Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.08.2018 13:18

Adam Zagajewski uhonorowany nagrodą „Złoty Wieniec”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Adam Zagajewski został uhonorowany nagrodą „Złoty Wieniec” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji. Dotychczas z polskich autorów przyznano ją jeszcze tylko Tadeuszowi Różewiczowi w 1987 roku. Inni twócy, którzy otrzymali „Złoty Wieniec”, to m.in. Bułat Okudżawa, Pablo Neruda, Artur Lundkvist, Miroslav Krleža, Andrej Voznesenskij, Josip Brodski, Ted Hughes czy Charles Simic.

„Złoty Wieniec” to jedna z najbardziej znaczących na świecie nagród w zakresie poezji, przyznawana corocznie na festiwalu w Strudze, w południowo-zachodniej Macedonii. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1962 roku i dotyczyła wyłącznie rodzimych twórców.

Minister kultury Macedonii, Robert Alagjozowski, wyraził zadowolnie, że nagroda trafia do twórcy z „naszego przyjacielskiego kraju, Polski”, a sam Zagajewski powiedział, że jest szczęśliwy, iż trafił „do grona poetów, których uwielbia”. 28 sierpnia, jako laureat tego festiwalu poezji, autor został członkiem honorowym Stowarzyszenia Pisarzy Macedońskich.

Wręczenie nagrody nastąpi w sierpniu podczas największego macedońskiego festiwalu poetyckiego, jakim są letnie Wieczory Poezji w Strudze.

29.08.2018 15:35

Condé, Murakami, Thúy i Gaiman z szansą na Nowego Nobla

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jakiś czas temu informowaliśmy, że w związku ze skandalem w Akademii Szwedzkiej Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie w tym roku przyznana oraz że Szwedzi postanowili utworzyć Nową Akademię i przyznać „Nową Nagrodę Literacką”. Do 14 sierpnia internauci głosowali na swoich faworytów. Spośród 47 autorów wyłoniono czterech. Teraz profesjonalne jury wybierze zwycięzcę. Szansę na Nowego Nobla mają Maryse Condé, Haruki Murakami, Kim Thúy i Neil Gaiman.
Laureata poznamy 14 października, a przyznanie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali 10 grudnia. Dzień później Nowa Akademia zostanie rozwiązana.

Maryse Condé to jedna z najwybitniejszych pisarek tworzących w języku francuskim, autorka m.in. powieści Ja, Tituba, czarownica z Salem.
Haruki Murakami to znany na całym świecie japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Murakami zdobył wszystkie możliwe nagrody literackie w Japonii, w tym najważniejszą z nich – Yomiuri. Czy zdobędzie również Nowego Nobla? Przekonamy się 14 października.
Kim Thúy to kanadyjska pisarka wietnamskiego pochodzenia, pisząca w języku francuskim. W Polsce ukazała się tylko jedna jej powieść, Ru, w której zawarła wątki autobiograficzne.
Neil Gaiman to popularny pisarz powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction oraz grozy. Uważa się go za jednego z najwybitniejszych żyjących twórców fantastyki. Wiele z jego powieści zostało zekranizowanych, zdobył też liczne nagrody, m.in. Hugo, Nebula i Bram Stoker Award.

Który z tych autorów jest waszym faworytem?

29.08.2018 15:13

Netflix zekranizuje 14 powieści Harlana Cobena

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Netflix, obecnie najpopularniejsza platforma streamingowa na świecie, podpisał umowę z Harlanem Cobenem, znanym autorem powieści kryminalnych. Aż 14 książek pisarza trafi na ekran, w tym najnowsza, „Run Away”, której premiera zapowiedziana jest na marzec 2019 roku. Część z nich posłuży za bazę do filmów, część do seriali. Przy każdym z projektów autor będzie współpracował jako producent wykonawczy.

Harlan Coben wydał do tej pory 30 książek, które przetłumaczono na 43 języki. Jego powieści sprzedały się w nakładzie ponad 75 milionów egzemplarzy. Zanim Netflix podpisał z nim umowę na wyłączność, nakręcili wspólnie serial „Safe” z Michaelem C. Hallem w roli głównej, którego premiera odbyła się w maju 2018 roku.

Wciągające powieści kryminalne Harlana są lubiane przez czytelników na całym świecie. Cieszymy się, że możemy kontynuować z nim naszą współpracę i realizować na podstawie jego trzymających w napięciu thrillerów oryginalne produkcje Netflix – powiedział Erik Barmack z Netfliksa.

Bardzo podobała mi się praca z ekipą Netfliksa nad serialem „Safe” i obserwowanie fantastycznej reakcji publiczności na całym świecie. Cieszę się, że mogę kontynuować naszą współpracę i tworzyć z nimi filmy oraz seriale na skalę globalną – oświadczył Harlan Coben.

28.08.2018 11:37

Konkurs: Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z okazji niedawnej premiery filmu Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek mamy dla was konkurs, w którym możecie wygrać powieść, na podstawie której został nakręcony.

Niezwykła historia o ludzkich uczuciach i książkach, które pomagają znieść rzeczy niemożliwe do zniesienia.

Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą, ciszą a przede wszystkim serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.

Wszystkich, którzy mają ochotę wziąć udział w konkursie, prosimy o dodanie w komentarzu odpowiedzi na pytanie: Jak nazywałby się twój klub czytelniczy? Osobę, która wymyśli najciekawszą nazwę, nagrodzimy egzemplarzem książki.

Konkurs trwa od 28.08 do 04.09 do 23:59.  Sponsorem nagrody jest wydawnictwo Świat Książki.

Pełen regulamin znajduje się TUTAJ. Zachęcamy do udziału!

28.08.2018 10:48

W sobotę rusza radomski festiwal „Opętani Literaturą”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już w sobotę 1 września rozpocznie się festiwal „Opętani Literaturą” organizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza wspólnie z prezydentem Radomia. Podczas imprezy zostanie wręczona Nagroda Gombrowicza, przyznawana od trzech lat debiutującym prozaikom. Do nagrody nominowano pięć tytułów:

Floryda (Bogdał Grzegorz) Wyd. Czarne,
Ludzie z Placu Słońca (Lipczak Aleksandra) Wyd. Dowody na Istnienie,
Hajstry: Krajobraz bocznych dróg (Robiński Adam) Wyd. Czarne,
Mikrotyki (Sołtys Paweł (pseud. Pablopavo)) Wyd. Czarne
Rzeczy, których nie wyrzuciłem (Wicha Marcin) Wyd. Karakter.

W trakcie festiwalu, który odbędzie się w Radomiu i Wsoli, spotkać będzie można także Ritę Gombrowicz. W programie przewidziane są liczne spotkania literackie, wykłady, koncerty, spektakle i projekcje filmów.

Trzecia edycja festiwalu zatytułowana została SWOI OBCY. – Właśnie tak, swoi obcy bez przecinka – podkreśla Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Gombrowicza i sekretarz Nagrody. – Inspiracją był oczywiście Gombrowicz, jego „Dziennik” i zapisane w nim rozważania o roli artysty, czy szerzej: intelektualisty w społeczeństwie.

Mottem festiwalu jest cytat podsumowujący Gombrowiczowskie pojmowanie relacji twórca – społeczeństwo: „Nie daj się przekupić sympatią! Nie pozwól aby cię roztopiły mdłe sentymentalizmy i słodkawe porozumienie z masą, w którym tyle utonęło polskiej literatury. Bądź zawsze obcy! Bądź niechętny, nieufny, trzeźwy, ostry i egzotyczny. Trzymaj się, chłopcze! Nie daj się swoim oswoić, przyswoić! Twoje miejsce nie jest wśród nich, ale poza nimi, jesteś jak sznur, zwany przez dzieci skakanką – wyrzuca się go przed siebie aby przeskoczyć”.

22.08.2018 11:53

Konkurs na opowiadanie Biblioteki Analiz

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Biblioteka Analiz Sp. z o.o., wydawca „Kwartalnika Literackiego WYSPA”, ogłosiła konkurs na opowiadanie. Celem konkursu jest propagowanie twórczości literackiej, pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej, promocja kreatywnego pisania, stworzenie możliwości debiutu nieznanym dotąd autorom, a także promocja regionów w Polsce.

Zgodnie z regulaminem opowiadanie powinno odnosić się do dowolnie wybranego, konkretnego miejsca lub regionu w Polsce – w znaczeniu geograficznym lub kulturowym. Konwencja opowiadania jest dowolna i nie powinno ono przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami.

Główną nagrodą w konkursie jest opublikowanie opowiadania w „Kwartalniku Literackim WYSPA”. Jury wyłoni jednego laureata, ale w zależności od poziomu konkursu może przyznać również dodatkowe wyróżnienia.

Zgłoszenia do konkursu wraz z formularzem zgłoszeniowym można przesyłać w wersji elektronicznej do 15 października 2018 roku na adres: kontakt@kwartalnikwyspa.pl – w tytule e-maila należy wpisać „konkurs”. Ogłoszenie wyników nastąpi 10 grudnia 2018 roku.

Jeśli macie ochotę wziąć udział, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ.

22.08.2018 08:32

Publikacja z udziałem Biblionetkowicza

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nakładem wydawnictwa Fundacja Manowce Kultury ukazał się zbiorek opowiadań polskich prozaików Błąd: Zbiór krótkich opowiadań PROwincji (antologia; Urbaniak Michał Paweł, Cierniak Jagoda, Gregory Lucjan i inni). Jednym z autorów jest nasz Biblionetkowy kolega misiak297.

 

W zbiorku znajdziecie siedem krótkich form prozatorskich niezależnych polskich twórców i twórczyń, na których i które, zdaniem wydawcy, warto zwrócić uwagę. Całość dopełnił ilustracjami, których punktem wyjściowym był glitch, portugalski artysta Mots. Publikacja została wydana non-profit, jak pisze wydawca, z pasji i z potrzeby przepracowania wszelkich redakcyjnych, jak i życiowych błędów.

 

E-book można pobrać ze strony magazynu „Prowincja”: KLIK.

21.08.2018 10:08

Klub czytelniczy i placki z kartoflanych obierek

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na platformie Netflix pojawił się ostatnio film oparty na motywach powieści Mary Ann Shaffer i Annie Barrows: Stowarzyszenie miłośników literatury i placka z kartoflanych obierek. Film opowiada o młodej londyńskiej pisarce, Juliet Ashton, która zaprzyjaźnia się z mieszkańcami wyspy Guernsey, kiedy dowiaduje się o niezwykłym klubie czytelniczym, założonym przez nich podczas niemieckiej okupacji.

Scenariusz filmu przygotowali Thomas Bezucha oraz Don Ross. Reżyserią zajął się Mike Newell („Cztery wesela i pogrzeb”, „Harry Potter i Czara Ognia”).

Obsada: Lily James („Kopciuszek”), Michiel Huisman („Wiek Adaline”), Glen Powell („Swatamy swoich szefów”), Matthew Goode („Downton Abbey”), Jessica Brown Findlay („Downton Abbey”), Katherine Parkison („Technicy-magicy”), Tom Courtenay („Doctor Zhivago”), Penelope Wilton („BFG: Bardzo Fajny Gigant”).


Zachęcamy do obejrzenia zwiastuna:

20.08.2018 13:12

Przyznano Nagrody Hugo 2018

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na 76. Worldconie przyznano 19 sierpnia najbardziej prestiżowe wyróżnienie powiązane z literaturą fantastyczno-naukową – amerykańską Nagrodę Hugo.

Oto lista zwycięzców:

Najlepsza powieść: Kamienne niebo (Jemisin N. K. (Jemisin Nora K.))
Najlepsza mikropowieść: Martha Wells – All Systems Red
Najlepsza nowela: Suzanne Palmer – The Secret Life of Bots (Clarkesworld 9/17)
Najlepsze opowiadanie: Rebecca Roanhorse – Welcome to your Authentic Indian Experience (Apex 8/17)
Najlepsza praca o fantasyce: Ursula K. Le Guin – No Time to Spare: Thinking About What Matters
Najlepsza powieść graficzna: Marjorie Liu, Sana Takeda – Monstressa 2
Najlepszy film kinowy: Wonder Woman
Najlepsza seria powieściowa: Lois McMaster Bujold – World of the Five Gods


Nagroda Hugo jest przyznawana cyklicznie od 1953 roku. Nazwa pochodzi od imienia Hugo Gernsbacka, jej fundatora i założyciela magazynu SF „Amazing Stories”. Nagrodę mogą zdobyć powieści napisane po angielsku lub na ten język przetłumaczone. Wyróżnioną nią m.in. Philipa K. Dicka, Arthura C. Clarke'a, Ursulę Le Guin, Dana Simmonsa i Neila Gaimana.

17.08.2018 11:52

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Zakopanego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jury pod przewodnictwem Anny Janko przyznało Nagrodę Literacką Zakopanego ex aequo Maciejowi Pinkwartowi za monografię o życiu i działalności księdza Józefa Stolarczyka: „Pleban spod Giewontu” oraz Mariuszowi Urbankowi za książkę „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”. Nagrodę wręczono 12 sierpnia podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Na gali obecny był tylko jeden laureat – Maciej Pinkwart.

Godna uwagi jest skromność i rzetelność autora, który zamiast popisywać się refleksjami i sensacyjnymi domniemaniami o swoim bohaterze, oddaje głos jemu samemu i świadkom jego czasu – napisał Tomasz Łubieński w laudacji o Macieju Pinkwarcie.

W laudacji o Mariuszu Urbanku, napisanej przez dr Agnieszkę Jurczyńską-Kłosok, czytamy z kolei: Kornel Makuszyński, jak mówi Mariusz Urbanek, został po II wojnie światowej „zamilczany na śmierć”. Stał się człowiekiem, któremu „odebrano słońce”. Panie Mariuszu, dziś z ogromną radością i satysfakcją możemy stwierdzić, że historia ta ma zupełnie inne zakończenie. Dzięki Panu Kornel Makuszyński słońce odzyskał, a my, czytelnicy, jesteśmy Panu wdzięczni, że możemy w tym wielkim wydarzeniu uczestniczyć!

Do nagrody nominowane były też ksiażki:
Świsty i pomruki: Sceny tatrzańskie (Herz Lechosław) Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2017
W Kasprowym mateczniku: Opowieść przyrodnicza (Gąsienica-Byrcyn Wojciech) ilustracje Bożena Gąsienica-Byrcyn, Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego, Zakopane 2018
Po własnych śladach: Zakopiańska powieść kryminalna (Koperski Mariusz) Astraia, Kraków 2017

Fundatorem nagrody są władze Zakopanego. Laureat otrzymuje 10 tys. zł i pamiątkową statuetkę autorstwa Marcina Rząsy.

16.08.2018 11:15

Allegro pomaga 81-latkowi sprzedać książki, by zebrać środki na leczenie raka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

O 81-letnim panu Zenonie cała Polska dowiedziała się za sprawą publikacji „Głosu Wielkopolskiego”. Mężczyzna od dwóch lat walczy z nowotworem. Jego emerytura nie wystarcza na pokrycie kosztów leczenia, od kilku miesięcy wyprzedaje więc swoją kolekcję książek na Rynku Jeżyckim w Poznaniu, by zgromadzić potrzebne środki.

Panu Zenonowi postanowiły pomóc Allegro oraz Fundacja Allegro All For Planet i wspólnie z „Głosem Wielkopolskiego” stworzyli specjalną stronę ksiazkipanazenona.pl, na której można nie tylko kupić książki poznaniaka, lecz także wystawić własne, by pomóc zebrać środki na leczenie.

Do akcji włączyło się również wiele prywatnych osób. Po publikacji „Głosu Wielkopolskiego” na Rynku Jeżyckim zaczęli pojawiać się ludzie z książkami, zaczęto też organizować zbiórki, których jednak Pan Zenon sobie nie życzy.

– Teraz zarabiam uczciwie, nie chcę żebrać i kraść – powiedział w rozmowie z „Głosem”. Zgodził się jednak na zorganizowanie licytacji jego książek.

14.08.2018 09:49

Zmarł noblista V.S. Naipaul

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę BBC poinformowało, że wieku 85 lat zmarł w swoim domu w Londynie wybitny brytyjski pisarz V.S. Naipaul, laureat Nagrody Nobla w 2001 roku.

„Był gigantem we wszystkim, co robił, i umarł w otoczeniu tych, których kochał, żyjąc życiem pełnym wspaniałej kreatywności i przedsięwzięć. Cała jego siła tkwiła w prostocie języka, która była wynikiem skrupulatnej pracy” – oświadczyła żona pisarza, Nadira Naipaul.

V.S. Naipaul urodził się 17 sierpnia 1932 roku w Chaguanas, w rodzinie hinduskich imigrantów pochodzących z północnych Indii. W 1950 roku wygrał stypendium Oksfordu i wyjechał na studia do Anglii. Trzy lata później otrzymał dyplom. Po studiach pracował jako prezenter BBC oraz krytyk literatury beletrystycznej w „New Statesman”.

Zadebiutował  w 1957 roku powieścią na temat brytyjskiej kolonii w Trynidadzie i Tobago „Masażysta cudotwórca”, rok później wydał utrzymane w podobnie ironicznym stylu „Wybory w Elwirze”. Międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki wydanej w 1961 roku powieści „Dom pana Biswasa”, opisującej Anglię z perspektywy przybysza z kolonii. W późniejszych latach zrezygnował z prozy humorystycznej na rzecz literatury o bardziej pesymistycznym wydźwięku.

Naipaul zajmował się tematyką kolonialną. Fakt, że jego twórczość nie była hermetyczna, doceniła Akademia Szwedzka, nazywając go „spadkobiercą Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał w 2001 roku „za jednolity punkt widzenia i nieprzekupne badania, które zmuszają nas, by dostrzec obecność przemilczanej historii”.

Oprócz Nobla Naipaul zdobył Somerset Maugham Award za zbiór opowiadań „Nasza ulica” (1961), Bookera za zbiór opowiadań „W wolnym kraju” (1971) oraz T.S. Eliot Award for Creative Writing (1986).

10.08.2018 10:03

Literacki Sopot już w przyszłym tygodniu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W dniach 16–19 sierpnia odbędzie się siódma edycja Festiwalu „Literacki Sopot”, który organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku będzie to Francja.

Każda edycja festiwalu Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową, lecz także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdzie się również wypoczynek na festiwalowej plaży, możliwość skorzystania z plenerowej czytelni oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami: Nike, im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka”.

W programie nie zabraknie również propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają m.in warsztaty literacko-teatralne oraz spotkania realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży.

Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Pełen program znajdziecie tutaj: KLIK.

09.08.2018 11:28

Znamy półfinalistów Angelusa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), prof. Marcin Cieński, Irek Grin, prof. Krzysztof Koehler, prof. Małgorzata Szpakowska, prof. Piotr Śliwiński i prof. Maciej Urbanowski, ogłosiło listę czternastu książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu.

Wśród nominowanych znaleźli się:

    Nad piękną modrą Dřevnicą (Bajaja Antonín) Wydawnictwo Książkowe Klimaty
    Powstanie Grudniowe (Bierut Jacek) Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
    Sendlerowa: W ukryciu (Bikont Anna) Wydawnictwo Czarne
    Po trochu (Gogola Weronika) Wydawnictwo Książkowe Klimaty
    Rejwach (Grynberg Mikołaj) Wydawnictwo Nisza
    Tylko Lola (Kamiński Jarosław) Wydawnictwo W.A.B.
    Pamięć (Nádas Péter) Biuro Literackie
    Hostel Nomadów (Nowaczewski Artur) Wydawnictwo Iskry
    Robinson w Bolechowie (Płaza Maciej) Wydawnictwo W.A.B.
    Topografia pamięci (Pollack Martin) Wydawnictwo Czarne
    Kruso (Seiler Lutz) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
    Czarna ikona – Biełomor: Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa (Sworzeń Marian) Wydawnictwo Sic!
    Międzymorze: Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową (Szczerek Ziemowit) Wydawnictwo Agora i Wydawnictwo Czarne
    Wzgórze psów (Żulczyk Jakub) Wydawnictwo Świat Książki

Finałową siódemkę poznamy 6 września, natomiast nazywisko zwycięzcy zostanie ogłoszone 13 października, podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol. Na laureata czeka nagroda w postaci statuetki i 150 tys. złotych. Jeśli w konkursie zwycięży książka pisarza zagranicznego, nagrodę w wysokości 20 tys. zł otrzyma jej tłumacz.

W poprzednich latach Angelusa otrzymali Serhij za „Mezopotamię” (2015), Varujan Vosganian za „Księgę szeptów” (2016) i Oleg Pawłow za „Opowieści z ostatnich dni” (2017).

08.08.2018 12:32

Ukazało się nieznane opowiadanie Hemingwaya

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Światło dzienne ujrzało niepublikowane dotąd opowiadanie pt. „A Room on the Garden Side”, które Ernest Hemingway napisał w 1956 roku. Ukazało się na łamach periodyku „The Strand Magazine”.

„Pokój od ogrodu”, bo tak mogłoby brzmieć polskie tłumaczenie tytułu, liczy 15 stron i jego narratorem jest amerykański pisarz Robert – postać wzorowana na autorze. Akcja toczy się w Paryżu w sierpniu 1944 roku, a Robert wraz z przyjaciółmi popija wino, cytuje Baudelaire'a i dyskutuje o „brudnym rzemiośle wojny”.

Jak pisze redaktor naczelny „Strand Magazine” Andrew F. Gulli, w opowiadaniu „w pełni widoczna jest zarówno głęboka miłość Hemingwaya do jego ulubionego miasta, wydostającego się właśnie z nazistowskiej okupacji, jak i cechy charakterystyczne jego prozy”. Z kolei Kirk Curnutt, członek zarządu The Hemingway Society, dodaje w posłowiu, że „ta historia zawiera w sobie wszystko (...), co czytelnicy kochają w twórczości Hemingwaya”.

Hemingway popełnił samobójstwo w 1961 roku i pozostawił po sobie wiele nieopublikowanych utworów. Po jego śmierci ukazały się między innymi wspomnienia o Paryżu lat dwudziestych XX w. pt. „Ruchome święto”, powieści „Rajski ogród” i „Wyspy na Golfsztromie”, a także zbiór relacji o walkach byków pt. „The Dangerous Summer”. W jego archiwum znajdują się jeszcze inne niepublikowane opowiadania, ale spadkobiercy autora selektywnie podchodzą do publikacji tego typu archiwaliów, nie wiadomo więc, czy i kiedy będziemy mogli je przeczytać.

07.08.2018 13:31

Kupuj książki i e-booki 15 zł taniej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od 1 sierpnia 2018 roku w sklepie Ravelo.pl oraz Księgarni Internetowej PWN dostępna jest nowa, bezpieczna forma płatności Masterpass™.

Masterpass™ to portfel elektroniczny Mastercard, który pozwala w szybki i wygodny sposób dokonać płatności, dzięki możliwości przechowywania danych płatniczych i adresowych.

Premiera nowej formy płatności połączona jest z wyjątkowo atrakcyjną promocją dla kupujących. Każdy, kto włoży do koszyka produkty o wartości min. 25 zł i wybierze płatność Masterpass™, otrzyma 15 zł rabatu na aktualnie składane zamówienia. Promocja cieszy się wśród klientów obu księgarni ogromną popularnością.

„Wg raportu GoMobi i Izby Gospodarki Elektronicznej z 2017 roku, badającego zwyczaje zakupowe polskich internautów, aż 46% z nich dokonuje płatności elektronicznych, w tym 38% płaci mobilnie” – komentuje Dorota Bachman, Prezes Ravelo/Grupa PWN.  „Wpisując się w ten trend, chcemy zapewnić naszym klientom komfort łatwych i bezpiecznych zakupów. Dlatego podjęliśmy decyzję o współpracy z Mastercard i udostępnieniu Masterpass™ w dwóch z naszych księgarni” – dodaje Dorota Bachman.

Szczegóły promocji znajdziecie TUTAJ.

03.08.2018 12:56

Andrea Bocelli zadebiutował jako poeta

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Andrea Bocelli, światowej sławy śpiewak operowy, zadebiutował pod koniec lipca jako poeta! Kompozytor wydał tomik wierszy pod tytułem „Piccoli versi” („Małe wiersze”). Zawarte w nim utwory opowiadają o pięknie, ludzkiej dobroci i życzliwości.

Na tomik składa się pięć części, których tytuły sugerują, że poezja Bocellego w znaczącym stopniu odnosi się do prywatnego życia i uczuć artysty. Tomik rozpoczynają wiersze o miłości, później mamy części o duszy, pamięci i codzienności, natomiast na końcu znalazły się wiersze o tym, z czego Włoch słynie – czyli o muzyce.

Dla tych, którzy zapytaliby, gdzie mogą mnie znaleźć, bez wahania odpowiedziałbym: „w moich skromnych wierszach”. (...) To tam można odnaleźć moją żarliwą, niekończącą się pogoń za pięknem, potrzebę świeżego powietrza, przestrzeni, wolności, muzyki, które kryją się między słowami, życzliwością, życiem i wiarą – napisał Bocelli o swoim tomiku poezji.

Na razie utwory autora dostępne są jedyne w języku włoskim. Jeśli go znacie, wiersze możecie przeczytać na fanpejdżu Bocellego: KLIK.

01.08.2018 11:51

65. rocznica śmierci Kornela Makuszyńskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kornel Makuszyński, autor Szatana z siódmej klasy, Panny z mokrą głową, Koziołka Matołka i licznych innych wybitnych dzieł polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, zmarł 31 lipca 1953 r. w Zakopanem. Mawiano o nim, że pisze „promieniami słońca".

Pisać po „makuszyńsku” to pisać w sposób charakterystyczny. „Makuszyński apoteozował życie, cieszył się nim i uważał, że przedstawiając w książkach głęboko dobrych, szlachetnych ludzi, poprawia świat” - mówił Mariusz Urbanek, autor biografii pisarza pt. Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce, w wywiadzie udzielonym Agacie Szwedowicz dla PAP. - „U niego wszyscy bohaterowie są »złotymi wariatami«, serdeczne się przyjaźnią, a ich opisane z emfazą i ciepłem przygody nieuchronnie zmierzają do szczęśliwego zakończenia. Pisano o nim, że zamiast atramentu używa promieni słonecznych. Ale pod tą »makuszyńską« warstwą stylistyczną, kryją się świetne powieści z żywymi bohaterami, które w kilkadziesiąt lat po wydaniu nadal zachwycają, choć pewnie ich lektura jest dziś trudniejsza niż wtedy. Zmienił się i język i niestety został zerwany pewien kod kulturowy, który dawała przed wojną gimnazjalistom szkoła średnia”.

Kornel Makuszyński, syn Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego, pułkownika wojsk austriackich, urodził się 8 stycznia 1884 r. w Stryju, a młodość spędził we Lwowie. Tu kształcił się w IV Gimnazjum im. Jana Długosza. Wynajmował skromną kwaterę u lwowskiego hycla Siegla na Kleparowie. Jako czternastolatek zaczął pisać wiersze. Ich pierwszym recenzentem w cukierni na ul. Skarbkowskiej 11 był Leopold Staff. Dwa lata później opublikował pierwsze wiersze w lwowskim dzienniku „Słowo Polskie". Od 1904 r. był członkiem redakcji tego dziennika o endeckim zabarwieniu. Makuszyński, typowy przedstawiciel inteligencji II RP o orientacji endeckiej, zajmował się tam recenzjami teatralnymi.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: