Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.08.2015 11:07

Zmarł Oliver Sacks

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

30 sierpnia w wieku 82 lat zmarł Oliver Sacks – światowej sławy angielski neurolog i pisarz, autor takich książek popularnonaukowych jak: "Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem", "Muzykofilia", "Przebudzenia". Dziewięć lat temu zachorował na czerniaka siatkówki. Informację o śmierci przekazała dziennikowi "New York Times" Kate Edgar, wieloletnia współpracowniczka naukowca.

Choroba nowotworowa została zdiagnozowana u Olivera Sacksa dziewięć lat temu. W tym roku dowiedział się, że choroba jest nieuleczalna, pojawiły się przerzuty na wątrobę. Swoje doświadczenia opisał w książce "Oko umysłu".

Oliver Sacks zyskał sławę i zainteresowanie czytelników popularyzowaniem wiedzy na tematy neurologiczne. W swoich książkach spisywał historie pacjentów i ich schorzeń. Jego pierwsza książka "Przebudzeni" dotyczyła ludzi, którzy przeszli śpiączkowe zapalenie mózgu. Sacks z wnikliwością analizował stan umysłu pacjentów i naturę choroby. Na podstawie książki powstał film z Robertem de Niro i Robinem Williamsem.

W pozostałych książkach Sacks przybliżał inne zagadnienia związane z neuropsychologią i neurologią (takie jak: agnozja, afazja, choroba Tourette'a, L-Dopa). W swojej pracy zajmował się świadomością i pamięcią. Opisywał niezwykłe przypadki ludzi z autyzmem, schizofrenią, padaczką czy chorobą Alzheimera. W młodości badał wpływ środków halucynogennych na mózg. Wykładał na Uniwersytecie Columbia.

Źródło zdjęcia: Luigi Novi (Wikimedia Commons)

25.08.2015 12:26

Nagroda Literacka GDYNIA 2015 oraz Festiwal Miasto Słowa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy na Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2015, które odbędą się w dniach 3–6 września w Muzeum Miasta Gdyni. Tegorocznemu finałowi towarzyszyć będzie Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa. Organizatorzy skoncentrują się na idei aktywnego czytelnictwa / aktywnego czytelnika. Festiwal skierowany jest do wszystkich miłośników i pasjonatów literatury.

Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek 3 września o godz. 18:00 prof. Ryszard Koziołek poprowadzi rozmowę z autorami esejów – Janem Gondowiczem, Andrzejem Mencwelem, Pawłem Piszczatowskim, Robertem Puckiem i Piotrem Wierzbickim. Tego samego dnia o godz. 20:00 prof. Piotr Śliwiński przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami – Piotrem Janickim, Natalią Malek, Agnieszką Mirahiną, Adamem Pluszką i Dariuszem Sośnickim.

W piątek 4 września o godz. 18:00 dr Anna Marchewka rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii proza – Waldemarem Bawołkiem, Michałem Cichym, Grzegorzem Franczakiem, Wiolettą Grzegorzewską. Piątkowy wieczór będzie należał także do tłumaczy. O godz. 20:00 dr Tomasz Swoboda poprowadzi spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski – Wiktorem Dłuskim, Hanną Igalson-Tygielską, Iwoną Krupecką i Bogusławą Sochańską.

25.08.2015 08:57

Sowa na urlopie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pragniemy poinformować, że niezastąpiona Sowa przez najbliższe dwa tygodnie będzie korzystać z zasłużonego urlopu. Z tego powodu należy liczyć się z opóźnieniem w moderowaniu treści znajdujących się w poczekalni, za co bardzo przepraszamy.

24.08.2015 13:53

Nagroda Fandomu Polskiego 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

22 sierpnia na gali zamknięcia jubileuszowego Polconu 2015 ogłoszono wyniki nagrody imienia Janusza A. Zajdla. Nagrodę Fandomu Polskiego przyznano w dwóch kategoriach: "Opowiadanie" oraz "Powieść". Laureatami zostali Anna Kańtoch za opowiadanie "Sztuka porozumienia" oraz Michał Cholewa za powieść "Forta".

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, która przyznawana jest przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Wyboru laureatów dokonują według tradycji uczestnicy Polconu – czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki. Tegoroczny konwent był jubileuszową 30. edycją tego wydarzenia, w trakcie którego odbył się specjalny blok tematyczny poświęcony historii fandomu i Polconów.

Laureat w kategorii "Powieść" – Michał Cholewa – pokonał w tym roku popularnego Jakuba Ćwieka. Syn znanego tłumacza zyskał uznanie swoją trzecią powieścią "Forta" zaliczającą się do cyklu "Gambit". W kategorii "Opowiadanie" laureatką została Anna Kańtoch za tekst "Sztuka Porozumienia". Pisarka jest już uhonorowaną autorką – w tym roku zdobyła Zajdla po raz piąty. Jej nagrodzone opowiadanie można znaleźć w antologii "Światy równoległe".

23.08.2015 07:04

Książka pomagająca dzieciom zasnąć trafi do Polski

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wkrótce w naszym kraju pojawi się bestsellerowa książka Carla-Johana Forssen Ehrlina, zatytułowana "Królik, który chce zasnąć". Szwedzki językoznawca stworzył opowiastkę (26 stron), która pomaga dzieciom szybko zasnąć i podobno jest słownym odpowiednikiem kołysania do snu. Wykorzystując techniki znane ze swojej pracy, Ehrlin czyni dziecko uczestnikiem historii zakończonej zaśnięciem razem z jej głównym bohaterem.

Zagłębiając się w "instrukcję obsługi" książki, okazuje się, że nie jest ona tak rewolucyjna jak sugeruje sam autor. Opowieść ma czytać dziecku rodzic, w spokojnym i powolnym tempie, ziewając co jakiś czas. W ten sposób łatwo uśpić dziecko, wykorzystując dowolną lekturę dla milusińskich. Tym niemniej reakcje klientów, są bardziej niż entuzjastyczne, a "Królik, który chce zasnąć" stał się pierwszą książką wydaną na własny rachunek, która trafiła na listę przebojów Amazon.com.

Czy "Królik..." jest przełomem w sztuce usypiania będzie można przekonać się już wkrótce - na szczęście ja mam już kołysanie dzieci za sobą.

21.08.2015 12:12

Pierwszy rozdział "Co nas nie zabije" w serwisie Wyborcza.pl

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kontynuacja "Millenium" Stiega Larssona to jedna z najbardziej oczekiwanych książek roku, której światowa premiera przewidziana jest na 27 sierpnia. Fragment powieści będzie można przeczytać już wcześniej. Serwis Wyborcza.pl jako jedyny w Polsce opublikuje pierwszy rozdział.

Światowa premiera czwartego tomu „Millenium” została zaplanowana na 27 sierpnia, dokładnie w dziesiątą rocznicę publikacji pierwszej części serii. Jej autorem jest David Lagercrantz znany przede wszystkim jako autor biografii piłkarza Zlatana Ibrahimovića. Prawa do publikacji wykupiło ponad 35 krajów – książka ukaże się między innymi we wszystkich krajach skandynawskich oraz w Anglii, Holandii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Kanadzie i USA. Wydawcy liczą na spory sukces komercyjny.

W oczekiwaniu na premierę, serwis Wyborcza.pl jako jedyny w Polsce opublikuje fragment powieści. Dokładnie o północy z niedzieli na poniedziałek, 23 na 24 sierpnia br. będzie go można przeczytać w sekcji Kultura na Wyborcza.pl. Publikacji będzie towarzyszył artykuł Wojciecha Orlińskiego, w którym zrelacjonuje swoje spotkanie z Davidem Lagercrantzem.

Szczegóły dotyczące publikacji czwartego tomu "Millenium" w rozwinięciu.

Co sądzicie o kontynuacjach serii po śmierci pisarza? Czy David Lagercrantz to właściwy wybór?

20.08.2015 06:24

Wywiad z Agnieszką Krawczyk

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj zachęcamy do przeczytania rozmowy z Agnieszką Krawczyk – autorką powieści obyczajowych i kryminalnych, która opowiada nam o wznowieniu „Magicznego miejsca”, swoich planach literackich i ulubionych polskich autorach. 23 września ukaże się jej książka "Jezioro szczęścia", a autorka zdradza kilka szczegółów na temat powieści i swojej twórczości.

W tym roku ukazało się wznowienie "Magicznego miejsca" i miała Pani szansę wprowadzić pewne zmiany w tekście. Jakie wrażenia towarzyszyły ponownemu czytaniu? Jakie tajemnice kryje „wersja reżyserska" powieści?

Tak, to prawda. Wznowienie „Magicznego miejsca” ukazało się 1 lipca i rzeczywiście jest to „wydanie drugie, poprawione”. Oczywiście, pozostał cały szkielet podstawowej fabuły, ale książka została rozszerzona, wprowadziłam nowe wątki i postaci. Podstawowym zarzutem wobec pierwotnej wersji powieści, było to, że jest za krótka, postanowiłam zatem ją rozszerzyć, i w istocie – jest dłuższa o prawie 1/3. Nie byłabym sobą, gdybym nie poprawiła też tekstu – przez te lata zmienił mi się warsztat, więc mam nadzieję, że i książka jest teraz o wiele lepsza. Powiem szczerze – to była wielka przyjemność, pracować znowu nad tym tekstem. Ogromnie się cieszę, że miałam taką okazję!

Fragmenty wywiadu do przeczytania w rozwinięciu, a całość na Czytam polskie.

19.08.2015 11:33

Festiwal Literacki Sopot

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już jutro wystartuje Literacki Sopot. To już czwarta edycja festiwalu, która w tym roku poświęcona jest literaturze czeskiej. W nadmorskiej miejscowości powitamy kilkunastu autorów, wśród nich najważniejsi przedstawiciele czeskiej literatury współczesnej – Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák, Jaroslav Rudiš. Festiwal potrwa od 20 do 23 sierpnia.

Celem festiwalu Literackiego Sopot jest promocja czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta i turystów. Według tradycji każdego roku tematem wiodącym jest literatura konkretnego kraju. Tym razem sięgamy po dzieła czeskich sąsiadów. Program oficjalnie zainauguruje debata "Czemu kręcą nas Czesi?", w której udział weźmie najbardziej znany czechofil Mariusz Szczygieł oraz dwie czecholożki – Kama Margielska i Julia Różewicz. Do współpracy przy tworzeniu programu zaproszony został Aleksander Kaczorowski – tłumacz literatury czeskiej i znawca Europy Środkowej.

Najważniejszymi goścmi tegorocznego festiwalu będą Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák i Jaroslav Rudiš. Odkryjemy współczesną literaturę czeską – nie tylko powieść, lecz także dramat i scenariusz. Ważnym elementem programu jest czeska kinematografia. Będziemy mieli okazję spotkać się z Petrem Zelenką i Jiřim Menzlem, laureatem Oscara za filmową adaptację "Pociągów pod specjalnym nadzorem" Bohumila Hrabala.

18.08.2015 14:20

Spotkanie z Robertem J. Szmidtem

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

26 sierpnia gościem wrocławskiego salonu Empik Renoma będzie Robert J. Szmidt. Spotkanie odbędzie się w dzień premiery następnej części „Uniwersum Metro 2033”, pod tytułem „Otchłań”. Po raz kolejny pisarz przenosi akcję swojej powieści do Wrocławia. Tym razem ukazuje miasto 20 lat po wojnie nuklearnej. „Otchłań” to druga polska powieść w serii „Uniwersum...”.

Robert J. Szmidt to polski pisarz science fiction i fantasy, znany przede wszystkim z powieści „Szczury Wrocławia” czy „Apokalipsa według Pana Jana”. Aktywny działacz fandomu, założyciel i były redaktor naczelny magazynu „Science Fiction Fantasy i Horror”, a także jeden z pomysłodawców Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Ciekawostką jest to, że pracuje także jako tłumacz gier komputerowych.

 

Spotkanie z Robertem J. Szmidtem

26 sierpnia, godz. 18:00
salon Empik Renoma
Wrocław, ul. Świdnicka 40

17.08.2015 10:48

Wywiad z Erykiem Ostrowskim. Tajemnice wichrowych wzgórz

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Niektórzy Biblionetkowicze na pewno pamiętają rozmowę z Erykiem Ostrowskim – pisarzem, krytykiem literackim i autorem książki "Charlotte Brontë i jej siostry śpiące" – która odbyła się na początku 2014 roku. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego dzisiaj zachęcamy do przeczytania najnowszego wywiadu z autorem w magazynie "Enter the room". Okazją do rozmowy jest tym razem jeszcze nie opublikowana biografia "Branwell Brontë: geniusz z Wichrowych Wzgórz". Czy mamy do czynienia z zapomnianym angielskim klasykiem?

Eryk Ostrowski był naszym gościem w ramach cyklu "Rozmowa z pisarzem" w dniach 9-12 stycznia 2014 roku. Za organizację spotkania odpowiadał nasz Biblionetkowicz misiak297. Okazało się, że rodzeństwo Bronte potrafi fascynować badaczy i czytelników także w Polsce. Publikacja Ostrowskiego "Charlotte Bronte i jej siostry śpiące" to książka, która przyciągnęła tajemnicami "wichrowych wzgórz". Będziemy mieli szansę odkryć kolejne.

Powody do przeczytania wywiadu są przynajmniej dwa: Eryk Ostrowski był naszym gościem, a jedna z naszych najbardziej zasłużonych użytkowniczek dot59 jest autorką przekładu nietłumaczonych wcześniej na język polski wierszy i prozy Branwella Brontë.

Wywiad do przeczytania tutaj.

17.08.2015 08:26

Polska premiera Amazon Echo

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wszystko wskazuje na to, że Amazon wprowadzi na nasz rynek urządzenie o nazwie Amazon Echo. W ostatnich dniach, wiele redakcji otrzymało zaproszenie na konferencję prasową (24 sierpnia) dotyczącą tego wydarzenia.

Amazon Echo to wielofunkcyjne urządzenie: głośnik, głosowy asystent, a także system pozwalający na składanie zamówień w sklepie Amazon. Natychmiast pojawiły się spekulacje, czy wprowadzenie do Polski tego gadżetu ma być pierwszym krokiem do uruchomienia polskiej wersji sklepu. Spiralę oczekiwania nakręca fakt, że pojawiły się "przecieki" jakoby na konferencji Amazon miał zapowiedzieć inne ważne wydarzenia związane z naszym rodzimym rynkiem. Poczekamy, zobaczymy.

16.08.2015 08:30

Polecam Biblionetkę, bo... - konkurs wakacyjny

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dawno nie robiliśmy żadnego redakcyjnego konkursu (poza nagradzaniem najlepszych recenzji). Najwyższa pora to zmienić. Ogłaszamy zatem konkurs, w którym mogą wziąć udział wszyscy użytkownicy Biblionetki. Zasady są proste - wystarczy pod tą wiadomością zostawić komentarz, który będzie dokończeniem zdania "Polecam Biblionetkę, bo...".

Konkurs będzie trwał do 15 sierpnia, a trzy najlepsze odpowiedzi zostaną nagrodzone pakietami trzech książek. Bardzo prosimy, by pod artykułem pojawiały się tylko propozycje odpowiedzi - z ewentualną krytyką i pochwałami wstrzymajmy się do zakończenia konkursu.

Jeszcze słowo o wyłonieniu zwycięzców. Redakcja zastrzega sobie prawo do wyboru 10 nominowanych odpowiedzi, z których użytkownicy naszego serwisu wybiorą trzech zwycięzców. Nominacje zawisną 16 sierpnia, a wybory potrwają do końca wakacji.

16.08.2015 08:23

Polecam Biblionetkę, bo... – nominowani do zwycięstwa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zgodnie z obietnicą, zamykamy dzisiaj pierwszy etap konkursu wakacyjnego. Poniżej przedstawiamy nominowaną dziesiątkę – decyzja o wyborze zwycięzców należy do Was. A jak będziecie wybierać najlepszą odpowiedź? W komentarzach pod tą wiadomością wystarczy wpisać numer, który Waszym zdaniem zasłużył na zwycięstwo. Są jednak dwa ograniczenia. Po pierwsze każdy użytkownik może głosować tylko raz na nie więcej niż trzy propozycje (to znaczy, że każdy może podać jednego, dwóch lub trzech faworytów do zwycięstwa). Po drugie – głosować mogą tylko użytkownicy zarejestrowani na Biblionetce do 15 sierpnia 2015 roku. Głosować można do dnia 30 sierpnia 2015, do godziny 23:59.

A teraz pora na listę nominowanych:

14.08.2015 06:53

W Wielkiej Brytanii ukaże się nieukończona powieść J. R. R. Tolkiena

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

27 sierpnia, w Wielkiej Brytanii ukaże się niepublikowana dotąd powieść J. R. R. Tolkiena zatytułowana "The Story of Kullervo". Twórca "Władcy pierścieni" napisał tę książkę pod wpływem fińskiego poematu "Kalevala", a prace nad nim rozpoczął już w 1914 roku.

"The Story of Kullervo" to już czwarty z odnalezionych ostatnio nieznanych dzieł Tolkiena (po niedokończonej powieści "Dzieci Hurina", poemacie "Upadkek Króla Artura" oraz tłumaczeniu legendy "Beowulf"). Bohater książki - Kullervo - jest wychowankiem mrocznego czarownika Untamo. Gdy osiąga wiek dojrzały, przypadkiem zakochuje się w swojej siostrze bliźniaczce i poślubia ją. Gdy dowiaduje się, że są rodzeństwem, decyduje się umrzeć w walce. Niestety, nikt nie może równać się z nim pod względem umiejętności i dlatego bohater popełnia samobójstwo.

Książkę w Wielkiej Brytanii wyda Harper Collins.

14.08.2015 06:27

Nowy redaktor w serwisie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od wczoraj rozpoczęliśmy wdrażanie nowego "dostarczyciela wiadomości". Większość informacji będzie już przygotowywana przez nową osobę, dlatego prosimy o odrobinę wyrozumiałości w pierwszych dniach pracy. Z góry dziękujemy!

***
Już wiecie, że w Biblionetce pojawił się nowy redaktor. Teraz chciałabym się oficjalnie przedstawić.

Niektórzy zdążyli zauważyć zmianę adresu e-mail w profilu Wiadomości i Polecanych. Nazywam się Izabela Osiadacz i od września przejmę redaktorskie obowiązki. Będę odpowiadać za newsy, patronaty, kontakty z recenzentami i wydawnictwami, a także treści publikowane na stronie. Chciałabym by Biblionetka utrzymała swój poziom i co więcej – rozwijała się.

W rozwinięciu kilka słów o sobie prywatnie. ;)

12.08.2015 16:11

Konkurs na tłumaczenie poezji Wisławy Szymborskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą” oraz Instytut Książki ogłaszają konkurs na najlepsze tłumaczenia poezji Wisławy Szymborskiej na język rosyjski, białoruski i ukraiński. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą spróbować swoich sił w tłumaczeniu poezji polskiej noblistki. Partnerami konkursu są miasto Wrocław, Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Polski Instytut w Moskwie. Celem konkursu jest budowanie więzi między Polską a Białorusią, Rosją i Ukrainą oraz rozpowszechnienie wiedzy o twórczości wybitnej polskiej poetki Wisławy Szymborskiej.

Uczestnicy konkursu wybierają od siedmiu do dziewięciu wierszy z 31 proponowanych na stronie fundacji www.zawolnosc.eu. Tłumaczenia należy wysłać na adres mailowy szymborska@zawolnosc.eu do 31 października 2015 roku. Laureatów wyłoni jury w składzie: Adam Pomorski (Polska, przewodniczący), Lavon Barszczeŭski (Białoruś), Igor Biełow (Rosja), Ołeksandr Bojczenko (Ukraina), Andriej Chadanowicz (Białoruś), Mikoła Riabczuk (Ukraina),Ksienija Starosielskaja (Rosja).

12.08.2015 11:25

Nagroda Conrada dla debiutantów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada w Krakowie po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda Conrada dla debiutujących prozaików. Fundatorem nagrody jest Gmina Miejska Kraków, a partnerami Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Ogólnopolskie wyróżnienie będzie przyznawane co roku w wysokości 30 tysięcy złotych. Oprócz nagrody pieniężnej laureat otrzyma statuetkę, a także miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie (w pokojach gościnnych Instytutu Książki) i wsparcie promocyjne. Książki laureata będą promowane podczas kolejnej edycji Festiwalu Conrada i reklamowane na łamach dodatku conradowskiego w Tygodniku Powszechnym.

Według organizatorów książki debiutanckie nie mają łatwego dostępu do szerokiego grona czytelników. Nowo powstała nagroda przeznaczona jest wyłącznie dla autorów debiutujących, a jej celem jest wsparcie, wyróżnienie i promocja młodych twórców. „Nagroda Conrada daje szansę młodym pisarzom, ale towarzyszy jej także system zachęt dla wydawców, którzy inwestują w młodych twórców″ – powiedział wicedyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Robert Piaskowski.

11.08.2015 15:44

Trzeci tom „Antologii polskiego reportażu XX wieku”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

21 października pojawi się trzeci tom „Antologii polskiego reportażu XX wieku” pod redakcją Mariusza Szczygła. Poprzednie tomy to ponad 3 kg wagi i 1800 stron tekstu. Dotychczasowe wydanie zostało nazwane „biblią polskiego reportażu”. Trzeci tom obejmuje cały XX wiek. Rozpoczyna się od „Kronik” Prusa, a kończy na reportażach Surmiak-Domańskiej. To prawdziwe wydarzenie dla wszystkich czytelników literatury faktu.

Publikacja dwóch pierwszych tomów „Antologii...” była jednym z najważniejszych wydarzeń wydawniczych ubiegłego roku. Zostały zaprezentowane reportaże mniej znane i mniej oczywiste. Redaktorzy sięgnęli do prywatnych i publicznych księgozbiorów. Każdy z tekstów został opatrzony komentarzem Mariusza Szczygła. Powstała z tego wyjątkowa pozycja, jakiej zdecydowanie brakowało na polskim rynku księgarskim.

10.08.2015 13:30

Wystartowała kampania społeczna "Czytam wszędzie"

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Czytam wszędzie" to kampania promująca czytelnictwo w miejscach, w których ludzie czekają: w przychodni lekarskiej, urzędzie, na dworcu, w autobusie, samolocie czy pociągu. „Czas oczekiwania nie musi być stracony - może być okazją do oddania się lekturze, zamieniając w ten sposób irytującą konieczność w dodatkową okazję do kontaktu z kulturą” - mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska.

Fundacja chce pokazać odbiorcom, że wykorzystywane przez nich urządzenia mobilne (tablety, smartfony, czytniki e-booków, komputery przenośne) mogą pomagać w kontakcie z literaturą w każdej chwili i każdym miejscu dzięki internetowej bibliotece WolneLektury.pl. Książki elektroniczne i audiobooki w niej opublikowane są darmowe, pozostają w zasięgu ręki 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i nie dotyczy ich problem ograniczonej liczby egzemplarzy.

W ramach kampanii promowane będą również strony i blogi o książkach, do których warto zajrzeć w poszukiwaniu ciekawych pozycji do czytania: http://wolnelektury.pl/info/czytamy-wszedzie/ (BiblioNETka też tam jest)

Więcej informacji na stronie WolneLektury.pl.

09.08.2015 14:09

Internauci wybrali „100 książek, które trzeba przeczytać”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Aż 165 tysięcy głosów oddano w plebiscycie „100 książek, które trzeba przeczytać”. Na stronie www.empik.com/100ksiazek można znaleźć dwie listy – internautów oraz ekspertów.

Na liście 100 książek rekomendowanych przez ekspertów znalazły się zarówno pozycje najnowsze, jak i klasyka, książki dziecięce, a także traktat filozoficzny i pozycja popularnonaukowa. W rankingu tym znajdziemy między innymi takich autorów jak: Samuel Beckett, Zadie Smith, Virginia Woolf, Wiesław Myśliwski, Witold Gombrowicz, Krzysztof Kąkolewski czy A.A. Milne.

Ranking Internautów otwiera saga o Harrym Potterze (książki dla dzieci i młodzieży stanowią aż 25% rankingu - m.in. „Mały Książę”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Kamienie na szaniec”, „Baśnie” Andersena, „Igrzyska śmierci” czy „Gwiazd naszych wina”.

Najwięcej - 39 pozycji w rankingu, zajmuje proza dla dorosłych. W tej kategorii najwięcej głosów oddano na „Mistrza i Małgorzatę” – powieść najczęściej wskazywaną również przez Jurorów. Pośród pozycji klasycznych znalazły się także „Zbrodnia i kara”, „Folwark zwierzęcy”, „Sto lat samotności” czy „Lalka”. Współczesne powieści są reprezentowane przez takie tytuły jak „Cień wiatru”, „Źródło” czy „Samotność w sieci”.

Mocnymi kategoriami okazały się również literatura obyczajowa (14 tytułów), fantastyka (12 tytułów), a także kryminał i sensacja (10 tytułów). Na liście znalazły się także reprezentujące literaturę faktu, poezję, dramat, a także książka popularno-naukowa.

08.08.2015 14:07

"Furia rodzi się w Sławie" Krzysztofa Koziołka trafiła do księgarń

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na księgarskie półki trafiła nowa książka Krzysztofa Koziołka - "Furia rodzi się w sławie".

Sierpień 1944 roku, III Rzesza wyraźnie chyli się ku upadkowi. W Sławie, uzdrowisku położonym nad Śląskim Morzem, w ciszy i spokoju, z daleka od zmagań wojennych, kurują się niemieccy żołnierze ranni na różnych frontach.
Nagle miasteczkiem wstrząsa seria makabrycznych zbrodni. Śledztwo w tej sprawie prowadzi asystent kryminalny Anton Habicht, człowiek, który karierę w policji zawdzięcza członkostwu w NSDAP, i którego największym dotychczasowym sukcesem jest zlikwidowanie nielegalnej gorzelni. Początkowo wszystko wskazuje na to, że ofiary wybrano przypadkowo, wkrótce jednak pojawia się pewien łączący je trop.
Sytuacja komplikuje się, kiedy śledztwem zaczyna interesować się Sturmbannführer SS Carl Düchter, szef naukowców, którzy w sławskim pałacu, na rozkaz samego Heinricha Himmlera, prowadzą tajne badania nad procesami czarownic. Efekty tych prac mają odwrócić losy wojny.

"Krzysztof Koziołek ma rzadki dar łączenia historii, która wbija w fotel z wartką fikcją literacką. Zobaczcie sami. I przeszukajcie, podążając za bohaterami, archiwum Himmlera, a może coś w nim odnajdziecie." (Mariusz Czubaj)

Książka objęta jest naszym patronatem.

06.08.2015 20:55

Wawrzyn dla Magdaleny Grzebałkowskiej

Autor: Małgorzata_

Czytelnicy zdecydowali – w tegorocznym plebiscycie Śląski Wawrzyn Literacki 2014 czytelnicy Biblioteki Śląskiej najwięcej głosów oddali na książkę „Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej. Pozycja ta wygrała zdecydowanie, uzyskując blisko połowę wszystkich oddanych głosów (49,56 proc.). Kolejne miejsca zajęły „Drach” Szczepana Twardocha i „Wschód” Andrzeja Stasiuka. Wręczenie nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską odbędą się w Bibliotece Śląskiej pod koniec września.

06.08.2015 18:40

Czy e-booki staną się książkami?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pytanie zawarte w tytule może wydawać się absurdalne, ale... przynajmniej według prawa podatkowego e-book książką nie jest. Chodzi oczywiście o VAT. W przypadku "książek elektronicznych" mamy do czynienia ze stawką 23%, podczas gdy w przypadku książek tradycyjnych – tylko 5%.

Niedawno pojawiła się nadzieja, że Komisja Europejska może opowiedzieć się przeciwko podatkowej dyskryminacji e-booków. Jak poinformowała "Rzeczpospolita", sprawa opodatkowania książek elektronicznych będzie wzięta pod uwagę w projekcie nowego systemu VAT, którego zarys ma być przedstawiony w przyszłym roku. Nadzieje na obniżenie VAT dla e-booków rozbudza deklaracja europejskich urzędników o tym, że podatek powinien być "technologicznie neutralny". Tym bardziej że "książkową" stawką VAT obciążone są książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach. Utrzymywanie dyskryminacji e-booków jest w takiej sytuacji nonsensowne.

05.08.2015 00:05

„Angelus" 2015 - półfinałowa czternastka

Autor: Małgorzata_

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” do półfinału tegorocznego konkursu wybrało 14 książek, w tym sześć tytułów polskich autorów. Oprócz nich w półfinale nagrody znalazły się trzy książki z Ukrainy, dwie z Czech oraz po jednej z Węgier, Rumunii i Słowenii.

04.08.2015 20:02

Rozpisani.pl promują swoją ofertę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rozpisani.pl - serwis self-publishingowy rozpoczął swoją promocję. Jako, że jest to nasz "bratni" serwis nie możemy przejść obok tego faktu obojętnie i postanowiliśmy napisać dwa słowa o ofercie "rozpisanych".

Self-publishing to potencjalnie najprostsza droga do wydania własnej publikacji. Cokolwiek piszesz – sztukę, powieść, opowiadanie, wiersze czy pamiętniki – rozpisani.pl pomogą to wydać i wprowadzić do sprzedaży. Całościowo zajmą się projektem książki, jej drukiem, promocją i dystrybucją.

Rozpisani.pl nie roszczą sobie praw autorskich do Twojej publikacji. Jako autor-wydawca sam ustalasz cenę swojej książki i tym samym decydujesz o zysku, jaki osiągniesz z jej sprzedaży. Serwis udostępnia niezbędne narzędzia do publikacji twórczości. Służy pomocą w zakresie redakcji, korekty i grafiki, zajmuje się składem książki i drukiem, a także konwersją do formatów elektronicznych.

Rozpisani jako jedyni na rynku pomagają w promocji książki - zarówno na etapie konsultacji, przygotowania materiałów jak i wsparcia niektórych działań. I to po krótce tyle. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Rozpisani.pl

03.08.2015 08:08

Carrie Fisher tworzy książkę o pracy przy "Gwiezdnych wojnach"

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Korzystając z ogromnego zainteresowania premierą siódmej części "Gwiezdnych wojen", Carrie Fisher (czyli filmowa księżniczka Leia), zdecydowała się napisać książkę o swojej pracy przy kultowym filmie.

Zadanie nie powinno być trudne. Po pierwsze Fisher to naprawdę niezła pisarka, a po drugie podczas kręcenia pierwszego filmu z serii, Carrie prowdziła pamiętnik, który zachowała do dzisiaj (ma więc dobry materiał źródłowy).

Według niepotwierdzonych pogłosek, producenci "Gwiezdnych wojen" oczekują od aktorki zabawnego tekstu ukazującego szalone relacje pomiędzy aktorami a ekipą twórców. Nie należy jednak zbytnio liczyć na swobodną twórczość pani Fisher. Przed wydaniem książki, trafi ona pod czujne oko pracowników studiów Disney i Lucasfilm, którzy będą musieli zaakceptować jej treść (krótko mówiąc: cenzura wiecznie żywa).

Samą Carrie Fisher będziemy mogli ponownie oglądać w nowych "Gwiezdnych wojnach" już w grudniu.

02.08.2015 12:04

Ministerstwo Edukacji Narodowej tnie wydatki na książki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że MEN przeznaczy na dofinansowanie bibliotek szkolnych (w ramach programu "Książki naszych marzeń") 15 zamiast 20 milionów złotych.

"Książki naszych marzeń" to prowadzony przez ministerstwo edukacji program wspierania zakupów nowości do bibliotek szkolnych. Rząd przyznał na jego realizację 20 mln zł, ale MEN ogłosił właśnie, że na ten cel przeznaczone będzie tylko 15 milionów.

Czy to znaczy, że biblioteki szkolne nie chcą nowych książek? Na pewno nie. O popularności programu niech świadczy fakt, że zgłosiło się do niego 10 tysięcy (z 13 000 uprawnionych) szkół. Największe zainteresowanie program wzbudził na Mazowszu (87 % szkół złożyło swoje wnioski). Najmniejszy odzew zanotowano w województwie pomorskim. (68 % szkół zgłosiło swój akces do programu).

Przyczyna leży gdzie indziej. Okazuje się, że wiele wniosków było odrzucanych ze względu na błedy formalne. Niby to normalne, że źle wypełnione wnioski nie są brane pod uwagę, ale w takiej sytuacji rodzi się pytanie czy w polskich szkołach nie ma ludzi umiejących wypełnić prosty wniosek, czy może raczej wspomniane wnioski nie są wcale takie proste??? Ocenę pozostawiamy Wam.

01.08.2015 07:30

Najgorętsza książka lata

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

TVP Kultura zaprasza do wzięcia udziału w literackim plebiscycie na „Najgorętszą książkę lata”. Tytuł otrzyma pozycja, która zdobędzie najwięcej głosów widzów. Każdy czytelnik może zagłosować na jedną spośród dziesięciu książek wskazanych przez organizatora, którymi są:

Drach, Szczepan Twardoch (Wydawnictwo Literackie)

Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie)

Siódemka, Ziemowit Szczerek (Wydawnictwo Korporacja Ha!Art)

Dziewczyna z Kamienia, Izabella Cywińska (Wydawnictwo Agora)

1945. Wojna i Pokój, Magdalena Grzebałkowska (Wydawnictwo Agora)

Tabloid. Śmierć w tytule, Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski (Wydawnictwo Agora)

Okularnik, Katarzyna Bonda (Wydawnictwo Muza)

Jabłko Olgi, stopy Dawida, Marek Bieńczyk (Wydawnictwo Wielka Litera)

Masakra, Krzysztof Varga (Wydawnictwo Wielka Litera)

Usypać góry. Historie z Polesia, Małgorzata Szejnert (Wydawnictwo Znak)

Plebiscyt potrwa do 22 sierpnia 2015, a czytelnicy mogą oddawać swoje głosy na tej stronie

W ubiegłych latach widzowie TVP Kultura za „Najgorętsze książki lata" uznali: Igrzyska śmierci Suzanne Collins (2012), kryminał Zygmunta Miłoszewskiego Bezcenny (2013) oraz Niewidzialną koronę Elżbiety Cherezińskiej (2014). Zwycięską pozycję tegorocznej odsłony plebiscytu poznamy 23 sierpnia podczas Festiwalu Literacki Sopot.

źródło: instytutksiazki.pl

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: