Wiadomości

Wybierz okres czasu:

11.06.2015 08:15

Bijemy rekord w trakcie Big Book Festival

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jak zapewne wiecie (pisaliśmy o tym) Big Book Festival rusza jutro w Warszawie. Tym razem chcemy polecić imprezę, która odbędzie się w ramach festiwalu w niedzielę (14 czerwiec) o godzinie 12.00 w pasażu Wiecha. Będzie to bicie rekordu świata w liczbie ludzi i psów czytających razem na wolnym powietrzu.

Pomóc w biciu rekordu może każdy. Można zabrać dowolnego psa (np. sąsiadów, a najlepiej psa sąsiadów razem z nimi), a o książki nie trzeba się martwić bo zapewnia je organizator (jednak nic nie stoi na przeszkodzie by przynieść własną). Czytanie dotyczy książek tradycyjnych, e-booków i audiobooków. W trakcie bicia rekordu świata w czytaniu książek obowiązuje także oficjalne pozwolenie głaskania festiwalowych psów.Rejestracja zaczyna się na miejscu od 11.30. Rekord jest rejestrowany od godz. 12.00 do 12.30, więc warto być trochę wcześniej!

Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania odbędzie się w Warszawie po raz trzeci w dniach 12-14 czerwca. W tym roku festiwalowi towarzyszy kampania realizowana pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi!”. Jej gwiazdami są m.in. autorzy bestsellerowych powieści kryminalnych, pisarze i popularni dziennikarze w towarzystwie swoich psów. W tym roku gośćmi festiwalu będą autorzy z kilkunastu krajów, m.in. Zadie Sith, Swietłana Aleksijewicz i Lars Saabye Christensen. Odbędzie się 40 spotkań, warsztatów, spacerów i akcji. BBF to jedyny międzynarodowy festiwal czytania odbywający się w Warszawie. Jest wydarzeniem społecznym, dostępnym bezpłatnie i służącym rozwojowi literatury.

 

10.06.2015 17:59

Kto się znalazł na celowniku Mafii?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W ramach relaksu pozwoliliśmy sobie na tytuł w stylu tabloidowym, ale zawartość nie będzie już tak sensacyjna. Chodzi bowiem o listę najlepszych biografii według użytkowniczki o dźwięcznym nicku mafia. To już czwarta lista od niej, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia. Wróćmy jednak do tematu i oddajmy głos autorce zestawienia:

"Kolejną listą tematyczną, którą pozwoliłam sobie zrobić, jest lista biografii, na które warto zwrócić uwagę. A znalazły się na niej (kolejność przypadkowa):

1. "Aleksander Wielki" Petera Greena - książka dobrze napisana, a jej bohater - najsłynniejszy król macedoński zasługuje na to, żeby go poznać.

2. "Rysiek" Jana Skaradzińskiego - Ryszard Riedel, o którym jest ta książka, to postać niezwykła. Świetny wokalista, którego warto poznać.

3. "Roman Wilhelmi: I tak będę wielki" Marcina Rychcika - Roman Wilhelmi świetnym aktorem był. A żeby czegoś się o nim dowiedzieć warto sięgnąć po tę książkę.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z CAŁĄ LISTĄ

10.06.2015 14:07

Spotkanie z Olafem Lubaszenką w warszawskim Matrasie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już jutro (11 czerwiec) o 18.00 w warszawskiej księgarni Matras przy ul. Nowy Świat 41 odbędzie się spotkanie z aktorem, reżyserem i bohaterem plotkarskich serwisów Olafem Lubaszenką.

Spotkanie z Olafem Lubaszenką związane jest z premierą książki „Chłopaki niech płaczą” - zapisem rozmowy, którą z aktorem przeprowadził  Paweł Piotrowicz, dziennikarz muzyczny i filmowy oraz autor blisko dwóch tysięcy artykułów, wywiadów i recenzji. Szczery, żywy, pełen błyskotliwych puent i słodko-gorzkich refleksji wywiad toczy się na tle panoramy polskiego kina ostatnich lat. Jednak to nie świat filmowy jest tematem książki, ale życie Olafa Lubaszenki: jego  osobiste i zawodowe sukcesy  oraz – przede wszystkim – życiowe porażki, trudne relacje z ojcem, złe wybory, trudne miłości, alkoholizm, depresja, otyłość... Ta książka  jest publiczną spowiedzią człowieka, cudownego dziecka  polskiego ekranu, który pokonany przez depresję, otyłość i nieprzychylność środowiska  wycofał się  z życia publicznego, a teraz powraca do życia – bogatszy o dramatyczne doświadczenia.

