Wiadomości

Wybierz okres czasu:

28.12.2016 14:36

Zmarł Richard Adams

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

24 grudnia 2016 zmarł Richard Adams - autor wydanego niedawno przez Wydawnictwo Literackie "Wodnikowego wzgórza". Miał 96 lat i do końca życia pozostał aktywny zawodowo.

"Wodnikowe wzgórze" było jego debiutem literackim, z czasem książka trafiła do kanonu literatury dziecięcej. Powieść przyniosła Adamsowi liczne nagrody literackie, w tym prestiżowy Carnagie Medal. Doczekała się też adaptacji kinowej i dwóch produkcji telewizyjnych, gry komputerowej oraz licznych spektakli teatralnych. Na język polski została przetłumaczona jeszcze jedna książka Adamsa pod tytułem: Szardik (Adams Richard).

content

24.12.2016 13:30

Maria Janion obchodzi dziś 90. urodziny

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj świętujemy urodziny wybitnej znawczyni romantyzmu polskiego i europejskiego – historyczki literatury i krytyczki literackiej, profesor, która wychowała rzesze uczniów – są wśród nich Kazimiera Szczuka, Izabela Filipiak, Marek Bieńczyk, Stanisław Rosiek. Autorki książek, które odmieniły rozumienie nie tylko historii literatury, lecz także polskiej tożsamości. Maria Janion kończy dzisiaj 90 lat.

Urodziła się w podwileńskich Mońkach 24 grudnia 1926 roku, czyli dokładnie 128 lat po Mickiewiczu, i już w dzieciństwie czytała po pięć książek dziennie. Dzisiaj związana jest m.in. z Instytutem Badań Literackich PAN, Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Warszawskim. Angażuje się także w debatę na temat życia publicznego, w feminizm – rozumiany zarówno jako ruch intelektualny, jak i aktywność społeczna.

content

23.12.2016 11:00

Najgorsze święta w życiu!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wszyscy wiemy, jakie powinny być szczęśliwe święta – radosne, spokojne, w rodzinnym gronie. Ma to być czas zadumy i odpoczynku od codziennej bieganiny. Jednak bywa, że święta nie układają się tak, jak zaplanowaliśmy, a dzieje się to dużo częściej, niż myślimy. Na fali corocznych zestawień książek ze świętami w tle „The Guardian” opublikował listę nieco inną… w której święta Bożego Narodzenia to iście piekielne wyzwanie dla bohaterów. Autorzy tych powieści wiedzą dobrze, w jaki koszmar może obrócić się najmilsze święto w roku – bo czyż można sobie wyobrazić lepszą okazję do rodzinnych kłótni, stresu i rozpaczy? Czyli w zasadzie wszystkiego, co tworzy satysfakcjonujący dramat.

 

content

22.12.2016 14:10

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wszystkim BiblioNetkowiczkom i BiblioNetkowiczom 

chcemy życzyć w te święta zdrowia, radości, cierpliwości i spokoju.

Zdrowia, by cieszyć się śniegiem za oknem.

Radości z czasu wspólnie spędzonego z rodziną.

Cierpliwości do świątecznego chaosu przygotowań.

I spokoju, by dokończyć wszystkie książki,

a Nowy Rok zacząć od pierwszej strony.

Dziękujemy Wam wszystkim za wspólny rok!

Wesołych Świąt życzy – Redakcja BiblioNetki

Do zobaczenia w Nowym Roku!

 

content

22.12.2016 12:13

Wyprzedaż świąteczna na Ravelo.pl – do 90%!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Świąteczne zakupowe szaleństwo kończymy ostateczną wyprzedażą świąteczną – z przyjemnością informujemy, że na Ravelo.pl książki dostępne są aż do 90% taniej. Oferta trwać będzie cały styczeń. Gorąco, choć zimowo, zachęcamy do korzystania!

O połowę taniej można dostać na przykład Wschód Andrzeja Stasiuka – zapis podróży we wspomnienia autora z dzieciństwa na Podlasiu i jednocześnie tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana. Jak pisze wydawnictwo to wyprawa: „tam, gdzie historia jest jak geologia i tektonika: nieunikniona, nieprzewidywalna, miażdżąca, tam, gdzie lucyferycznym blaskiem świeci nowa potęga – do Rosji, Chin i Mongolii”. 35% taniej jest też bestseller Historia pszczół Mai Lunde, która opowiada trzy niezwykłe historie z różnych czasów i miejsc. Ich spoiwem są… pszczoły. Są to: „trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji”.

content

20.12.2016 08:28

Kolejni poeci na Wolnych Lekturach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Niedawno ruszyła akcja Fundacji Nowoczesna Polska Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach, w ramach której zobowiązano się do zdigitalizowania i udostępnienia tomików polskich współczesnych poetek i poetów. Dzięki opinii członków Komitetu Honorowego Wolnych Lektur (m.in. Piotr Śliwiński, Grażyna Borkowska, Przemysław Czapliński, Mieczysław Dąbrowski, Ewa Kraskowska) udało się wybrać wiersze takich poetów i poetek, jak Miłosz Biedrzycki, Maria Cyranowicz, Julia Fiedorczuk, Julian Kornhauser i Klara Nowakowska

Zaplanowano udostępnienie utworów dwudziestu twórców – będzie można je przeglądać, pobierać na dysk, udostępniać oraz cytować.

Dzisiaj publikujemy nazwiska kolejnych artystów, których poezje pojawią się na Wolnych Lekturach.

content

16.12.2016 09:45

E-book lepszym prezentem od książki?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wielkimi krokami zbliżają się święta – czas pomyśleć o prezentach dla najbliższych. Jeszcze w 2015 roku książka byłaby pierwszym wyborem Polaków, w tym roku spadła aż na trzecie miejsce, plasując się za kosmetykami i perfumami. Praktycznie tak samo sytuacja ma się z prezentami dla nastolatków – literatura, dotychczas lider w poprzednich rankingach, ustąpiła słodyczom. Jednocześnie odnotowuje się większe zainteresowanie e-bookami.

Prezentujemy wyniki badań firmy doradczej Deloitte i portalu Virtualo na temat preferencji zakupowych Polaków w okresie przedświątecznym.

content

15.12.2016 10:11

Patrick Ness, „Siedem minut po północy” – patronat BiblioNetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na początku grudnia w księgarniach pojawiło się nowe wydanie wyjątkowej powieści dla młodzieży Siedem minut po północy Patricka Nessa. Natomiast już 25 grudnia do kin trafi oparty na niej film z udziałem m.in. Sigourney Weaver, Felicity Jones, Liama Neesona i Lewisa MacDougalla. W związku z tym Wydawnictwo Papierowy Księżyc przygotowało wznowienie tej niezwykłej książki – tym razem w okładce filmowej.

​Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał – sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie.

Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Żąda prawdy. 

 

content

15.12.2016 09:55

Paweł Daniel Zalewski, „Off”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

16 listopada odbyła się premiera zbioru opowiadań Off Pawła Daniela Zalewskiego

Historie w zbiorze „Off” na pozór dzieli wszystko – różnorodność miejsc, czasów, tematyki, sposobów narracji, okresów i punktów na kuli ziemskiej, w których powstawały. Łączy je osoba autora i to, że ukazują ludzi w różny sposób naznaczonych przez los i przez to ustawionych na pozycji „off” w stosunku do świata, do społeczeństwa. Na marginesie życia, zepchnięci na boczny tor. Zachowują się irracjonalnie, kompulsywnie, wpadają w pułapkę własnej chuci, przeżywają raz po raz swoje dziecięce traumy, tłamszą w sobie lęk przed śmiercią. Naznaczeni, przetrąceni, pokręceni, zatraceni, czemuś zaprzedani, niepełni, wydrążeni, amputowani. Tacy jak niektórzy z nas.

Rzecz z biglem. Autor z niejednej skuwki natchnienie ssał i pisać potrafi. Rzetelna proza. Bez pouczeń, bez kluczy i bez niepotrzebnych fajerwerków. To się czyta.

Joanna Sobolewska Art &

 
content

13.12.2016 13:45

Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wiersz wolny na Wolnych Lekturach to część większego przedsięwzięcia Fundacji Nowoczesna Polska mającego na celu pozyskiwanie i udostępnianie online współczesnej literatury polskiej. W ramach projektu Fundacja zobowiązuje się do zdigitalizowania tomików polskich współczesnych poetek i poetów, wydanych wcześniej w formie papierowej, jednak z uwagi na niewielki nakład dostępnych jedynie w obiegu antykwarycznym. Misją projektu Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach jest więc podarowanie tej poezji drugiego życia.

Dwadzieścia książek poetyckich zostanie udostępnione na wolnej licencji, umożliwiającej każdemu użytkownikowi Internetu legalne i szerokie korzystanie z tekstów. Oznacza to około tysiąca wierszy oddanych do dyspozycji czytelnikom w całej Polsce! Utwory będzie można przeglądać, pobierać na dysk, udostępniać oraz cytować. 

content

13.12.2016 09:34

„Zdobywcy oddechu” Przemysława Piotra Kłosowicza – patronat medialny

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Serdecznie polecamy kolejny patronat „BiblioNetki” – książka Przemysława Piotra Kłosowicza Zdobywcy oddechu dostępna jest w księgarniach od 26 października.

 

Zdobywcy oddechu to zapis fragmentów życia i refleksji trzech mieszkańców Krakowa, których łączy coś więcej niż wspólna podróż.

Wiktor, chociaż od zawsze chciał być pisarzem, pracuje na wyższej uczelni, opiekuje się dorosłym dzieckiem z zespołem Downa i zmaga się z depresją.

Dwudziestosiedmioletniego Piotra do opuszczenia rodzinnej wsi i zamieszkania w metropolii skłoniła jego odmienność. „Gdybym zdecydował się na coming out, zafundowałbym matce out, ale z tego świata” – stwierdza pewnej niedzieli w autobusie, jadąc z przyjaciółką do kościoła.

Zbigniew ma dwadzieścia pięć lat i poczucie, że jego życie jest jak wyrób czekoladopodobny: „Łamie się jak czekolada, rozpuszcza się jak czekolada, tylko smakuje jak nieosolony popcorn. […] Wyrób życiopodobny”. Od zawsze czuł się gorszy. Dokucza mu poczucie upływającego czasu i mijających wraz z nim widoków na miłość.

content

13.12.2016 00:38

Spotkania Klubów z Kawą nad Książką w Szczecinie i Kielcach

Autor: miłośniczka

Kolejne spotkania Klubów z Kawą nad Książką, działających pod sztandarem fundacji Miasto Słów, odbędą się już w najbliższą niedzielę w Szczecinie i Kielcach.

Tematem szczecińskiego spotkania będzie Maggie Cassidy (Kerouac Jack), natomiast kielczanie podyskutują o monumentalnej powieści Przygody dobrego wojaka Szwejka: Szwejk na tyłach (Hašek Jaroslav).

content

09.12.2016 12:14

Luke Skywalker, Han Solo, Indiana Jones i człowiek, który ich wymyślił

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Równolegle z amerykańską premierą (tj. 14 grudnia) do rąk polskiego czytelnika trafi biografia George’a Lucasa, jednego z najważniejszych filmowców w historii kinematografii, wizjonera, twórcy Gwiezdnych wojen: George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia (Wydawnictwo Wielka Litera). Dzień później do kin wejdzie kolejna część nowej serii: Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie.

George Lucas. Gwiezdne wojny i reszta życia to biografia reżysera wypełniona anegdotami z planów filmowych, odsłaniająca szczegóły pracy w przemyśle filmowym, męki pisania scenariuszy, morderczych walk o budżet – ale przede wszystkim pierwsze tak otwarte zaproszenie za kulisy Gwiezdnych wojen. Jak wyglądało stosowanie zaawansowanej techniki w latach 80.? Co było dla Lucasa inspiracją, gdy tworzył kutowe postaci: Luke’a Skywalkera, Hana Solo, mistrza Yody? Jakie kłopoty sprawiał niedopasowany kostium C3PO? 

content

08.12.2016 08:52

Paszporty „Polityki” – znamy nominowanych

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy już nazwiska nominowanych do tegorocznej, 24. edycji prestiżowej nagrody Paszporty „Polityki” – ustanowionej w 1993 roku. W kategorii literatura  krytycy wskazali:  Stanisława Łubieńskiego (Dwanaście srok za ogon), Natalię Fiedorczuk (Jak pokochać centra handlowe – debiut literackiZośkę Papużankę (On – druga powieść).

Laureatów poznamy 10 stycznia 2017 roku.

Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: film, literatura, muzyka popularna, muzyka poważna, teatr, sztuki wizualne oraz najnowszej – kultura cyfrowa. Otrzymują je młodzi artyści, których twórczość w danym roku wywarła bezdyskusyjny wpływ na kulturę polską – ludzie idący pod prąd, tworzący nowe tendencje w sztuce, jednocześnie będący najlepszymi ambasadorami Polski na świecie. 

content

06.12.2016 14:20

Tańsze e-booki?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Komisja Europejska planuje zmiany w przepisach o stawce VAT. Obecnie książki oraz czasopisma czy gazety drukowane mogą stosować obniżoną – a nawet zerową! – stawkę. W Polsce wynosi ona 5 procent. Natomiast elektroniczne wydania tych samych pozycji muszą być objęte podstawową stawką VAT. W Polsce jest to aż 23 procent. Jeśli zmiana wejdzie w życie, publikacje elektroniczne będą objęte takimi samymi stawkami jak ich drukowane odpowiedniki. O zmiany w przepisach apelowały takie państwa unijne, jak Polska, Francja, Niemcy oraz Włochy.

„Nasza inicjatywa wynika z tego, że europejskie przepisy o VAT muszą zostać dostosowane do ery cyfrowej” – powiedział komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. „Niezależnie od tego, czy czytamy wydanie elektroniczne, czy cyfrowe, książka pozostaje książką, a gazeta – gazetą” – dodał, i chyba trudno się z tym nie zgodzić.

content

03.12.2016 11:30

Zestawienia najlepszych książek 2016 roku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok za pasem – czas na tradycyjne coroczne podsumowania. Największe światowe czasopisma opublikowały już swoje listy najlepszych książek 2016 roku. Zestawienia „The Washington Post”, „The Guardian” oraz „The New York Times” są dostępne w internetowych wydaniach tych czasopism, a wypełniają je zarówno nazwiska i tytuły znane, jak też książki, które chciałoby się przeczytać i na które polski czytelnik czeka z niecierpliwością. Najczęściej pojawiają się nazwiska Zadie Smith, Elizabeth Strout, Davida Szalaya.

 

content

02.12.2016 13:23

Nowa lista lektur dla klas IV-VIII

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym tygodniu Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt nowej podstawy programowej. Kształcenie w szkole podstawowej obejmuje teraz osiem lat, więc decyzja o likwidacji gimnazjum wciąż jest w mocy. Ministerstwo podzieliło jednak proces kształcenia na dwa etapy: od pierwszej klasy do trzeciej i od czwartej do ósmej. Jednocześnie podało listę lektur dla klas IV–VIII. Z jednej strony nie zawiera ona niczego kontrowersyjnego, są wśród zaproponowanych ksiażek klasyczne pozycje, które goszczą w szkołach od zawsze, ale z drugiej – kilka decyzji pozostaje wciąż do przeanalizowania. Na przykład – Nela na kole podbiegunowym Neli małej reporterki znalazła się na liście lektur dla uczniów klasy ósmej obok Pamiętnika z powstania warszawskiego  Mirona Białoszewskiego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów do przesyłania swoich opinii. Zdanie o nowej podstawie programowej można wyrażać do 9 grudnia.

W rozwinięciu wiadomości – cała lista.

content

01.12.2016 09:05

Będzie piąta część serii „Millenium”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo Czarna Owca poinformowało o dokładnej dacie wydania piątej części serii Millenium, zapoczątkowanej przez Stiega Larssona. Kontynuacja przeboju z ubiegłego roku –  Co nas nie zabije Davida Lagercrantza – ukaże się 7 września 2017. Książka zostanie wydana jednocześnie w ponad 20 krajach, m.in. w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Szwedzkie Wydawnictwo Norstedts poinformowało również, że powstaje część szósta, planowana na 2019 rok.

Eva Gedin, dyrektor Wydawnictwa Norstedts, już zna nową historię: „Przed chwilą skończyłam czytać szkic książki. Wspaniale znów pracować z Davidem i nową historią rozgrywającą się w świecie Millennium. To niesamowite, jak David potrafi wyszukiwać niebanalne tematy i tworzyć zaskakujące intrygi. Tak jak ostatnim razem książka wyjdzie jednocześnie na całym świecie. I mogę obiecać, że będzie tak samo ciekawie!”.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: