Wiadomości

Wybierz okres czasu:

25.02.2016 14:49

Czytam w metrze

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 marca rusza kolejna, szósta już edycja „Wierszy w metrze”. Przez miesiąc codzienna podróż metrem zyska nowe, poetyckie oblicze, dając okazję do zatrzymania się i zastanowienia nad naturą poezji, człowieka i otaczającego go świata. Głównym organizatorem wydarzenia jest Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury EUNIC Warszawa. Projekt jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. W tegorocznej kampanii prezentowane wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Cypru aż po Szwecję i Norwegię. Nie zabraknie też poezji polskiej.

Wiersze prezentowane będą w marcu w wagonach metra na specjalnie przygotowanych naklejkach i City Info TV. W akcję włączyło się także kilka warszawskich kawiarni, w których w Dzień Poezji do kawy zostaną dodane wiersze. W trakcie wydarzeń przygotowanych na 21 marca – Światowy Dzień Poezji – zaplanowano wiele ciekawych inicjatyw. W ramach spotkań będzie organizowany speed dating z poetami z 10 europejskich krajów, a także czytanie wierszy

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest natura rozumiana niezwykle szeroko i w pewnym sensie filozoficznie - nie tylko otaczająca nas przyroda, ale również natura rzeczy, miasta, jego specyficzny dla każdej metropolii rytm dający się odnaleźć również w wierszach, natura relacji międzyludzkich i każdego człowieka jako oddzielnego bytu.

23.02.2016 10:48

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne bądź szkic takiego opowiadania. W tym roku ma to być opowiadanie z Wrocławiem w tle oraz z mocnym wątkiem szekspirowskim. Inspiracja twórczością Williama Szekspira nie jest przypadkowa – w tym roku przypada 400. rocznica jego śmierci. Termin zgłoszeń mija 31 marca 2016 roku.

Nagrodą w konkursie jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach od 31 maja do 4 czerwca 2016 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 29 kwietnia 2016.

Podczas siedmiu poprzednich edycji zostało nagrodzonych aż 161 uczestników, ukazały się dwa zbiory opowiadań z warsztatów: „Zaułki zbrodni“ oraz „Czas zbrodni“. Kilku uczestników wydało swoje powieści.

22.02.2016 09:31

„Idiota” Dostojewskiego – patronat BiblioNETKi

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po „Braciach Karamazow”, „Zbrodni i karze” i „Biesach” proponujemy kolejną wielką, a być może nawet największą powieść Fiodora Dostojewskiego: Idiota (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)). Książka ukazała się na naszym rynku 17 lutego nakładem wydawnictwa MG.

Oto powieść, z utworów Dostojewskiego kto wie czy nie największa, na pewno zaś najgłębiej badająca mroczne tajniki duszy, a zarazem wzywająca do wytrwania w poszukiwaniu  piękna jej wnętrza, chrześcijańskiej caritas, miłości współczującej i wybaczającej. Taki jest główny bohater, książę Lew Myszkin, który bez grosza przy duszy przyjeżdża do Rosji, by objąć spory majątek.

Swej dobrotliwości, pokorze oraz irytującej wręcz naiwnej ufności do ludzi zawdzięcza on tytułowy przydomek, jakim obdarzają go inne postaci. Myszkin to postać z innego czasu i innych krain. Być może zagubiona wprost z Ewangelii w XIX-wiecznym świecie, bezwzględnym dla słabych, pełnym nierówności i złych namiętności. Książę Myszkin chce naśladować Chrystusa, chce być człowiekiem przepięknym, ale wikła się w sieci, które na niego nastawia złość i pożądliwość ludzka.

20.02.2016 09:06

Nie żyje Umberto Eco

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

19 lutego zmarł Umberto Eco – wybitny włoski pisarz, eseista i semiolog, autor "Imienia róży". O śmierci poinformował dziennik "La Repubblica". Informację potwierdziła rodzina pisarza. Eco zmarł w wieku 84 lat.

Był profesorem na Uniwersytecie we Florencji oraz na Uniwersytecie w Bolonii. Zajmował się m.in. semiotyką, procesami komunikacji, teorią literatury, językoznawstwem, estetyką średniowieczną. Jego najważniejsze publikacje naukowe przetłumaczone na język polski to: Dzieło otwarte, Pejzaż semiotyczny, Lector in fabula, Superman w literaturze masowej. W 1980 roku wydał swoją pierwszą powieść Imię róży, która stała się jednym z największych bestsellerów w historii literatury. Kolejne – Wahadło Foucaulta (1988) i Wyspa dnia poprzedniego (1994) utwierdziły jego pisarską sławę.

Ogromna wiedza historyczna oraz głęboka znajomość konwencji narracyjnych pozwalają mu tworzyć fabuły wielowarstwowe, atrakcyjne zarówno dla czytelników powieści detektywistycznych, jak i dla zwolenników wyrafinowanych zabaw literackich.

19.02.2016 17:35

Nie żyje Harper Lee, autorka bestsellerowej powieści „Zabić drozda"

Autor: Małgorzata_

18 lutego w wieku 89 lat zmarła Harper Lee. Wiadomość o jej śmierci przekazało wydawnictwo HarperCollins.

Za powieść „Zabić drozda" Lee w 1961 roku otrzymała nagrodę Pulitzera. W ubiegłym roku, po 55 latach milczenia, została wydana druga powieść, „Idź, postaw wartownika", która jest wczesną wersją „Zabić drozda”. Harper Lee opublikowała ponadto trzy szkice: „Love – In Other Words” (1961), „Christmas to Me” (1961) i „When Children Discover America” (1965).

Harper Lee studiowała prawo na Oksfordzie. Zabić drozda – jej debiut literacki –uznawany jest dziś za arcydzieło. W 1962 r. na jej podstawie powstał uhonorowany Oscarem film z Gregorym Peckiem w roli głównej.

17.02.2016 10:00

Internetowy antykwariat i kiermasz książek PIW-u

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

22 lutego Państwowy Instytut Wydawniczy po raz pierwszy w swojej 70-letniej historii uruchomi internetowy antykwariat! Setki tytułów, lektury szkolne, książki naukowe, beletrystyka, poezja, słynne serie wydawnicze i wiele innych wspaniałych pozycji książkowych. Książki wydawane w ciągu ostatnich 70 lat będą do kupienia w specjalnym sklepie internetowym (www.piw.pl/antykwariat).

Dodatkowo od 3 do 11 marca odbędzie się kiermasz książek, w którym znajdziemy prawie 3000 tytułów z różnych kategorii: literatura piękna, historia, sztuka, antropologia, eseistyka, książki naukowe, lektury szkolne, a także słynne serie wydawnicze PIW-u. Wszystkie książki będą dostępne w przedziałach cenowych od 2 do 25 zł (nie będzie to dotyczyło nowości).

Przed rozpoczęciem kiermaszu na stronie www.piw.pl opublikujemy listę książek dostępnych w sprzedaży. Podczas kiermaszu będzie można zakupić także nowości wydawnicze PIW-u – książki w sprzedaży na miejscu z 30% rabatem!

17.02.2016 09:36

„Ezotero. Moje przeznaczenie” – patronat BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy kolejny patronat medialny BiblioNETki.

Ezotero: Moje przeznaczenie (Tomczyszyn Agnieszka) to kontynuacja powieści Ezotero: Córka wiatru (Tomczyszyn Agnieszka). Obie książki ukazały się nakładem wydawnictwa MG.

"Radośnie feministyczna fantasy, która w nieco bajkowej formie pokazuje jak kobiety mogą zmienić świat"

Pola mieszka na Górze Brocken. Magia to dla niej chleb powszedni. Życie zwykłych ludzi jest za to nieznanym lądem pełnym tajemnic. Gdy w końcu ma okazję, by bliżej poznać Ziemię, odkrywa w niej ciepły dom, którego nigdy nie miała. Poznaje smak prawdziwej miłości, ogląda najpiękniejsze zakątki świata, ale też dotyka problemów, z którymi zmagają się ludzie. Dowiaduje się, jak wielką wartość ma rodzina i bezinteresowna pomoc. Ona sama ma jednak do zaoferowania światu dużo więcej… coś, czego nikt się nie spodziewa. Zanim jednak zmieni losy ludzkości, musi odkryć tajemnicę nieznajomej dziewczyny, która nachodzi ją w snach… i odpowiedzieć na jej proste z pozoru pytanie: kim jest?

15.02.2016 11:58

Sobota z Książką w warszawskiej Kordegardzie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę 20 lutego w godzinach 16.00-18.00, po raz kolejny odbędzie się cykliczna Wymienialnia Książek. Warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie książki i zrobienie specjalnej dedykacji dla jej następnego czytelnika. W zamian można zabrać inną książkę do domu.

Tego samego dnia obędzie się także Bukklub – Dyskusyjny Klub Książkowy tym razem poświęcony Dysforia: Przypadki mieszczan polskich (Kołodziejczyk Marcin). Bukklub to comiesięczne rozmowy na temat wybranej książki, prowadzone przez doświadczonych dziennikarzy: Martę Szarejko lub Marka Łuszczynę, którzy współpracowali m.in. z miesięcznikiem kulturalnym "Bluszcz".

Zgłoszenia:
bukklub@nck.pl

Udział bezpłatny.

11.02.2016 13:45

„Harry Potter i przeklęte dziecko” w formie książki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W październiku 2015 informowaliśmy o oficjalnej kontynuacji przygód Harry'ego Pottera, pt. „Harry Potter and the Cursed Child” („Harrry Potter i przeklęte dziecko”). Będzie to pierwsza historia o czarodzieju pokazana na deskach teatru. Akcja ma toczyć się dziewiętnaście lat po wydarzeniach z powieści, a więc w okresie znanym z epilogu ostatniego tomu. Jak ogłosili producenci, fabuła przedstawienia skupi się na jednym z synów Harry’ego.

Najnowszą informacją jest to, że w księgarniach pojawi się kolejny tom przygód słynnego czarodzieja. Książka ukaże się najprawdopobniej 31 lipca 2016 nakładem wydawnictwa Scholastic – zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Nie będzie to klasyczna powieść, lecz zapis scenariusza sztuki, która powstała w oparciu o wspólny pomysł J.K. Rowling, Jacka Thorne'a oraz Johna Tiffany'ego.

„Harry Potter i przeklęte dziecko” opowiada dalsze losy Harry'ego Pottera. Potter, przemęczony pracownik Ministerstwa Magii i ojciec trójki dzieci, nieustannie boryka się ze swoją przeszłością, a jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z trudną i niechcianą rodzinną spuścizną.

11.02.2016 13:15

„Wszystko, czego wam nie powiedziałam” – patronat BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Początek roku przynosi wiele książkowych nowości i zapowiedzi. Przedstawiamy nasz kolejny patronat medialny: Wszystko czego wam nie powiedziałam (Ng Celeste). Książka ma premierę 11 lutego, a za publikację odpowiada wydawnictwo Prószyński i S-ka.

„Wszystko, czego wam nie powiedziałam” to opowieść o rodzinie, historii i o tym, co dla człowieka znaczy dom; jednocześnie trzymająca w napięciu lektura i czuły portret rodzinny, przedstawiający podziały międzykulturowe i konflikty wewnątrzrodzinne, ukazujący sposoby, w jakie matki i córki, ojcowie i synowie, mężowie i żony przez całe życie usiłują się nawzajem zrozumieć.

Debiutancka powieść Celeste Ng opowiada o rodzinie Amerykanów chińskiego pochodzenia mieszkającej na prowincji w Ohio w latach siedemdziesiątych.

Według recenzentów powieść Celeste Ng przypomina Nostalgia anioła (Sebold Alice). Jesteście ciekawi rekomendacji i fabuły? Szczegóły w rozwinięciu.

08.02.2016 09:22

Jo Nesbø z wizytą w Polsce

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jo Nesbø, norweski autor bestsellerowych kryminałów, przyjedzie do Polski. Jego spotkanie z czytelnikami odbędzie się 23 kwietnia we Wrocławiu, który stanie się od tego dnia Światową Stolicą Książki UNESCO. Nesbø przyłączy się do imprez Europejskiej Stolicy Kultury.

Pisarz przyjedzie do Wrocławia po raz drugi. W 2010 r. był gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Odebrał wówczas Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości.

23 kwietnia przypada również 400 rocznica śmierci Williama Szekspira. Jo Nesbø bierze udział w międzynarodowym Projekcie Szekspir, w którego ramach uznani współcześni twórcy piszą powieści inspirowane najbardziej znanymi dramatami Szekspira. Norweski autor wziął na warsztat „Makbeta”, a jego książka powinna ukazać się w 2017 roku. Polskim wydawcą zarówno Projektu Szekspir, jak i kryminałów Nesbø jest Wydawnictwo Dolnośląskie.

Oprócz spotkania z czytelnikami pisarz ma wyjątkowy plan związany z inną swoją pasją. Aby upamiętnić przyjaciela, który zginął podczas akcji ratunkowej w słowackich Tatrach – zamierza wspinać się w polskich górach.

03.02.2016 10:15

„Magonia” Marii Dahvany Headley – patronat medialny BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy nasz kolejny patronat medialny – powieść „Magonia” autorstwa Marii Dahvany Headley. Jak twierdzi Neil Gaiman, ta amerykańska autorka to prawdziwy fenomen: jest piekielnie bystra, a przy tym wrażliwa i kapitalnie pisze. Powieść ukazała się w Polsce 3 lutego nakładem wydawnictwa Galeria Książki.

Magonia (Headley Maria Dahvana)

Debiutancka książka Marii Dahvany Headley to niezwykle inteligentna, wielowarstwowa opowieść fantasy, pełna symboli i alegorii. Niezwykła podróż staje się dla Azy impulsem do postawienia sobie pytań o rodzinę, miłość, siebie samą i o to, co oznacza odnalezienie tego wszystkiego.

Aza Ray Boyle topi się w powietrzu. Od dzieciństwa cierpi na tajemniczą chorobę płuc, z którą ciężko jest oddychać, mówić – w ogóle żyć. Kiedy więc Aza zauważa statek na niebie, jej rodzina przypisuje to skutkom ubocznym zażywania leków. Aza jednak nie wierzy, by była to halucynacja. Słyszy ze statku głos wzywający ją po imieniu.

Ciekawi książki? Całość opisu w rozwinięciu!

02.02.2016 12:40

Książki Roku 2015 według magazynu KSIĄŻKI

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po raz czternasty przyznano Nagrody Magazynu Literackiego KSIĄŻKI. Co miesiąc zespół redakcyjny cztery publikacje  wyróżniał tytułem Książki Miesiąca. W ten sposób w ciągu całego roku powstała lista 48 pozycji, z których pięć otrzymało tytuł Książki Roku.

Nagrodzone zostały: Mała zagłada (Janko Anna), Turniej cieni (Cherezińska Elżbieta), Pływak (Zander Joakim)Miłosz w Krakowie (Kosińska Agnieszka) oraz 966: Chrzest Polski (Ożóg Krzysztof) (Biały Kruk).

Dwie Specjalne Nagrody otrzymały: Lwów: Dzieje miasta (Czarnowski Ryszard Jan, Wojdecki Eugeniusz) (Jedność) oraz Historia książki: Od glinianych tabliczek po e-booki (Cave Roderick, Ayad Sara).

Po raz pierwszy przyznano nagrodę Audiobook Roku 2015 – dostała ją „Diuna” Franka Herberta (Rebis i Audioteka.pl).

Tytuł Wydawcy Roku 2015 zdobyło Wydawnictwo Bellona za wkład w promocję książek historycznych.

W tym roku redakcja Magazynu Literackiego Książki przyznała również nagrodę Człowiek Roku 2015. Otrzymał ją ks. Roman Szpakowski za niestrudzoną pracę na rzecz popularyzowania książek o tematyce religijnej.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: