Wiadomości

Wybierz okres czasu:

25.04.2016 15:11

Wrocław – Światowa Stolica Książki UNESCO

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

3 dni, około 30 wydarzeń literackich, prawie 2000 podpisanych książek, 20 000 zachwyconych miłośników literatury. Znani aktorzy, światowej sławy pisarze i goście z zagranicy. Tak Europejska Stolica Kultury 2016 zainaugurowała kadencję jako Światowa Stolica Książki UNESCO. Podczas uroczystej gali Wrocław jako pierwsze miasto w historii otrzymał także oficjalną statuetkę Światowej Stolicy Książki UNESCO.

W sobotę, 23 kwietnia, Wrocław stał się Światową Stolicą Książki UNESCO. Europejska Stolica Kultury 2016 zainaugurowała kadencję w obecności przedstawicieli UNESCO, koreańskiego miasta Incheon (ŚSK 2015) oraz najważniejszych międzynarodowych organizacji wydawców, księgarzy i bibliotekarzy. Europejska Stolica Kultury w ramach własnego programu od dawna promuje czytelnictwo. Dotychczas w ramach ESK Wrocław 2016 zrealizowano już 280 spotkań z pisarzami, a w imprezach literackich wzięło udział niemal 150 tysięcy odbiorców.

Podczas weekendu (22-24 kwietnia) inaugurującego kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO odbyło się 30 wydarzeń, w których udział wzięło aż 20 000 osób. Niezliczeni pasażerowie komunikacji miejskiej 23 kwietnia jeździli za darmo z książkami – i mogli je wypożyczać od specjalnych Kanarków Literackich. Specjalna w tym roku edycja Europejskiej Nocy Literatury poświęcona była Szekspirowi. Znani polscy aktorzy, m.in. Magdalena Cielecka, Jan Nowicki, Dorota Segda, Bartosz Porczyk i Ewa Skibińska, prezentowali własne interpretacje dramatów brytyjskiego mistrza. Spotkania odbywały się w nietypowych miejscach, jak kościoły i teatry, a także w księgarniach, klubach i muzeach.

Więcej szczegółów i informacji na temat Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO – w rozwinięciu!

25.04.2016 09:08

Tess Gerritsen w Polsce

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tess Gerritsen odwiedzi Warszawę i Wrocław w czerwcu 2016 roku. Pisarka będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, gdzie odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

W piątek 3 czerwca o godzinie 18:00 autorka spotka się z czytelnikami w warszawskim Empiku Junior (ul. Marszałkowska 116/122). Spotkanie poprowadzi Anna Dziewit- Meller. W sobotę 4 czerwca o godzinie 16:00 Tess Gerritsen zagości we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Spotkanie dla miłośników kryminału poprowadzą Zbrodnicze Siostrzyczki: Marta Guzowska i Agnieszka Krawczyk.

Amerykańska pisarka będzie promować swoją najnowszą książkę – „Igrając z ogniem”, która ukaże się w Polsce 18 maja. Autorka bestsellerowej serii „Rizzoli & Isles” tym razem napisała thriller osnuty wokół utworu muzycznego skomponowanego w Wenecji u progu drugiej wojny światowej.

Tess Gerritsen jest autorką 8 romansów kryminalnych, 11 thrillerów z cyklu z Jane Rozzoli i Maurą Isles i 6 thrillerów poza serią. Przekłady jej powieści publikowane są w 35 językach i regularnie pojawiają się na listach bestsellerów w USA i Europie.

23.04.2016 11:00

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

23 kwietnia obchodzimy międzynarodowe święto literatury – czytelnicy celebrują Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, wprowadzony w 1995 roku w czasie sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Data jest nieprzypadkowa – 23 kwietnia zmarli twórcy: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz historyk Inca Garcilaso de la Vega.

W wielu miejscach na świecie tego dnia organizowane są spotkania, konferencje, debaty, promocje książek, a także uroczystości wręczania nagród literackich. W Polsce ta impreza literacka przyjęła się dopiero w 2007 roku. Do tradycji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich należy wręczanie prezentów nie tylko w postaci książek. Tego dnia w Hiszpanii każdy kupujący książkę otrzymuje różę. W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie Dnia Książki.

Co roku wybierana jest także Światowa Stolica Książki. Tegoroczny tytuł należy do Wrocławia. W programie obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO znajdziemy m.in. Europejską Noc Literatury z gwiazdami czytającymi utwory Szekspira w niezwykłych przestrzeniach Wrocławia, spotkania z Jo Nesbø, Filipem Springerem, Mariuszem Szczygłem i... muzykiem Rammsteina Christianem „Flakem” Lorenzem, inauguracja działalności Muzeum Pana Tadeusza oraz spacer Ulicą Krokodyli z Tadeuszem Boyem Żeleńskim i Stanisławem Lemem.

22.04.2016 12:24

„Gazeta Pisarzy” na Światowy Dzień Książki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę 23 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Książki, „Gazeta Wyborcza” zamieni się na jeden dzień w „Gazetę Pisarzy”. Całe wydanie, „Magazyn Świąteczny” i „Wysokie Obcasy” przygotuje grono znakomitych polskich i zagranicznych literatów, m.in. Wojciech Kuczok, Sylwia Chutnik, Andrzej Stasiuk, Wiesław Myśliwski, Jerzy Sosnowski, Magdalena Parys, Zbigniew Mentzel, Andrzej Bart, Marek Bieńczyk.

Właśnie w sobotę, 23 kwietnia, w rocznicę śmierci Szekspira i Cervantesa, przypada Światowy Dzień Książki. Wrocław – Europejska Stolica Kultury – będzie obchodził go wyjątkowo: stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO. Z inspiracji ESK Wrocław 2016 numer „Gazety Wyborczej” z 23 kwietnia zostanie w całości przygotowany przez kilkudziesięciu pisarzy. 

Dla światowych sław redakcja „Gazety Wyborczej” zarezerwowała miejsce w „Magazynie Świątecznym”. Gościem we Wrocławiu będzie 23 kwietnia norweski autor kryminałów Jo Nesbø – tego samego dnia wywiad z nim będzie jedną z atrakcji magazynu, a sam Nesbø trafi na okładkę całej gazety.

W „Magazynie Świątecznym” będzie można przeczytać także: reportaż Johna Flanagana z obozu dla syryjskich uchodźców, „Testament dla wnuka” Umberta Eco, esej Salmana Rushdiego o Cervantesie i Szekspirze oraz premierowy fragment nowej powieści Wiesława Myśliwskiego, dwukrotnie nagrodzonego Nagrodą Literacką „Nike”. Dla „Gazety Wyborczej” teksty napisali również m.in.: Jacek Bocheński, Ziemowit Szczerek, Paulina WilkStefan Chwin, Wiktor Jerofiejew, Wojciech Kuczok, Beata Chomątowska, Iwona Chmielewska, Zbigniew Mentzel, Jerzy Sosnowski, Ignacy Karpowicz, Wojciech Nowicki, Dagoberto Valdés i Michał Rusinek.

22.04.2016 12:00

Konkurs ze „Śmiercią kolekcjonera”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

13 kwietnia miała premierę najnowsza książka Agnieszki Pietrzyk –  „Śmierć kolekcjonera”. Razem z Wydawnictwem Czwarta Strona przygotowaliśmy dla Was konkurs!

Akcja powieści umiejscowiona jest w środowisku kolekcjonerów rzadkich papierów wartościowych. Sąsiedzi w jednym z elbląskich mieszkań odkrywają parę powieszonych staruszków. Kilka godzin później środowiskiem zbieraczy rzadkich obligacji wstrząsa morderstwo jednego z kolekcjonerów. Ginie mężczyzna, który poprzedniego wieczoru wylicytował na hotelowej aukcji wyjątkowo cenny okaz papierów wartościowych. Czy obie tragedie są ze sobą powiązane?

Zadanie konkursowe:

Fabuła kryminalna musi być wiarygodna, żeby czytelnik w nią uwierzył, żeby śledził zagadkę z zainteresowaniem – mówi autorka książki, Agnieszka Pietrzyk. A co Wam przychodzi na myśl, gdy słyszycie taki tytuł powieści?
W kilku zdaniach podajcie krótki zarys alternatywnej fabuły kryminału, który opowiada o „śmierci kolekcjonera”.

Kim będzie Wasz tytułowy kolekcjoner i dlaczego zginie?

Mamy do rozdania 3 egzemplarze „Śmierci kolekcjonera”. Na odpowiedzi czekamy pod tym postem, a także w komentarzach do konkursowego posta na Facebooku. Nagrodzimy najbardziej przekonywające i kreatywne odpowiedzi! Na propozycje czekamy do końca tygodnia!

Nagrody powędrują do dot59 i ivety! :) Dziękujemy za pomysłowe fabuły i udział w zabawie!

22.04.2016 11:16

Niezła historia na Big Book Festival

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kto dziś pisze o przeszłości i dlaczego warto znać „Mein Kampf”     

JÓZEF HEN, ELŻBIETA CHEREZIŃSKA, HENRYK SIENKIEWICZ
oraz książki, które zmieniły świat

Duży Festiwal Czytania odbędzie się po raz czwarty w dniach 10-12 czerwca w Warszawie pod hasłem wielka ucieczka I the great escape. Program przewiduje przenosiny w czasie. Jak Sienkiewicz został literackim celebrytą XIX stulecia? Dlaczego w 2016 r. zaczytujemy się w powieściach o królu Łokietku? Czy w jednym życiu zmieści się sto lat literatury? Kto powiedział, że wszystko już było? Wywracamy przeszłość i czytamy ją na nowo.

Są książki, które zmieniają losy ludzkości. Choć niewielu je czyta, przez dziesiątki i setki lat wzbudzają pasję na całym świecie, popychają do wielkich czynów i przerażających zbrodni. Jak powstały, czemu miały służyć i jaki świat się z nich wyłonił? Zapraszamy na trzy fascynujące wykłady o Koranie, „Kapitale” Karola Marksa oraz „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. O księdze islamu w dobie ISIS opowie Patrycja Sasnal – arabistka i ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. O ekonomicznej krytyce kapitalizmu i o tym, czym różni się prekariat od proletariatu powie publicysta Rafał Woś. A o tym, jaką fortunę na jednej z najgorzej napisanych książek w dziejach zbił wódz III Rzeszy, opowie znawca wszelkich sensacji XX wieku  – Bogusław Wołoszański.

Tylko na Big Book Festival, tylko w tym roku. Taka historia nie zdarzy się dwa razy!

20.04.2016 11:50

Nagroda Pulitzera 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Laureatem tegorocznej Nagrody Pultizera w kategorii literatura piękna został Viet Thanh Nguyen za książkę „The Symphatizer”. Nagrody wręczono na nowojorskim uniwersytecie Columbia.

„The Sympathiser” to debiut Viet Thanh Nguyena. Powieść zdobyła szereg nagród i wyróżnień: First Novel Prize, Carnegie Medal for Excellence in Fiction, czy tytuł książki roku „Guardiana”, „The New York Timesa”, „The Washington Post” i Amazona.

„The Sympathizer” to wstrząsające, zapadające w pamięć dzieło, łączące w sobie kilka gatunków i różne style literackie – czarną komedię, powieść historyczną oraz elementy thrillera. To książka o ogromnym ciężarze politycznym, która może zmienić myślenie o wojnie w Wietnamie, a także ubrana w atrakcyjny kostium literacki, sensacyjna rozprawa o ludzkiej naturze zderzonej z realiami wojny, którą śmiało można porównywać z „Paragrafem 22” czy „Nagimi i martwymi”.

„The Sympathizer” jest głęboką, przejmującą opowieścią o człowieku, który musi wybrać między swoimi przekonaniami politycznymi a lojalnością wobec samego siebie.

Powieść laureata ukaże się w Polsce nakładem Wydawnictwa Akurat.

20.04.2016 10:53

Mała Noc Książki. Shakespeare

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Spotkanie z serii Nocy Książki, tym razem poświęcone twórczości angielskiego poety i dramaturga Williama Shakespeare’a, odbędzie się w piątek 22 kwietnia o godzinie 19.00 w Pracowni Klubu Jagiellońskiego przy Rynku Głównym 34 w Krakowie.

W tym roku przypada 400. rocznica śmierci angielskiego dramaturga i poety. Z tej okazji podczas Małej Nocy Książki, wraz z zaproszonymi gośćmi: dyrektorem krakowskiego Teatru Stu i wielokrotnym reżyserem dramatów Shakespeare’a Krzysztofem Jasińskim oraz Ryszardem Klimczakiem, redaktorem naczelnym Dziennika Teatralnego, pierwszego w Polsce wortalu teatralnego zastanawiać się będziemy nad odbiorem i funkcjonowaniem twórczości angielskiego autora we współczesnej kulturze i sztuce, a także nad „polskim” podejściem do Shakespeare’a.

Mała Noc Książki. Shakespeare będzie, po poświęconym historii alternatywnej, drugim spotkaniem z serii „małych” Nocy Książki – wydarzeń organizowanych w ramach projektu Noc Książki realizowanego przez krakowski Klub Jagielloński od 2015 roku. Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w Pracowni Klubu Jagiellońskiego przy krakowskim Rynku Głównym 34.

Serdecznie zapraszamy: 22 kwietnia czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

18.04.2016 13:40

Nominowani do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym roku kapituła nominowała do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej następujących poetów i poetki: Jakuba Kornhausera za „Drożdżownię”, Edwarda Pasewicza za „Och, Mitochondria”, Martę Podgórnik za „Zawsze”, Joannę Roszak za „Tego dnia”, Marcina Świetlickiego za „Deltę Dietla”.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej po raz pierwszy będzie przyznawana w czasie Festiwalu im. Czesława Miłosza. Oba te wydarzenia mają charakter poetycki, cieszą się zainteresowaniem poetów i czytelników, którzy tłumnie uczestniczą w wydarzeniach. Spotkanie z laureatami i tłumaczami odbędzie się w ostatni dzień Festiwalu.

W 2016 roku zmienia się też regulamin konkursu, a sama Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach – za tom wydany oryginalnie w języku polskim oraz za tom przetłumaczony na język polski.  Uroczyste wręczenie nagrody poecie polskiemu, poecie cudzoziemskiemu oraz jego tłumaczowi odbędzie się 11 czerwca.

18.04.2016 13:28

Literacka wiosna w Łazienkach Królewskich

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czy dla wielbicieli książek może być wiosną coś lepszego, niż lektura ciekawej książki w ogrodzie? Łazienki Królewskie, wśród licznych wydarzeń związanych z otwarciem sezonu 2016, przygotowały szereg propozycji dla miłośników literatury – od kiermaszu książek Rezydencji Królewskich, konsultacji ze specjalistą w dziedzinie konserwacji woluminów, po nowy cykl spotkań z wybitnymi pisarzami.

Z okazji Światowego Dnia Książki, 23 kwietnia, warszawskie Rezydencje Królewskie – Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie – zapraszają na wspólny kiermasz książek muzealnych. Tegoroczne święto książki ma być okazją do przypomnienia o tej niezwykle ważnej dziedzinie działalności muzeów. 

27 kwietnia o godzinie 18:00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się inauguracja nowego cyklu spotkań – „Światło literatury”. Gośćmi cyklu „Światło literatury” będą wybitni współcześni polscy pisarze. Bohaterem pierwszego z trzech spotkań wiosennej odsłony cyklu będzie o. Wacław Oszajca, 25 maja odbędzie się spotkanie z poetą Bohdanem Zadurą, zaś 29 czerwca z Hanną Krall.

Od 18 do 21 maja w ogrodzie przy Starej Kordegardzie zapraszamy na „Czytanie na trawie”, czyli do specjalnej strefy czytelnika, towarzyszącej Warszawskim Targom Książki. Wiosną pojawią się również nowe publikacje Łazienek Królewskich.

Pełny program w rozwinięciu!

15.04.2016 09:59

Justyna Kopińska z europejskim Pulitzerem – European Press Prize

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Justyna Kopińska, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i „Dużego Formatu”, zdobyła European Press Prize – nagrodę nazywaną europejskim Pulitzerem.

Reporterka została wyróżniona za tekst „Oddział chorych ze strachu”. Jej praca została wybrana spośród 500 tekstów – wśród nominowanych znaleźli się między innymi: Paul Raymond z „Guardiana” oraz Jonathan Stock ze „Spiegla”. Kopińska jest pierwszą Polką, która została uhonorowana tym wyróżnieniem. Nazwiska zwycięzców ogłoszono 14 kwietnia podczas specjalnej uroczystości w Pradze. Każdy z laureatów otrzyma po 10 tysięcy euro. Jury doceniło „mistrzostwo w użyciu słowa” oraz „uniwersalność reportażu”, który „jest gotowym scenariuszem filmowym”.

Reportaż „Oddział chorych ze strachu” dotyczy historii nieletnich pacjentów szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim. Według pracowników, podopiecznych i świadków była ordynator przez wiele lat znęcała się nad podopiecznymi ośrodka.

Justyna Kopińska to najczęściej nagradzana dziennikarka 2015 roku (wtedy wyszła jej książka „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”). 4 marca nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się jej kolejna pozycja „Polska odwraca oczy. Reportaże Justyny Kopińskiej”. Oprócz reportażu „Oddział chorych ze strachu” znajdziemy tam teksty o najtrudniejszych sprawach związanych z zabójstwami oraz nigdy nieopublikowaną rozmowę z żoną Mariusza Trynkiewicza.

Kopińska zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International, Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

14.04.2016 13:39

Najlepsze recenzje marca

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czas na recenzenckie podsumowanie marca. Redakcja wybrała dwie najciekawsze recenzje ubiegłego miesiąca: tym razem nagroda powędruje do sapere za tekst o „Drodze 816” oraz do Olgi M. za recenzję „Hotelu New Hampshire”.

Nagrodzone teksty:

sapere, „Nad-Droga
Olga M., „Zaszajbowani na amen


Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do pisania recenzji oraz polecania tekstów innych użytkowników!

13.04.2016 11:02

„Królowa Tearlingu” i „Inwazja na Tearling” – patronaty Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy kolejne patronaty medialne BiblioNETki –  dwie powieści Eriki Johansen: „Królowa Tearlingu” oraz „Inwazja na Tearling”. Książki ukazały się 13 kwietnia nakładem wydawnictwa Galeria Książki.

Ekscytujące i pełne przygód powieści fantasy, w których znajdziemy oryginalną fabułę oraz mnóstwo intryg i tajemnic.

Królowa Tearlingu (Johansen Erika)

Młoda księżniczka musi upomnieć się o tron i stoczyć bój z potężną czarownicą w decydującej rozgrywce między światłością a mrokiem Kelsea dorastała w ukryciu, z dala od królewskiej twierdzy, i niewiele wie o straszliwej przeszłości Tearlingu. Jej przodkowie odpłynęli z chylącego się ku upadkowi świata, by stworzyć nowy, wolny od technologii. Jednak społeczeństwo podzieliło się na trzy zastraszone narody oddające hołd czwartemu: potężnemu Mortmesne pod rządami okrutnej Szkarłatnej Królowej. W dniu dziewiętnastych urodzin Kelsea wyrusza w niebezpieczną podróż do stolicy, gdzie ma zająć należne jej miejsce na tronie Tearlingu. Jednak zło, jakie odkrywa w sercu królestwa, popycha ją ku śmiałemu czynowi, który otwiera Szkarłatnej Królowej drogę do zemsty.

Śmiertelnie niebezpieczni przeciwnicy – od skrytobójców po ludzi posługujących się najmroczniejszą magią krwi – snują plany zamordowania dziewczyny. Kelsea dopiero rozpoczyna walkę o ocalenie królestwa. Pełna zagadek, zdrad i niebezpieczeństw droga do jej przeznaczenia jest próbą ognia, z której wyłoni się legenda... lub która doprowadzi do jej upadku.

12.04.2016 11:06

Pokaz Psałterza floriańskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już 23 kwietnia w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można zobaczyć na własne oczy Psałterz floriański – jeden z najstarszych i najbardziej zagadkowych zabytków języka polskiego. Bezcenna księga opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym. Podczas pokazu Psałterza jego treść, dzieje i tajemnice przybliżą wystąpienia specjalistów.

Psałterz floriański został odkryty w XIX wieku w austriackim opactwie Sankt Florian – od razu stał się naukową sensacją, a do dziś pozostaje wielką, nierozwikłaną zagadką polskiego średniowiecza. Sprowadzony do Polski w 1931 roku, następnie, w obliczu II wojny światowej, wywieziony do Kanady, powrócił do Warszawy dopiero po dwudziestu ośmiu latach. Od tego czasu jest jedną z najcenniejszych ksiąg w skarbcu Biblioteki Narodowej.

PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.

11.04.2016 11:01

Wywiad z Levim Henriksenem – autorem powieści „Pieśń harfy”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Jestem pisarzem, żyję ze zmyślania różnych historii i nie oddaję do rąk moich czytelników autobiografii udającej powieść. »Pieśń harfy« opisuje środowisko, które dobrze znam. Ono jest tłem dla akcji tej nietuzinkowej norweskiej powieści o miłości” – tak o swoim sposobie na pisanie i najnowszej książce mówi Levi Henriksen. Pieśń harfy (Henriksen Levi) ukazała się nakładem Smaku Słowa 16 marca.

Rozmawiamy z okazji wydania „Pieśni harfy”, ale polscy czytelnicy mieli już szansę zachwycić się inną Twoją powieścią – „Śnieg przykryje śnieg”, która miała premierę w styczniu 2015 – to ważna książka w Twojej bibliografii?

To mój wielki „hit”. Zanim się ukazała, byłem chwalonym przez krytyków, ale nieznanym szerszemu odbiorcy autorem opowiadań. Na koncie miałem 2 książki. „Śnieg…” zmienił wszystko. Zdobyłem szereg ważnych nagród, doczekałem się tłumaczenia na inne języki oraz – co również było dla mnie bardzo ważne – zrezygnowałem z pracy dziennikarza i mogłem na stałe zająć się pisaniem powieści. To książka, z której jestem bardzo dumny, także dlatego, że znaczy tak wiele dla wielu ludzi. Dała mi poczucie, że stworzyłem coś ponadczasowego, coś, co się nie przeterminuje.

Zapraszamy do lektury całego wywiadu!

08.04.2016 14:44

„Siła duetów” – czy twórcza chemia istnieje?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

J.R.R. Tolkien i C.S. Lewis, Marina Abramović i Ulay, John Lennon i Paul McCartney, George Balanchine i Suzanne Farrell, Steve Jobs i Steve Wozniak – duety, które dowodzą, że zjawisko twórczej chemii między ludźmi naprawdę istnieje!

Joshua Wolf Shenk przyjrzał się temu, jak się poznali, nawiązali współpracę, jak we wspólnej pracy konfliktowali się i godzili, uzupełniali i rywalizowali, wreszcie jak skończyła się ich więź. Prześledził losy znanych i mniej znanych duetów, by odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że dwoje artystów jest w stanie osiągnąć to, co niedostępne w pojedynkę i na czym polega twórcza chemia między dwojgiem ludzi?

Zapraszamy do lektury fragmentu książki!

Siła duetów: W poszukiwaniu istoty innowacji w twórczych tandemach (Shenk Joshua Wolf)

07.04.2016 09:30

Finaliści 7. edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Reportaże o rodzinach z in vitro, współczesnej Polsce – na przykładzie Lubelszczyzny i krainy nadbużańskiej, a także z Ukrainy i Afganistanu – to książki, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” jurorzy recenzują książki-finalistki. Laureatów Nagrody poznamy 20 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki.

W gronie finalistów 7. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego znaleźli się:

1. Nie przeproszę, że urodziłam: Historie rodzin z in vitro (Domagalska Karolina)

2. Droga 816 (Książek Michał)

3. Chłopczyce z Kabulu: Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie (Nordberg Jenny)

4. Wilki żyją poza prawem: Jak Janukowycz przegrał Ukrainę (Parafianowicz Zbigniew, Potocki Michał)

5. Diabeł i tabliczka czekolady (Reszka Paweł Piotr (ur. 1977))

Wyboru dokonało jury pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego, w składzie: Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak i Lidia Ostałowska. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko. O tym, kto jest autorem najlepszego reportażu 2015 roku, dowiemy się 20 maja br. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a nagrodą 15 tys. zł jury może także uhonorować autora najlepszego przekładu roku.

06.04.2016 15:19

Pisarze i sport

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Euro 2016 to dobra okazja, by poznać skład reprezentacji pisarzy (na murawie i nie tylko).

Pisarze dzielą się na tych, którzy uwielbiają piłkę nożną i tych, którzy stają do walki w ringu. Nieco inaczej sprawa sportu i literatury przedstawia się dla Harukiego Murakamiego – przyrównuje on pisanie powieści do przebiegnięcia maratonu. Przedstawiamy krótkie zestawienie pisarzy i ich sportowych inspiracji.

Spośród polskich twórców to Jerzy Pilch jest najbardziej znanym wielbicielem futbolu. W swoim dzienniku pisał, że piłka nożna „ćwiczy w dzielności, twardości, przebiegłości, a wreszcie w moralności”. Na polskim boisku nie może również zabraknąć Marka Bieńczyka. Laureat nagrody „Nike” zadowoli każdego fana piłki nożnej. Ci, którzy czytali ostatni zbiór jego esejów, „Jabłko Olgi, stopy Dawida”, z pewnością pamiętają analizę gestu Zinedine'a Zidane'a. A skoro o Francji mowa – Albert Camus był bramkarzem i w latach trzydziestych został członkiem reprezentacji jednej z algierskich uczelni.

W tworzeniu literatury ćwiczy, zdaniem niektórych, bieganie. Wie o tym doskonale Haruki Murakami – przebiegł w życiu kilkadziesiąt maratonów i napisał prawie tyle samo powieści. Najsłynniejszym pięściarzem w literaturze jest z kolei Ernest Hemingway, w jego ślady idzie Szczepan Twardoch.

Zapraszamy do lektury całego zestawienia!

05.04.2016 13:49

Big Book Festiwal – tematy, spotkania z polskimi pisarzami

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jak się piszę dobre i złe sceny erotyczne? Dlaczego warto zwariować? Czy można zaprogramować szczęśliwych ludzi? Co nas ciągnie do okrucieństwa? I czemu hipsterzy  zamieniają croissanty na transparenty? Czwarty Duży Festiwal Czytania zaprasza do rozmów na niecodzienne tematy. Zamiast spotkań autorskich – dyskusje, spory i zaskakujące wnioski.

Jacek Dehnel i Zośka Papużanka piszą o kanonach – piękna, sukcesu i normalności. Ale ich bohaterami są współcześni szaleńcy, odszczepieńscy, którzy nie mieszczą się w kategoriach narzucanych przez autorytety, szkoły i środowiska. Co wynika z wolności wariatów? Grażyna Plebanek, Agnieszka Wolny-Hamkało i Marta Masada spotkają się, by otwarcie porozmawiać o seksualności na papierze. Kuba Wojtaszczyk i Karolina Korwin-Piotrowska zaglądają w duszę polskiego hipstera. Łukasz Orbitowski, Justyna Kopińska i Przemysław Semczuk zajmą się złem. Grzegorz Piątek i Kerstin Gust powiedzą, jak zaprojektować masowe szczęście.

Big Book Festival odbędzie się w dniach 10-12 czerwca w Pałacu Szustra przy ul. Morskie Oko 2.
W programie 50 wydarzeń. Wstęp wolny. Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Kultura nie boli”. Pełny program zostanie ogłoszony w maju. Więcej na: bigbookfestival.pl

04.04.2016 11:17

„Mistrzynie” – rozmowy z kobietami sukcesu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mistrzynie (antologia; Luboń Anna, Baczyńska Gosia (właśc. Baczyńska Małgorzata), Bochniarz Henryka i inni)  to trzynaście wywiadów z kobietami, które w swoich dziedzinach osiągnęły spektakularne sukcesy. Są innowatorkami, pasjonatkami, kreatorkami, inspiratorkami. Wyznaczają trendy, kreują nowe przestrzenie i pojęcia. Często w męskim świecie, wbrew regułom i wbrew zastanemu porządkowi, nie oglądając się na innych. Jak udało im się osiągnąć tak dużo, godząc życie rodzinne z pracą, która często nie miała końca?

Mistrzynie opowiadają nie tylko o trudnej drodze na sam szczyt i sposobach, jak się na nim utrzymać, ale także o macierzyństwie, miłości i mężczyznach, o tym, jak udało się to połączyć z wykonywaną pracą. Książka zawiera rozmowy z kobietami, które trwale zaistniały w polskim biznesie, kulturze, modzie czy medycynie, są to m.in. projektantka mody Gosia Baczyńska, prezes firmy headhuntingowej Russel Reynolds Dorota Czarnota, najsłynniejsza polska dyrygent Agnieszka Duczmal oraz doktor farmacji i kreatorka kosmetyków Irena Eris.

Dla kogo jest ta książka?  Dla każdego, kto chce poznać ciekawe historie legendarnych kobiet z Polski. Również dla osób, które poszukują inspiracji dla swojego życia, nie tylko zawodowego. I przede wszystkim dla ludzi z pasją, która może ich zaprowadzić prosto do mistrzostwa.

Zapraszamy do lektury całego tekstu i fragmentu książki!

01.04.2016 13:35

Spotkanie z Jackiem Dehnelem w Warszawie

Autor: miłośniczka

5 kwietnia, we wtorek, o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Jackiem Dehnelem, autorem takich dzieł, jak „Lala” czy „Balzakiana”. Spotkanie ma na celu promocję książki zatytułowanej Matka Makryna (Dehnel Jacek).

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: