Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

31.03.2017 15:10

„Długi marsz” – oficjalny zwiastun 7. sezonu „Gry o tron”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Miłośnicy książek George’a R.R. Martina wciąż nie mogą doczekać się kolejnej części jego popularnej sagi – plotki głoszą, że Wichry zimy ukażą się w księgarniach jeszcze w tym roku, lecz doświadczenie fana każe mu nieufnie traktować te wieści. Tymczasem twórcy serialu HBO Gra o tron nie próżnują: zima przyjdzie tym razem w lecie, 16 lipca 2017 roku obejrzymy pierwszy odcinek przedostatniego już sezonu produkcji.

Sezon ósmy HBO wyemituje w 2018 roku – będzie on ostatnim spotkaniem z bohaterami Gry o tron na ekranie.

W rozwinięciu wiadomości możecie zobaczyć wyemitowany niedawno oficjalny zwiastun nowego sezonu. Nosi on tytuł Long Walk (Długi marsz) – czyżby na polu bitwy o Siedem Królestw zostało już tylko troje liczących się graczy?

 

content

31.03.2017 12:54

Nominowani do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Co prawda do Targów Książki jeszcze ponad miesiąc (18-21 maja 2017), lecz już w kwietniu na warszawiaków czeka literacka uczta. W tym tygodniu poznaliśmy nominowanych do tegorocznej, dziesiątej, edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Z 450 zgłoszonych książek jury wybrało dwanaście, które mają szansę wygrać w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca – tekst i ilustracje oraz edycja warszawska. Laureatów poznamy 27 kwietnia 2017 roku. Gala odbędzie się w Teatrze Studio.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego tradycja sięga czasów przedwojennych:  przyznano ją po raz pierwszy w 1926 roku, po raz ostatni – przed II wojną światową, w 1938. W dzisiejszej formie istnieje ona natomiast od roku 2008. Nagroda dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach wynosi 20 tys. zł. Przyznawany jest także także tytuł Warszawski Twórca, a uhonorowany nim pisarz otrzymuje 100 tys. zł. 

content

31.03.2017 08:59

HBO wyemituje serial na podstawie książki Eleny Ferrante

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W połowie marca podaliśmy wiadomość, że szykuje się włoska produkcja na podstawie książki autorstwa Eleny Ferrante. Wyreżyserowaniem pierwszego sezonu zajmie się Saverio Costanzo. W czwartek – 30 marca – udostępniono informację, że stacja HBO wyemituje adaptację powieści.

Na razie wszystkie informacje na temat serialu krążą wokół pierwszego sezonu, lecz twórcy planują kolejne. Celem jest zamknięcie całej produkcji w 32 epizodach – mimo że stacja nie komentuje jeszcze rozpoczęcia prac nad adaptacją następnych tomów, potwierdziła nabycie praw do ich zekranizowania. Osiem odcinków, skupiających się na historii opowiedzianej w pierwszym tomie, twórcy nakręcą w języku włoskim, natomiast telewizja wyemituje je z angielskimi napisami. Cała produkcja „odziedziczy” tytuł po otwierającej tetralogię części, tj. Genialna przyjaciółka (ang. My Brilliant Friend). 

content

30.03.2017 15:30

„To” – zwiastun nowej adaptacji powieści Stephena Kinga

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj – 29 marca – w Internecie pojawił się zwiastun filmu pełnometrażowego przygotowywanego na podstawie powieści To Stephena Kinga. Twórcy obiecali widzom wierną adaptację książki i wygląda na to, że słowa dotrzymają.  Nie wiemy tylko, czy cieszyć się, czy raczej już zacząć się bać…

Reżyser – Andrés Muschietti – postanowił podzielić swój film na dwie części. Pierwsza opowiada historię walki jedenastoletnich członków Klubu Frajerów przeciwko Pennywise’owi Tańczącemu Klownowi w latach 50. Premierę zapowiedziano na 14 września tego roku. Natomiast druga część rozegra się trzy dekady później, kiedy Mike wzywa dorosłych już członków grupy, by skończyć z Tym raz na zawsze. 

W rozwinięciu wiadomości można obejrzeć zwiastun filmu.

content

30.03.2017 12:00

Patronat: „Siedem dalekich rejsów” Leopolda Tyrmanda

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy ostatni patronat BiblioNetki z tego miesiąca. Siedem dalekich rejsów Leopolda Tyrmanda ukazało się 29 marca nakładem Wydawnictwa MG.

Według informacji wydawcy Siedem dalekich rejsów to powieść skrojona po mistrzowsku, z błyskotliwymi dialogami i barwnymi, niejednoznacznymi postaciami. Wartka, choć kameralna akcja  rozgrywa się na tle malowniczego portowego miasteczka, Darłowa, zanurzonego w powojennej atmosferze niepewności i strachu w obliczu nowej władzy, likwidującej krok po kroku prywatną własność. W centrum zaś dwoje bohaterów przypadkowo zainteresowanych tym samym zaginionym dziełem sztuki: tryptykiem Eryka Pomorskiego.

Tyrmand stworzył bohaterów, których przeżycia budzą u czytelników rosnące w trakcie lektury pragnienie – aby im się powiodło, aby potrafili przełamać wszelkie bariery, a kapryśny los nie pokrzyżował ich planów...

content

30.03.2017 09:20

„Lód” Jacka Dukaja ukaże się w Wielkiej Brytanii

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podczas niedawno zakończonych Targów Książki w Londynie brytyjskie wydawnictwo Head of Zeus ogłosiło, że nabyło prawa do przetłumaczenia i opublikowania Lodu  Jacka Dukaja.

Wydawca, Nicolas Cheetham, zdradził, iż od dekady pragnął wydać tę książkę –  według niego jedno z największych dzieł polskiej fantastyki naukowej, „słynne tysiąc stron lingwistycznego, naukowego i filozoficznego bogactwa”. Powiedział także, że jest zadowolony z możliwości dodania tej pozycji do powiększającej się listy wydawanych przez Head of Zeus światowej klasy pozycji z gatunku science ficion, pochodzących z różnych krajów. Nazwał powieść Dukaja propozycją wizjonerską, porównując ją z dziełami Thomasa Pynchona, Chiny Mieville’a i Neala Stephensona

Lód będzie miał szansę powtórzenia sukcesu książek Stanisława Lema i Andrzeja Sapkowskiego.

content

29.03.2017 15:00

Patronat: „Lśnienie księżyca” Edith Wharton

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj – 29 marca – ma premierę kolejny tytuł Wydawnictwa MG, któremu patronuje BiblioNetka. Przedstawiamy pierwsze polskie wydanie powieści Edith Warton Lśnienie księżyca.

Europa, lata dwudzieste XX wieku. Głównymi bohaterami jest kochające się małżeństwo: oboje dobrze  urodzeni, ale biedni. Zakochanie się przeszkodziło im w  planach – Susy i Nick chcieli zdobyć majątek, zawierając korzystne związki, a tu – masz ci los! – zdarzyła im się miłość. Ponieważ jednak są nowocześni i sprytni – zawarli umowę: przez rok mogą szczęśliwie żyć na koszt znajomych (wszyscy chcą pomagać nowożeńcom!), a jeśli któreś z nich będzie miało możliwość zawarcia bardziej intratnego związku, to się rozwiodą. Oczywiście życie okazuje się nie takie proste i nasi bohaterowie muszą się zmierzyć z własnymi uczuciami i tym, że to, co kiedyś wydawało im się ważne i cenne, wcale nie musi ich zaspokoić.

content

29.03.2017 00:00

Zagraniczne pomysły na zwiększenie czytelnictwa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W Polsce wciąż walczymy z niskim poziomem czytelnictwa – specjaliści próbują zachęcać ludzi do sięgnięcia po literaturę w różny sposób, czy to ustawą o jednolitej cenie książki, czy ulgą podatkową, czy dotacjami. Chińczycy i Amerykanie postanowili podejść do tego problemu w nieco inny sposób, mianowicie opakować poezję w atrakcyjny format telewizyjny lub wziąć nieprzekonanych z zaskoczenia. W ostatnim miesiącu chińskie programy „Konfederacja Chińskiej Poezji” oraz „Czytelnicy” cieszą się ogromnym sukcesem, natomiast internauci mogą się nieco zdziwić, kiedy odkryją, do czego poprowadzi ich link kryjący się pod nagłówkiem: „Kiedy nazwanie samotnej matki prostytutką jest OK?”.

content

28.03.2017 08:49

Patronat: „Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć” Tomasza Kowalskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czy można w sposób zabawny mówić o śmierci, religii, sztuce i patriotyzmie? A o samobójstwie, alkoholizmie, literaturze i wampiryzmie? Otóż można.

Po dobrze przyjętym Mędrcu kaźni Wydawnictwo MG zdecydowało się na wydanie drugiej książki Tomasza Kowalskiego. 29 marca w księgarniach pojawi się wznowienie Rozmów na trzech grabarzy i jedną śmierć, w której autor po raz kolejny podejmuje temat śmierci. Tym razem jednak zamierza rozbawić, może odrobinę postraszyć i sprawić, by po lekturze kolejne odwiedziny na cmentarzu wywołały na waszych twarzach choćby przelotny, ale jednak uśmiech. 

Rozmowy o śmierci ze Śmiercią tak leniwą, że nie chce jej się nawet podnieść kosy? To może było u Pratchetta, ale w polskiej literaturze jeszcze nie. Przeczytajcie koniecznie! – zachęca do lektury Marta Guzowska, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru.

content

24.03.2017 16:00

„Beksińscy. Album wideofoniczny” – film na podstawie książki Magdaleny Grzebałkowskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jesienią ukaże się film, którego scenariusz oparty jest na książce Magdaleny Grzebałkowskiej Beksińscy. Portret podwójnyBeksińscy. Album wideofoniczny. To produkcja dokumentalna, historia Zdzisława, Zofii i Tomka odtworzona z prywatnych materiałów dźwiękowych, filmowych i fotograficznych rodziny Beksińskich. Reżyserem filmu jest Marcin Borchardt.

Beksińscy. Album wideofoniczny trafi do polskich kin jesienią 2017 roku, wcześniej będzie miał premierę festiwalową. Budżet zgromadzono w całości ze środków publicznych. Przedsięwzięcie współfinansują m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gdyński Fundusz Filmowy oraz Program 2 Telewizji Polskiej.

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego teasera:

content

24.03.2017 11:00

Zgłoszenia do Nagrody im. Norwida

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wiele działo się w kulturze na Mazowszu w 2016 roku – premiery teatralne, muzyczne, wystawy plastyczne, nowe pozycje wydawnicze. Samorząd Województwa Mazowieckiego chce nagrodzić najciekawsze, najcenniejsze, najbardziej wartościowe spośród nich. Do 28 kwietnia można zgłaszać kandydatów do XVI edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

Nagrody przyznane zostaną za dzieło lub kreację powstałe w 2016 r. w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr, a także w kategorii „Dzieło życia” za całokształt twórczości.

Kandydatów zgłaszać mogą oddziały ogólnopolskich związków twórczych, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na terenie województwa mazowieckiego, twórcy indywidualni i członkowie kapituł. W  kategorii „Dzieło życia” uprawnionymi do przesyłania nazwisk pretendentów są również mieszkańcy Mazowsza.

 

content

23.03.2017 17:44

„»Wszystko jak chcesz« – miłość w trzech aktach”: wieczór premierowy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór premierowy „»Wszystko jak chcesz« – miłość w trzech aktach”. Będzie on poświęcony wielkiej miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego, która zachowała się w listach pisarza, zebranych po raz pierwszy w książce Wszystko jak chcesz.

Wybrane listy przeczytają: Bartosz Gelner, Jacek Poniedziałek, Mariusz Bonaszewski. Komentarzem do zaprezentowanych fragmentów będzie rozmowa z Anną Król, która korespondencję opracowała i opatrzyła wstępem. Rozmowę poprowadzi Łukasz Maciejwski, krytyk filmowy i teatralny.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 27 marca o godz. 19.00 w Klubie SPATiF, Al. Ujazdowskie 45. Wstęp wolny.

content

23.03.2017 15:43

Spotkanie z Krzesimirem Dębskim w Książnicy Kopernikańskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Takiego Krzesimira Dębskiego nie znacie. Kompozytor od urodzenia żył w cieniu rzezi wołyńskiej; jego rodzice cudem uniknęli śmierci, dziadkowie zginęli. Ich historię opisuje w książce Nic nie jest w porządku.

Był 11 lipca 1943 roku, Krwawa Niedziela na Wołyniu – pisze Dębski. – W tym dniu nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii wtargnęli do domów i kościołów w wołyńskich miastach i wsiach [...]. Napadli też na kościół w Kisielinie, gdzie na mszę poszli moi rodzice. Ta niedziela była dniem rozpoczynającym masakrę. Wcześniej zdarzały się mordy, ale od tej niedzieli zaczęła się rzeź. Urodziłem się dziesięć lat później, jednak kolejne godziny 11 lipca 1943 r. znam z relacji rodziców, jakbym sam je przeżył. Mama z ojcem uciekli z pogromu, Ukraińcy jednak porwali i zabili mojego dziadka i babcię. Po latach poszukiwań spotkałem ich mordercę.

W poniedziałek, 27 marca, Krzesimir Dębski będzie gościem Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Spotkanie w siedzibie biblioteki przy ul. Słowackiego 8 rozpocznie się o godz. 18.30. Wstęp jest bezpłatny.

content

23.03.2017 10:48

Program Pyrkonu już dostępny!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pod koniec marca czuć w powietrzu nie tylko wiosnę, ale także emocje związane ze zbliżającym się Festiwalem Fantastyki Pyrkon. 3 dni festiwalu będą od rana do wieczora wypełnione atrakcyjnym programem, który organizatorzy właśnie udostępnili na stronie www.pyrkon.pl. Dla uczestników przewidziana jest aplikacja PyrApka – dzięki której będą mogli  nie tylko przeglądać program, ale także ułożyć własną tabelę z interesującymi ich atrakcjami.

Blok Literacki przyciągnie na pewno fanów sagi Czas żniw, ponieważ pojawi się w nim jej autorka Samantha Shannon. W tym samym bloku będzie można spotkać Siri Pettersen – autorkę trylogii Krucze pierścienie.

Więcej informacji i atrakcji w rozwinięciu wiadomości.

content

21.03.2017 09:23

Powieści, które zrobiłyby z Anthony’ego Burgessa bogacza?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Anthony Burgess, znany głównie z powieści Mechaniczna pomarańcza, zawsze opisywał siebie jako grafomana. Kiedy nie komponował muzyki, poświęcał się pisaniu: powieści, opowiadań, książek dla dzieci, sztuk, scenariuszy filmowych, poezji czy niezliczonej liczby recenzji, głównie dla czasopisma „The Observer”. Przykładowo w 1961 roku opublikował trzy powieści. Zdarzyło się nawet, że jedną z nich sam zrecenzował pod pseudonimem.

Opłaciło się jednak. Maniakalna produktywność Burgessa sprawiła, że znów jest o nim głośno. Fundacja autora udostępniła redakcji czasopisma „The Observer” na wyłączność zestaw notatek do trzech „zaginionych” powieści pisarza

content

17.03.2017 17:46

Wsparcie podatkowe dla czytających?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdziło, że analizuje propozycję Polskiej Izby Książek dotyczącą nowej ulgi podatkowej, która pozwalałaby czytelnikom odliczyć część kosztu zakupu książek. Nowa ulga w Picie może oznaczać zwrot do kieszeni nawet kilkuset złotych rocznie. Projekt dotyczy zwykłych podatników, jako że osoby prowadzące działalność gospodarczą mają już podobną możliwość, obejmującą koszt publikacji branżowych.

Według pomysłodawców możliwe byłoby odliczenie od dochodu kwoty zakupu nawet kilkunastu książek rocznie.

content

17.03.2017 12:00

Bronka Nowicka nowym głosem z Europy!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podczas Targów Książki w Londynie ogłoszono nazwiska laureatów projektu „Nowe głosy z Europy”. Wśród dziesięciu twórców – a są to: Manuel Astur (Hiszpania), Asja Bakić (Bośnia), Charlotte Van den Broeck (Belgia), Sophie Divry (Francja), Andrei Dósa (Rumunia), Llŷr Gwyn Lewis (Walia), Steinunn G. Helgadóttir (Islandia), Nathalie Ronvaux (Luksemburg), Arvis Viguls (Łotwa) – znalazła się także Bronka Nowicka, autorka Nakarmić kamień

Cała dziesiątka laureatów zaprezentuje swoją twórczość międzynarodowej publiczności podczas nadchodzącego w drugiej połowie marca festiwalu literackiego „Kosmopolis” w Barcelonie. Wybrani autorzy tradycyjnie odwiedzą także Stronie Śląskie podczas wrześniowej Stacji Literatura 22 organizowanej przez Biuro Literackie, jak również najważniejsze festiwale w Europie oraz w Chinach i Indiach. 

Projekt „Nowe głosy z Europy” realizowany jest w ramach platformy Literary Europe Live, zrzeszającej szesnaście europejskich instytucji i festiwali literackich. Stawia on sobie za cel prezentację różnorodności i bogactwa europejskiej literatury współczesnej – zarówno pod względem gatunkowym, jak i językowym. Jednym z inicjatorów projektu jest szef i właściciel Biura Literackiego Artur Burszta.  

content

17.03.2017 08:59

Nagroda Bookera 2017 – znamy długą listę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym tygodniu, na trwających w Londynie Targach Książki, poznaliśmy długą listę nominowanych do The Man Booker International Prize. „Man Booker Dozen” to zestaw 13 powieści i zbiorów opowiadań z całego świata, które będą się ubiegać o nagrodę w 2017 roku. Najlepsze pozycje sędziowie wybierali ze 126 książek.

Obok m.in. Amosa Oza, Davida Grossmana czy Stefana Hertmansa na długiej liście znalazła się również Wioletta Grzegorzewska (znana anglojęzycznym czytelnikom jako Wioletta Greg). Tłumaczką nominowanego Swallowing Mercury (pol. Guguły) jest Eliza Marciniak. Autorka bardzo entuzjastycznej recenzji opublikowanej na łamach „The Guardian” nazwała zbiór opowiadań Grzegorzewskiej bogato zdobionym portretem dziś zagubionej kultury: wiejskiego życia pod łagodniejszym obliczem komunistycznego reżimu. Doceniła także pracę tłumaczki – uznając, że dzięki szorstkiemu czy świeżemu (w oryg. crisp) tłumaczeniu książka wnosi wiele oryginalności do popularnego dzisiaj gatunku.

content

16.03.2017 18:07

Noc Książki. Kantor. Partytura słowa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W czwartek 23 marca o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie poświęcone miejscu literatury w twórczości Tadeusza Kantora. Do Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 zapraszają Klub Jagielloński oraz partner wydarzenia: CRICOTEKA. Na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy.  

Tadeusz Kantor, wszechstronny krakowski artysta, nazywany „twórcą totalnym”: malarz, grafik, scenograf, założyciel Teatru Cricot 2 oraz wybitny reżyser dramatów Wyspiańskiego, Słowackiego czy Witkiewicza – po wystawieniu swoich spektakli zapisywał je w postaci partytur. Jak daleko zatem można posunąć się w łączeniu sztuk? Jakie skrajne formy jest w stanie przybrać literatura? I czy można mówić, że Kantor kontynuował poszukiwania formy czystej – wiecznego marzenia Witkacego?

content

16.03.2017 15:30

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnych Klubów Książek

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy na spotkanie w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki z Ewą Winnicką, autorką reporterskiej książki Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-JohnsonOdbędzie się ono 22 marca o godzinie 17:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej –  Książnica Kopernikańska przy ul. Jęczmiennej 23 w Toruniu. Wstęp jest bezpłatny.

DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich. Adresowany jest do czytelników poszukujących miejsca, w którym można porozmawiać o książkach. Celem Klubów jest przede wszystkim ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

 

content

16.03.2017 13:27

6. edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

10 współczesnych autorów, 10 czytających i 10 niezwykłych miejsc. 6. edycja Europejskiej Nocy Literatury, pod hasłem „Natura”, odbędzie się już 22 kwietnia – tym razem na wrocławskim Nadodrzu. Pierwszym z czytających, który potwierdził udział w wydarzeniu, jest aktor i satyryk Jacek Fedorowicz, kolejni uczestnicy to Iza Kuna oraz Wojciech Mecwaldowski. Program i nazwiska pozostałych gwiazd zostaną ujawnione na początku kwietnia.

Europejska Noc Literatury, organizowana od 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, na stałe już wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu i nieodmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników – w każdej z dotychczasowych edycji wzięło udział około 10 000 osób, a w roku 2016, w związku z ogromną frekwencją, odbyły się dwie odsłony projektu: 23 kwietnia edycja specjalna poświęcona twórczości Williama Szekspira w 400. rocznicę jego śmierci, a 19 czerwca – dogrywka na zielonych terenach Wielkiej Wyspy.

content

16.03.2017 08:46

Powstanie serial na podstawie tetralogii Eleny Ferrante

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Włoski reżyser Saverio Costanzo zgodził się pomóc w pisaniu scenariusza  oraz wyreżyserować 32-odcinkowy serial oparty na prozie Eleny Ferrante. Cykl Genialna przyjaciółka opowiada historię dwóch przyjaciółek – Eleny i Lili – od ich dzieciństwa w powojennym Neapolu aż do czasów współczesnych. Kolejne tomy to: Genialna przyjaciółka, Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki, Historia zaginionej dziewczynki

Costanzo znany jest m.in. z takich filmów, jak Złaknieni i Samotność liczb pierwszych. Scenariusz opracowuje razem z Franceskiem Piccolo i Laurą Paolucci. Autorka (autor?) tetralogii podobno również weźmie udział w pisaniu (reżyser ma komunikować się z Ferrante za pośrednictwem poczty elektronicznej). 

Pierwszy sezon serialu pokryje się z pierwszym tomem tetralogii. Będzie liczył osiem odcinków, każdy po 50 minut. Rozpoczęcie zdjęć w Neapolu planowane jest jeszcze w tym roku, natomiast pierwszy odcinek telewizja wyemituje jesienią 2018.

content

15.03.2017 10:00

Poznańskie Święto Fantastyki coraz bliżej!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jak co roku, Festiwal Fantastyki Pyrkon odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dla wygody uczestników już teraz na stronie internetowej www.pyrkon.pl zostały umieszczone mapki, na których  zaznaczona jest lokalizacja dostępnych na imprezie atrakcji, wejść oraz punktów, które mogą okazać się przydatne dla uczestników Festiwalu.

Do 26 marca potrwa przedsprzedaż biletów na tegoroczną edycję. Można się w nie zaopatrzyć na stronie Eventim oraz m.in. w salonach sieci Empik i Media Markt. Osoby, które kupią bilety w przedsprzedaży, otrzymają możliwość wcześniejszej rejestracji na wybrane wydarzenia oraz dostaną się na Festiwal specjalnym wejściem od strony Dworca PKP (Wejścia Wschodniego).

 

content

14.03.2017 11:39

Wyniki konkursu – „Rodzina O.” Ewy Madeyskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

[KONKURS - WYNIKI]

Zgodnie z zapowiedzią przedłużony konkurs rozwiązujemy dzisiaj, 17 marca. Dziękujemy serdecznie za wszystkie odpowiedzi. 
Wiele osób przekroczyło ustaloną liczbę zdań, więc przymknęliśmy na to oko. Jednocześnie zapewniamy, że liczyła się wyłącznie treść uzasadnienia.
A oto szczęśliwi zwycięzcy:
1) olaztrola i jej propozycja, by opisać przygody Eleven ze "Stranger Things".
2) Oksana Skocz - również bylibyśmy ciekawi, jak pisarz oddałby walory wymyślnych potraw z "Przepisu na życie" (odpowiedź podana w komentarzach na stronie Facebooka)
3) Edyta Chmura - forma serialu "Grzechy" rzeczywiście wydaje się idealna do zaadaptowania (odpowiedź podana w komentarzach na stronie Facebooka).

Gratulujemy wygranej. Egzemplarze książki "Rodzina O." wyślemy pod adres wskazany w wiadomości prywatnej.

*

Mamy dla Was 3 egzemplarze Rodziny O. Ewy Madeyskiej, pierwszej części niezwykłej sagi rodzinnej o familii Opolskich. Autorkę zainspirowała forma popularnych dziś seriali, więc chcielibyśmy Was zapytać, jakie oryginalne seriale telewizyjne (nie mogą to być adaptacje powieści, filmu, gry itd.), chętnie przeczytalibyście w formie książki? Co zyskałyby na zmianie formy? Uzasadnijcie w dwóch zdaniach swój wybór.
Trzy najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy egzemplarzem powieści. Konkurs kończymy w piątek (17 marca).

*

Rodzina O.

Pierwszy polski serial literacki. Saga, która wciągnie cię jak najlepszy serial. 
Rodzina rzecz święta, choć czasem przeklęta. Ta rodzina wciągnie cię w swoje kłamstwa i półprawdy, uczucia i natręctwa. Między rok ’68 a ’69. Między wielką Historię a codzienność małego miasteczka. 

content

14.03.2017 08:52

Jednolita cena książek jeszcze w 2017?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynął projekt ustawy o jednolitej cenie książki autorstwa Polskiej Izby Książki. Kontrowersyjna propozycja miałaby wejść w życie jeszcze przed Targami Książki w 2017 roku. Ustawa ma na celu pomoc małym i niesieciowym księgarniom, które nie wytrzymują konkurencji rynkowej.

Pomysł ten opracowywany jest już od października 2014 roku. Przypomnijmy, że zakłada on utrzymanie stałej ceny książki na okres jednego roku od momentu pojawienia się jej na rynku. Ponadto planuje się nałożenie ograniczeń w dodawaniu przez czasopisma i gazety darmowych książek dla prenumeratorów. W praktyce ustawa będzie egzekwowała zamieszczenie ceny przez wydawcę na okładce, której przez 12 miesięcy księgarz nie będzie mógł obniżyć o więcej niż 5 procent. 

content

13.03.2017 10:00

Pierwsza filmowa adaptacja „Alicji w Krainie Czarów”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla (właśc. Charlesa Lutwidge’a Dodgsona) to jedno z tych dzieł, których interpretacje nigdy się nie wyczerpują. Czytana historia za każdym razem jest nieco inna. Być może stąd tak wiele adaptacji filmowych tej pozornie skromnej książeczki – ikoniczną dziś adaptację Disneya z 1951 zna chyba każdy, ostatnio sam Tim Burton próbował zmierzyć się z legendą Krainy Czarów. Natomiast dzięki Brytyjskiemu Instytutowi Filmowemu możemy dziś zobaczyć pierwszą w historii ekranizację dzieła Carrolla – pochodzi ona z 1903 roku.

Powstała ponad 110 lat temu, a wyreżyserowali ją Cecil M. Hepworth oraz Percy Stow. Trwała 12 minut, co oznacza, że był to wówczas najdłuższy angielski film. Do dziś zachowało się około 9 minut materiału. Plan zdjęciowy mieścił się w ogrodzie firmy reżysera, a plenery kręcono na terenie Mount Felix. Alicję zagrała Mabel Clark, która rzeczywiście była aktorką, ale i sekretarką zatrudnioną w wytwórni Hepwortha. Ta na początku działalności nie współpracowała z żadnymi profesjonalnymi aktorami, dlatego też m.in. sam reżyser wcielił się w postać Żaby, a do roli Królika „zwerbował” swoją żonę. 

content

10.03.2017 14:53

Cena ebooków bez zmian

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

We wtorek poznaliśmy decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie stawki VAT na ebooki. Niestety wygląda na to, że podstawowa stawka na książki elektroniczne pozostanie w mocy – Trybunał motywuje tę decyzję stworzeniem klarownych i jednolitych zasad. Ebooki dostarczane drogą elektroniczną pozostają więc usługą, nie towarem.

Przypomnijmy, że jeszcze w lipcu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z zapytaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w kwestii unijnej dyrektywy, wedle której państwa UE mogą stosować obniżoną stawkę VAT na publikacje drukowane (m.in. książki czy czasopisma), jeśli te nie będą służyć celom reklamowym, natomiast materiały elektroniczne (oprócz tych na nośniku fizycznym, np. CD) podlegają stawce podstawowej. Wyjątkiem są wydawnictwa ciągłe. 

content

10.03.2017 12:04

„Nakarm mnie” Julity Strzebeckiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W księgarniach na początku marca pojawiła się nowa książka autorstwa Julity Strzebeckiej – Nakarm mnie. To historia z pogranicza kryminału, thrillera psychologicznego i literatury skierowanej do kobiet.

Joanna − samotna, zamożna kobieta na wysokim stanowisku, walczy ze swoją słabością – objadaniem się. W wyniku kilku decyzji i zbiegów okoliczności spotyka na swojej drodze Wiktora. Mężczyzna osacza ją... Historia Joanny pokazuje, jakim zagrożeniem dla ciała i duszy jest objadanie się – nałóg, który może okazać się śmiertelnie niebezpieczny, jeśli się nad nim nie zapanuje. 

Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Replika.

Julita Strzebecka urodziła się w 1973 roku. Z wykształcenia politolożka, zawodowo od lat związana jest z obsługą klienta i sprzedażą. Pisarskiego warsztatu uczyła się między innymi w Instytucie Badań Literackich PAN i na kursach Pasji Pisania.

 

content

10.03.2017 08:33

Powody, by głosować na partię demokratyczną

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mamy dla Was informację o kolejnym bestsellerze listy amerykańskiego Amazona – tym razem nie jest to klasyka literatury pięknej, lecz pozycja polityczna, praktyczny poradnik dla niezdecydowanych, na którą z partii głosować. Nosi ona tytuł Reasons to Vote for Democrats: A Comprehensive Guide (Powody, by głosować na demokratów. Obszerny poradnik), jej autorem jest Michael J. Knowles. Haczyk polega na tym, że książka składa się z pustych stron.

W jej opisie czytamy, że to oparta na wyczerpującym wywiadzie i koherentnej argumentacji obrona Partii Demokratycznej. To polityczna rozprawa naukowa, której treści oprą się upływowi czasu. Wreszcie – to lektura niezbędna każdemu zainteresowanemu polityką. Ben Shapiro – konserwatywny pisarz i felietonista – podsumowuje ją jednym słowem: „Wyczerpująca”. Opisywana jest również jako najlepsza polityczna książka humorystyczna.

W chwili obecnej – 10 marca – Reasons to Vote for Democrats królują na szczycie listy bestsellerów Amazona. 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: