipy przerobione na część historyjek o nim). Znalezione na półce u teściów, niektóre dowcipy na dziś mocno niepoprawne politycznie! 3.5 (206s)

3.(59.) Przewoźnik (McFall Claire) Polecone przez Ophie jako nieszablonowa młodzieżówka. Istotnie, historia miłosna po drugiej stronie śmierci to rzecz nieszablonowa, ale czegoś brakuje - może chociażby wątków pobocznych? Historia bardzo jednotorowa, również parę luk logicznych, trochę bezkonkluzywna. Nie będę czytał dalszych tomów trylogii (jeśli wyjdą po polsku). O miłości w obliczu śmierci bardziej polecam Wszystkie jasne miejsca (Niven Jennifer) 4.0 (358s)

4.(60.) Charlie (Chbosky Stephen) opinia: Wysoko pseudowrażliwy 3.0 (219s)

5.(61.) Outsiderzy (Hinton Susan Eloise) Napisana przez 16-latkę historia z młodocianego gangu w amerykańskim mieście. Dobrze się czyta, niby niezbyt wychowawcza poprzez wszechobecność używek i agresji, jednak ukazana jest też przyjaźń i dążenie do czegoś więcej przez młodych z nizin społecznych. Mocne i pozytywne przesłanie. 4.5 (215s)

6.(62.) Kot alchemika: Baśń kulinarna z Camonii Gofida Letterkerla, opowiedziana na nowo przez Hildegunsta Rzeźbiarza Mitów (Moers Walter) powtórka po 8 latach od pierwszego czytania. Podniesione do 5.5, bo lektura przednia! Komediowy horror kulinarny, ze wspaniałymi rysunkami oraz arcyciekawymi owocami przebogatej wyobraźni pana Moersa w tworzeniu baśniowego świata + odwołania kulturowe: to jest to! [własna półka] (369s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(63.)(CSA.87.) Kolumbowie: Rocznik 20 (Bratny Roman (właśc. Mularczyk Roman)) czytatka Kolumbowie 4.5 (705s)

PAŹDZIERNIK 2020 (ΣR=26119;Σm=2374s;𝔼m=2612)

1.(64.) Witajcie w rezerwacie: Indianin w podróży przez ziemie amerykańskich plemion (Treuer David) Będzie recenzja. 4.0 (336s)

2.(65.) Drzewo życzeń (Applegate Katherine) Czytane dzieciakoom do snu. Podobno to książka o inności, ksenofobii itd. Cóż, może na swój sposób tak, na pewno nie jest głosem w dyskusji o kryzysie imigracyjnym w Europie obecnie. 4.0 (175s)

3.(66.) Londyński kryminał (Christa Janusz) Dobra historia, dobry humor - jak to u Christy. Uzupełnianie braków z młodości ;) 5.0 (68s)

4.(67.) Śniadanie mistrzów (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr)) Kolejna powtórka, tym razem z 6.0 na 5.0 - trochę nie podoba mi się wciskanie kitu przez Vonneguta, które ktoś może wziąć za dobrą monetę. Ale nadal bardzo dobra satyra. 5.0 [własna półka] (265s)

5.(68.) Album rodzinny (Steel Danielle) Prezent od BNetkołaja 2016. Historia rodziny filmowców z piątką dzieci - zaczyna się pod koniec wojny, kończy na początku lat 80. Bardzo amerykańska, bardzo też poprawna politycznie - każdy będzie zrozumiany i zaakceptowany: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Przez to powieść dość nijaka, zero pazura, głębi raczej niewiele. Steel dużo lepiej sprawdza się we fragmentach, gdy bohaterów spotykają nieszczęścia i dopusty losu (czasem na własne życzenie), bo poza tym historia przesłodzona. Ale łatwo się czyta. 3.5 [własna półka] (427s)

6.(69.) Jezioro Księżycowe: Opowiadania (Welty Eudora) Dwie minipowieści w klimacie amerykańskiego południa. Takie sobie, bez konkretnych wrażeń, raczej jak wspomnienia z lat dzieciństwa. 4.0 [własna półka] (211s)

7.(70.) Emigracja (Malcolm XD (pseud.)) Bardzo zabawna, choć i wulgarna opowieść w formie pasty o wyprawie maturzysty z podkieleckiego miasteczka na zarobek wakacyjny do GB. Niepoprawna politycznie i mocno krytyczna wobec wielu aspektów życia po tej i tamtej stronie kanału. 5.0 [własna półka] (238s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

8.(71.)(CSA.29.) Faraon (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) Młody następca tronu egipskiego uczy się sztuki rządzenia, uświadamia sobie niuanse polityki, zderza się z mechanizmami władzy i jej żądzą, w tym chciwością, popędem seksualnym itd. Książka poprawna, ale przegadana. Dużo lepsza z tych czasów Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika). Przy czytaniu polecam operę "Akhnaten" Ph. Glassa, a przynajmniej część "Pogrzeb Amenhotepa III" z oryginalnym staroegipskim tekstem: https://www.youtube.com/watch?v=XQTGEAqqRzs 4.0 (654s)

LISTOPAD 2020 (ΣR=28133;Σm=2014s;𝔼m=2558)

1.(72.) Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Rak Radek) Recenzja: Chłop w pańskich butach 4.5 (461s)

2.(73.) Pępowina (Axelsson Majgull) Dobra książka, jestem zachęcony do Axelsson, która mieści mi się gdzieś między Ostrowską a Rothem. Przy czym szczególnie ujęła mnie stopniowym odkrywaniem tajemnic i szczegółów życia bohaterów. Powieść jest dla mnie dobrą ilustracją stwierdzenia, iż za wiele zła w naszym społeczeństwie odpowiada rozpad tradycyjnej struktury rodziny. Bohaterowie mają strasznych rodziców i sami strasznymi rodzicami zostają - i to z przeciwnych biegunów: nie tylko matka-alkoholiczka czy traktująca dziecko jak śmiecia, ale i skupione na zapewnieniu dobrobytu, ale pomijające ciepło rodzinne, lub duszące dziecko w agresywnej nadopiekuńczości. No i rodziny patchworkowe, samotne matki samotnych matek itd.
Nie wiem, czy to wina autorki, tłumaczki czy intencjonalna pomyłka, ale w pewnym momencie pomylone są decylitry z dekalitrami (a jest różnica, jaką ilość rozchlapuje samochód) i RIP jest rozwinięte jako "rest in peace" z przyganą "wpływ amerykańskiej kultury", podczas gdy pierwotna jest wersja łacińska "requiescat in pacem". 4.5 (542s)

3.(74.) Zła nauka: Krótka historia dziwacznych przekonań, błędnych wniosków i niewiarygodnie głupich teorii (Zimmermann Linda) kandydat na rozczarowanie roku: Zła książka o "złej nauce" 2.0 (291s)

4.(75.) Jak wychowywać dzieci: 365 pastylek pedagogicznych pogotowia rodzinnego (Pellegrino Pino) czytatka: Pastylki pedagogiczne 4.0 (114s)

5.(76.) Piąte dziecko (Lessing Doris) O treści wiele napisano już w recenzjach i czytatkach. Ja chwilami myślałem, że może to być powieść z podobnymi wątkami, jak Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel), ale nie. Interesujący jest sam pomysł ukazania "nieodpowiedzialnego rodzicielstwa", lecz książka jest dla mnie bardzo niekonkluzywna - kończy się nijako i w wielu miejscach rażą niespójności fabularne. 4.0 (142s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(77.)(CSA.3.3) Doktor Faustus (Mann Thomas (Mann Tomasz)) czytatka Faust-Mann 3.0 (464s)

GRUDZIEŃ 2020 (ΣR=30424;Σm=2291s;𝔼m=2535)

1.(78.) Zabijają dzieci: Wojna kultur o życie nienarodzonych (Bartosik Paweł) czytatka Aborcja po bożemu 4.0 (112s)

2.(79.) Outsider (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) Horror-kryminał, bardzo poprawny, nie zgadzam się z tymi, którzy się nudzili w drugiej połowie. Stary dobry chwyt Kinga: w krytycznym momencie zbiera się drużyna sprawiedliwych, działających wbrew schematom i przepisom. A sam pomysł wzbudził moją sympatię, bo przywodził mi na myśl "Twin Peaks". 4.5 (639s)

3.(80.) Bracia Lwie Serce (Lindgren Astrid) Początkowo czytane dzieciom, niezbyt byli zainteresowani, dokończyłem sam. Lindgren w wydaniu fantasy heroiczno-depresyjnego: poruszane tematy braterstwa, odwagi, poświęcenia, dojrzewania (ale nie płciowego), a przede wszystkim śmierci bliskich. Pod koniec nawet wręcz eutanazji. Mam mieszane uczucia, choć stawianie w centrum pewnych dziś niemodnych już wartości, jak honor, lojalność, poświęcenie, podnosi wartość książki. 4.0 (208s)

4.(81.) Woda na sicie: Apokryf czarownicy (Brzezińska Anna (ur. 1971)) Do czytania zachęciła mnie recenzja www.youtube.com/watch?v=OWHxoGd48go Historyczne fantasy w formie zapisu przesłuchań inkwizycyjnych "czarownicy", powiązanej z Katarami w północnych Włoszech. Piękny i bogaty język (Tokarczuk niech chyli głowę przed Brzezińską), świetny portret epoki, z zabobonami, zwyczajami, życiem codziennym oraz niezakłamanym obrazem działania inkwizycji (szerzej mówi o tym GrafZero w w/w recce). Dość kłopotliwe prowadzenie fabuły poprzez relacjonowanie przez La Vecchię zarzutów i jej odpowiedzi na nie to w istocie świetny przykład tzw. unreliable narrator. Jednym z głównych założeń książki jest podawanie różnych wersji tego samego wydarzenia przez tę samą osobę i to czytelnik ma spróbować odkryć, co jest prawdą - albo zastanowić się, czy istnieje tylko jedna prawda, czy też jest ona zależna od różnych czynników. Wartościowa lektura. 5.0 (364s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(82.)(CSA.57.) Targowisko próżności (Thackeray William Makepeace) Bardzo dobry, satyryczny portret społeczeństwa angielskiego 1. połowy XIXw. Wszystko kręci się wokół kasy, wszystko na sprzedaż. Oś konfliktu to zblazowani i zadłużeni arystokraci vs. bogaci i żądni zaszczytów nuworysze. Pierwsi pozwalają na poufałość a nawet małżeństwa z drugimi, by pokryć kolosalne długi, powstałe z życia rozrzutnych rentierów liczących jedynie na spadek, drudzy wykładanymi pieniędzmi starają się wkupić w grono arystokracji, nie mając kindersztuby i smaku. A w centrum fabuły patologiczna idiotka kontra patologiczna klamczucha (i femme fatale - wybitna kreacja literacka). 5.0 (968s)