10.06.2015 02:34

Przerwy w dostawie Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dwa tygodnie temu przepraszaliśmy Was za awarie, które łącznie przez 6 godzin nie pozwalały korzystać z Biblionetki. Przyznaliśmy się wtedy, że nie do końca wiemy, co jest „nie tak”. Poszukiwania przyczyn dały dość jednoznaczny wynik. Biblionetka od wielu lat nie przeszła konserwacji, której celem byłoby usunięcie drobnych błędów oraz "historycznych naleciałości". Samodzielnie, żadna z tych drobnostek nie wpływa niekorzystnie na działanie serwisu, jednak ich nagromadzenie powodowało, że serwis dostawał "czkawki" i wyłączał się.

Aby uniknąć podobnych historii w przyszłości, zabraliśmy się za konserwację. Niestety, mogą wiązać się z tym krótkie przerwy w dostępie do serwisu lub niektórych jego funkcjonalności. Przykład tego mieliśmy w piątek, kiedy przez pewien czas utraciliście możliwość korzystania z katalogu. Tu bijemy się w piersi: nie poinformowaliśmy Was o tym, że taka przerwa może nastąpić. Przyczyna jest prosta – nie spodziewaliśmy się podobnych kłopotów. Jednak w zgodzie z prawami Murphy'ego – jeśli coś może nawalić, to na pewno nawali. I tak właśnie się stało.

Mamy nadzieję, że wybaczycie nam te niedogodności. W końcu robimy to wszystko, by zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości. Bez obecnych prac konserwatorskich Biblionetka mogłaby w końcu paść na dobre, a tego nikt z nas chyba nie chce.

09.06.2015 18:55

Jeszcze jedna (dziecięco-młodzieżowa) lista Mafii

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

mafia zasypała nas propozycjami swoich zestawień tematycznych. Ponieważ czytaliśmy "ojca chrzestnego", to wiemy, że mafia nie lubi czekać i dlatego dzisiaj prezentujemy aż dwa rankingi przygotowane przez biblionetkową Mafię. Żeby nie przedłużać, oddajemy głos autorce listy:

"Kolejna moja lista tematyczna dotyczy literatury dziecięcej i młodzieżowej. Rzecz jasna, lista jest subiektywna, a znalazły się na niej:

1. "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren - nie trzeba chyba przedstawiać tej książki i na pewno jest jedną z tych, do których warto wracać.

2. "Kosmohikanie" Ewy Lach - świetna książka na wakacje. Jedna z tych, do których chciałabym wrócić.

3. "Tomek w krainie kangurów" Alfreda Szklarskiego - pierwsza z cyklu książek o przygodach Tomka. Czemu by z Tomkiem nie podróżować po świecie.

ZAPRASZAMY DO PRZECZYTANIA CAŁEJ LISTY PRZEBOJÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

09.06.2015 18:42

Najlepsze książki, w których bohaterami są zwierzęta

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

mafia dostarczyła nam kolejną tematyczną listę ulubionych książek. Tym razem postanowiła zrobić listę ciekawych powieści, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Głównymi, albo jednymi z najważniejszych bohaterów. Autorka twierdzi, że lista nie powinna być zaskakująca.

1. "Lassie, wróć!" Erica Knighta - na pewno znana i niewątpliwie piękna historia przyjaźni chłopca i psa.

2. "O psie, który jeździł koleją" Romana Pisarskiego - kolejna historia, obok której trudno przejść obojętnie.

3. "Władca skalnej doliny" J. O. Curwooda - książka o innych niezwykłych zwierzętach, czyli niedźwiedziach. Na pewno warto ją poznać.

4. "Włóczęgi Północy" J. O. Curwooda - kolejna powieść autora, który dużo pisał o zwierzętach. Tym razem o niezwykłej przyjaźni niedźwiedzia i psa.

ZOBACZCIE CAŁĄ "ZWIERZĘCĄ 10-TKĘ" (+ SPECJALNE WYRÓŻNIENIE DLA JEDNEGO BOHATERA)

09.06.2015 07:43

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną I półrocza 2015 roku już na półmetku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Internauci oraz jurorzy wyłonili publikacje nominowane do nagrody w plebiscycie Historia Zebrana, którego celem jest wskazanie najlepszych książek historycznych w Polsce. Rozpoczął się drugi etap głosowania. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody. Plebiscyt organizowany jest przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl.

Po pierwszym etapie głosowania na placu boju zostało 28 tytułów walczących o tytuł w trzech kategoriach „W rolach głównych”, „Okiem badacza” i „Historia niebanalna” – Głosowanie w drugim etapie już ruszyło i potrwa do 24 czerwca – informuje Michał Świgoń z portalu Histmag.org. – Z grona osób głosujących na najlepsze książki, wysyłających nam uzasadnienie oddanych głosów oraz polecających głosowanie znajomym, rozdzielimy aż 60 egz. książek historycznych, spośród pozycji biorących udział w głosowaniu. Nie ma co zwlekać, warto oddać swój głos już teraz!

Głosować na wybrane książki można na stronie projektu http://historiazebrana.pl. W drugim etapie internauci głosują wyłącznie na grupę tytułów wybranych przez siebie, analogicznie jurorzy - wyłącznie na tytuły nominowane przez jury.

LISTA NOMINOWANYCH KSIĄŻEK

08.06.2015 19:32

Wybory książek wśród uczniów szkół

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Użytkowniczka Paulina* podesłała nam interesujący link prezentujący wyniki wyborów najciekawszych książek według uczniów polskich szkół. W głosowaniu zorganizowanym przez miesięcznik "Biblioteka w szkole" wzięło udział blisko 450 tysięcy uczniów (229 648 ze szkół podstawowych, 106 541 z gimnazjów i 110 807 ze szkół ponadgimnazjalnych), a każdy z nich mógł wybrać 3 najbardziej interesujące książki. Wybory przeprowadzono w I kwartale 2015 roku a szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie www.wyboryksiazek.pl

Pora na wyniki - niektóre pozycje (szczególnie w starszych klasach) mogą zaskakiwać. Powiemy tylko tyle, że okładka 50 twarzy Greya nie znalazła się tu przez przypadek.

SZKOŁY PODSTAWOWE - KLASY I - III

1. Dzieci z Bullerbyn (Lindgren A.) - 4 724 głosy

2. Baśnie (Andersen H. Ch.) - 3 623 głosy

3. Martynka (Delahaye G.) - 3 459 głosów

4. Mikołajek (Goscinny R., Sempé J. J.) - 3 203 głosy

5. Kubuś Puchatek (Milne A. A.) - 2 899 głosów

6. Koszmarny Karolek (Simon F.) - 2 625 głosów

7. Zaopiekuj się mną (Webb H.) - 2 570 głosów

8. Franklin (Bourgeois P.) - 2 441 głosów

9. Baśnie (Grimm J., W.) - 2 374 głosy

10. O psie, który jeździł koleją (Pisarski R.) - 1 873 głosy

TU ZNAJDZIECIE WYNIKI W STARSZYCH KLASACH SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJACH I SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH

08.06.2015 09:54

Książkowe bestsellery domagające się ekranizacji

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po krótkiej przerwie urlopowej (ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że są w Polsce miejsca bez zasięgu mobilnego internetu) kontynuujemy prezentację Waszych "bestsellerowych" zestawień. Dzisiaj lista przygotowana przez użytkowniczki o dźwięcznym nicku: Mafia. Ponieważ jest bardzo gorąco, to nie będę Was dłużej męczył wstępem i od razu oddam głos twórcy listy:

"Są książki, o których już w trakcie czytania myślałam, że ciekawie wyglądałyby na ekranie. A do tych niewątpliwie należą (kolejność przypadkowa):

1. Semper Fi! (Griffin W. E. B. (właśc. Butterworth William Edmund III)) - o tej książce już wspominałam w poprzedniej mojej liście. Dobrze zekranizowana mogłaby być świetnym filmem wojennym (a gdyby tak zekranizowano całą serię...?).

2. Natalii 5 (Rudnicka Olga) - ta książka na ekranie mogłaby być przebojem. Zwłaszcza, gdyby Natalie grały fajne aktorki, ale o tym chyba był już temat na forum. ;)

3. Nomen Omen (Kisiel Marta) - chciałabym zobaczyć na ekranie ten tajemniczy wrocławski dom.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z CAŁĄ LISTĄ - WYSTARCZY KLIKNĄĆ W TEN LINK

08.06.2015 01:00

Konkurs: Zielenina na talerzu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Gdy pada pytanie o ulubioną książkę, rzadko (nigdy?) myślimy o tych kucharskich. Ale... Przecież i one potrafią sobie zaskarbić naszą sympatię i przywiązanie. Mamy swoje kulinarne skarby: dla jednych to stary zeszyt z przepisami babci, dla drugich estetycznie wydana książka kucharska kusząca pięknymi fotografiami. Z książkami kucharskimi (tymi używanymi) łączą nas emocje, rodzinne historie, opowieści. Ten przepis zrobiłam na święta, zupełna klapa, nikt tego nie chciał jeść. Ale się wszyscy uśmialiśmy. Tę książkę kupiłam sobie gdy dopiero co wprowadziliśmy się do kawalerki. O, a tę zauważyłam na Allegro, to książka kucharska dla dzieci, miałam taką dawno temu. Ile ludzi/książek tyle historii.

Dziś zapraszamy Was do konkursu, w którym do wygrania jest książka znanej blogerki Magdaleny Cielengi – Wiaterek pt. „Zielenina na talerzu”. Opowiedzcie nam w komentarzach o swoich kuchennych historiach z książką w tle. Pięciu autorów najciekawszych wypowiedzi nagrodzimy książką „Zielenina na talerzu”.

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 8 czerwca, do godziny 23.59. Nick biblionetkowy zwycięzców podamy w komentarzu do tej wiadomości oraz drogą mailową.

Nagrody ufundowało Wydawnictwo Druga Strona.

04.06.2015 21:12

Polskie wydanie "Fight Club 2"

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo Niebieska Studnia poinformowało, że przygotuje polskie wydanie komiksowej serii „Fight Club 2" Chucka Palahniuka. Pierwszy zeszyt ma być dostępny w księgarniach od 10 lipca, a kolejne zeszyty będą ukazywać się co miesiąc.

Komiksowa seria „Fight Club 2″ jest sequelem słynnej powieści „Fight Club” Chucka Palahniuka. Wydarzenia w niej opisywane dzieją się dziesięć lat po zakończeniu powieści. Historia jest opowiadana z punktu widzenia Tylera Durdena, który nadal tkwi w podświadomości narratora i próbuje przejąć nad nim kontrolę. Znajdą się w niej również odwołania do przeszłości. (O fabule „Fight Club 2” szerzej pisaliśmy TUTAJ)

Oryginalną serię 10 zeszytów wydaje Dark Horse Comics. Pierwszy zeszyt zadebiutował kilka dni temu. W tym roku wydano również dodatkowy album, opracowany z okazji Free Comic Book Day, w którym znajdziemy alternatywne zakończenie powieści. Autorem scenariusza jest sam Palahniuk, za rysunki odpowiada Cameron Stewart, który pracował m.in. przy komiksach opowiadających o przygodach Batmana.

Wydawnictwo Niebieska Studnia, znane przede wszystkim z wydawania powieści Palahniuka, zapowiedziało wydanie serii „Fight Club 2″. Pierwszy album ma trafić do sprzedaży 10 lipca, a kolejne będą się ukazywać w miesięcznych odstępach. Cena 32-stronicowych albumów ma wynosić około 17 zł.

Wcześniej planowane jest wydanie albumu „zerowego”. Podobnie jak w przypadku wydania oryginalnego, ma być on bezpłatne: będzie on rozdawany w ramach różnych promocji oraz konkursach zorganizowanych przez wydawnictwo. Komiks powinien być dostępny od połowy czerwca.

 

04.06.2015 17:29

Najciekawsze lektury szkolne według Louriego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Louri nie przestaje zasypywać nas swoimi pomysłami na listy. Jego aktywność postanowiliśmy wynagrodzić trzema książkami z naszych zasobów. Louri - prosimy o kontakt na PW, żeby omówić szczegóły. A teraz sama lista - i od razu oddajemy głos autorowi:

"Lektury szkolne przeważnie kojarzą się nam z nudziarstwem, przymusem i próbą ominięcia ich brykami lub opowiadaniem ofiary, która przeczytała. Ale czy na pewno? Oto moja subiektywna podwójnie lista interesujących lektur - podwójnie, bo także dlatego, że kanon zmienia się bardzo szybko i nie wiem, co było, jest, a co będzie lekturą mniej lub bardziej obowiązkową:"

1. Bracia Karamazow (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor))

Co prawda lekturą obowiązkową była dla mnie Zbrodnia i kara (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)), ale to właśnie ta pierwsza wywarła na mnie niezatarte wrażenie - chłonąłem ją jak gąbka i polecam każdemu...hmmm...maturzyście ;)

2. Buszujący w zbożu (Salinger Jerome David)

Ffragment znalazł się w podręczniku dla którejś z ostatnich klas podstawówki (starego rytu) i zaintrygował mnie na tyle, by przeczytać tę jedną z najbardziej sztandarowych amerykańskich powieści. Świetne czytadło, niepokorni nastolatkowie mogą dzięki niej polubić czytanie - bo bohater ma co najmniej podobne problemy i dylematy, co oni, bez moralizowania ani przynudzania.

3. Niebezpieczne związki (Laclos Pierre Choderlos de)

Fragment tej powieści epistolarnej jako przykład tego właśnie rodzaju znalazłem z kolei w swym podręczniku licealnym. Cytat mnie zaciekawił, a lektura okazała się jedną z najważniejszych i najlepszych w moim życiu. Dołóżmy do tego jeszcze ekranizację z gwiazdorską obsadą: Malkovitch, Uma Thurman, Glenn Close, Keanu Reeves, Michelle Pfeiffer i wielu innych, a każdy będzie zadowolony

ZOBACZCIE CAŁĄ LISTĘ LEKTUR LOURIEGO

04.06.2015 08:38

Spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Wacławem Krupińskim

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Wacławem Krupińskim, poświęcone książce „Jan Kanty Osobny. Jan Kanty Pawluśkiewicz w rozmowie z Wacławem Krupińskim”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 11 czerwca. Rozmowę z autorami poprowadzi Piotr Metz, dziennikarz muzyczny, a gościnnie wystąpi Tomasz Organek, muzyk, autor tekstów, kompozytor.

Spotkanie odbędzie się 8 czerwca (poniedziałek), o godz. 18.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków (al. J. Słowackiego 22).

Wstęp wolny.

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 roku wokalistą Anawa został Andrzej Zaucha. Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jan Kanty Pawluśkiewicz czasem również sam śpiewa. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu „Szalona lokomotywa”. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej.

Wacław Krupiński jest dziennikarzem, krytykiem, redaktorem działu kultury „Dziennika Polskiego”. Autor książek „Głowy piwniczne”, „Moje woperowstąpienie. Rozmowy z Jadwigą Romańską” i wywiadu rzeki ze Zbigniewem Wodeckim – „Pszczoła, Bach i skrzypce”.

03.06.2015 20:17

Nagrody za majowe recenzje

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z przyjemnością informujemy, że nagrody za majowe recenzje otrzymują:

– Zielkowiak – za recenzję "Nic nie jest czarno-białe"

– Marioosh – za recenzję "Wzruszająca historia sprzed 60 lat"

 

Zwycięzcy otrzymają pakiet książek, w którego skład wchodzą:

– "Czarny kwiat" Kim Young-ha,

– "Do niewidzenia, do niejutra" Joanny Bartoń,

– "Ezotero" Agnieszki Tomczyszyn,

– audiobook "Pasja życia" Irvinga Stone'a.

03.06.2015 14:24

Literatura faktu z medycyną w tle - czyli kolejne biblionetkowe TOP 10

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiejsze zestawienie przygotowała dla Was dot59. Główne założenie dla listy zawarte jest w tytule wiadomości - znajdziecie na niej książki zaliczające się do literatury faktu i mające jakiś związek z medycyną. Autorka zastrzega, że kolejność książek na liście wynika z chronologii ich czytania, a nie w efekcie ułożenia ich według atrakcyjności czytelniczej.

1. Mędrca szkiełko (Fedorowski Grzegorz)

Zbiór krótkich szkiców o ważnych odkryciach w medycynie: jak poznano krążenie krwi w organizmie na długo przed wynalezieniem aparatury diagnostycznej, skąd się wzięła penicylina, insulina, zdjęcia rentgenowskie itd. Autor potrafi opowiadać rzeczowo, ciekawie, a przy tym niezmiernie przystępnie (wiem, co mówię – czytałam w 6 klasie podstawówki). Dzisiaj można szukać głównie w antykwariatach i na allegro, ale jeśli kogoś temat interesuje, niedawno wydano nowszy, obszerniejszy (co nie znaczy, że dokładnie się pokrywający tematycznie) i ambitniejszy odpowiednik: Przełom!: Jak 10 największych odkryć w historii medycyny pozwoliło ocalić miliony istnień i zmieniło nasz sposób postrzegania świata (Queijo Jon)

2. Łowcy mikrobów (Kruif Paweł de (Kruif Paul de))

Ta książka znalazła się także w moim absolutnym „top 10”, bo jest historią niesamowitej pasji, wytrwałości i wysiłku intelektualnego kilku ludzi, którzy nie mieli do dyspozycji prawie nic z tego, czym dziś dysponują naukowcy, czasem jeszcze mając przeciw sobie demotywujące zdanie otoczenia, a dokonali rzeczy niezwykłych. Dla nas jest już nie do pomyślenia, by w ciągu kilku lat całe wielopokoleniowe rodziny wymierały na gruźlicę, a w ciągu kilku tygodni połowę dzieci w miasteczku wybił dyfteryt – a czy pamiętamy, dzięki komu zyskaliśmy tę przewagę nad mikrobami?

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z CAŁĄ LISTĄ

03.06.2015 02:00

Dzieje się coś ważnego? Napisz do nas!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Biblionetka żyje dzięki swoim użytkownikom. Wielu z Was wie o tym, co dzieje się na rynku książki lepiej od nas. Dlatego mamy dla Was propozycję. Jeżeli wiecie o jakimś ważnym wydarzeniu (impreza, premiera, konkurs, nagroda itp) związanym z książkami – napiszcie do nas. Nie ma złych tematów (no dobra... są, ale nie powinno to Was ograniczać), a jedyne, co ryzykujecie to... nieopublikowanie Waszego materiału na Biblionetce. Każda opublikowana wiadomość będzie miała link do profilu użytkownika (a także link do jego strony, jeżeli tylko autor sobie tego zażyczy).

A teraz najważniejsze – jak dostarczyć nam wiadomość? Wysyłając prywatną wiadomość do użytkownika „Wiadomości” albo mail na adres: newsy@biblionetka.pl.

Co jeszcze można dodać? „Samych interesujących wiadomości”?

02.06.2015 17:33

Plebiscyt „Najlepsza książka dla młodych czytelników” rozstrzygnięty

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W ostatnim tygodniu maja ogłoszono wyniki plebiscytu organizowanego przez serwis Granice.pl, na „Najlepszą książkę dla młodego czytelnika”. Grono jurorów Nagrodę Główną zdecydowało się przyznać książce Jedyny i niepowtarzalny Ivan (Applegate Katherine). Poniżej przedstawiamy kilka słów, jakimi jurorzy uzasadniali wybór tej książki.

„Jedyny i Niepowtarzalny Ivan” to poruszająca opowieść, atrakcyjna ze względu na formę, ciekawa, nieszablonowa, pouczająca. Ładnie wydana. Nagrodzona przez jurorów książka Katherine Applegate daje czytelnikowi (zwłaszcza dzieciom) możliwość doświadczenia tego, czym może być dla zwierzęcia samotne życie w klatce. Autorka uczy empatii dla naszych mniejszych, niekoniecznie gabarytowo, braci. Ze względu na zawartą w niej oryginalną historię, przyjętą narrację oczami zwierzęcia zamkniętego w niewoli i poruszane kwestie jest niezmiernie intrygująca. Czytając ją ma się wrażenie, że zawiera mało słów, ale za to każde z nich i każde zdanie ma swoją wyjątkową wagę. Jest to książka dla dzieci zaczynających swoją przygodę z samodzielnym czytaniem, jednak dorośli mogą być zaskoczeni, jak wielkie wrażenie zrobi ona na nich samych.

 

02.06.2015 10:54

Lista najlepszych reportaży według Lutka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj udostępniamy Wam zestawienie książek reportażowych przygotowanych przez użytkownika lutek01. Przy okazji namawiamy do wysyłania kolejnych list tematycznych, bo szkoda by było, żeby nasza akcja „umarła” – jest na to zbyt wciągająca (nie mówiąc o tym, że zdecydowanie za młoda).

1. Czarny ogród (Szejnert Małgorzata)

Absolutny the best off! Chociaż właściwie to miejsce należy bardziej do autorki niż do samej książki. Małgorzata Szejnert to dla mnie pierwsza dama polskiego reportażu. 100% zaangażowania i profesjonalizmu. Absolutnie doskonała. Czego się nie dotknie, to złoto.

2. Ołowiane żołnierzyki (Aleksijewicz Swietłana)

Kolejny geniusz. Chyba nikt nie potrafi tak dobrze wytłumaczyć Zachodowi czym jest Rosja. Cały czas czekam na Nobla.

3. Wanna z kolumnadą: Reportaże o polskiej przestrzeni (Springer Filip)

Książka, która objaśnia, dlaczego Polska wygląda tak, jak wygląda. Powinna być obowiązkową lekturą na zajęciach z plastyki/sztuki.

CAŁĄ LISTĘ ZNAJDZIECIE POD TYM LINKIEM

02.06.2015 06:53

Rusza konkurs dla projektu Dzieje Bazaru Różyckiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Projekt Dzieje Bazaru Różyckiego ma na celu przywrócenie życia na terenie Bazaru Różyckiego w Warszawie. W ramach projektu prowadzone są różnorodne działania z Laboratorium Reportażu na czele. Założenia przedsięwzięcia przewidują również wydanie książki i realizację przedstawienia teatralnego oraz filmu (serialu fabularnego i dokumentalnego).

Dla Biblionetkowiczów szczególnie ciekawy może okazać się konkurs "Cała Warszawa z Markiem Millerem opowiada dzieje Bazaru Różyckiego". Poniżej przedstawiamy treść komunikatu konkursowego udostępnioną przez organizatora:

Czy miasto, jego mieszkańcy, mogą stworzyć zbiorową powieść? Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w eksperymencie, w próbie odpowiedzi na to pytanie. Dlatego ogłaszamy KONKURS NA WSPOMNIENIA, RELACJE, ZDJĘCIA dotyczące Bazaru. Już od ponad 10 lat Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego zbiera do tych dziejów materiały. Inspiratorem tematu był nasz przyjaciel i wykładowca Laboratorium Reportażu Marek Nowakowski. Autorem powieści, jej dyrygentem, reżyserem jest Marek Miller – reporter, założyciel Laboratorium. Relacje bezpośrednich świadków i uczestników wydarzeń zbierali studenci oraz uczniowie praskich liceów. W grudniu 2014 r. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury  powstał pierwszy multimedialny szkic powieści. Można się z nim zapoznać na stronach www.bazar-rozyckiego.pl. Tam również zamieszczamy obowiązujący uczestników konkursu REGULAMIN. Po skontaktowaniu się poprzez numer telefonu 505 181 476 można skorzystać z fragmentów powieści „Dzieje Bazaru Różyckiego” zamieszczonych na wspomnianej stronie.

Nagroda główna: 20 tys. złotych.
Termin rozpoczęcia konkursu: 1.06.2015.
Termin zakończenia konkursu: 30.09.2015.

01.06.2015 11:44

Ulubione biografie prezentuje Marylek

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po naszym ostatnim komunikacie poszaleliście z listami, w związku z czym w kolejce na publikację czeka ich aż cztery. Dzisiaj przedstawiamy zestawienie użytkowniczki Marylek, której przy okazji chcemy pogratulować 10 lat spędzonych z Biblionetką. Marylek wybrała biografie bo to...:

"...temat, który jest mi bliski. Bardzo lubię biografie, dość dużo ich czytuję. Takie poznawanie innych ludzi przez słowo.

Lista jest, siłą rzeczy, uboga bo subiektywna; nie czytałam wielu biografii mających świetne opinie wśród Biblionetkowiczów, choć niektóre z nich nawet mam na półce! Chociażby książki pióra Mariusza Urbanka - ot, pierwszy z brzegu przykład. Mogłabym ułożyć listę biografii i wspomnień, które koniecznie muszę przeczytać! Ale na razie ograniczę się do tych już przeczytanych. Lista jest też wybiórcza bo, nie ukrywam, chciałabym przypomnieć kilka pozycji może zapomnianych, może mało znanych. Pokazać, że warto się zaznajomić. Troszeczkę wypromować.

1. Kapuściński Ryszard - Lapidaria.

Wszystkie. Perełki i perełeczki. Multum przemyśleń, obserwacji, refleksji. Do powolnego smakowania, zadumania się, do robienia notatek na marginesach, do ciągłych powrotów. Rzecz unikatowa. A napisana językiem tak pięknym, że samo obcowanie z nim staje się dodatkową przyjemnością. Nie są to może pamiętniki sensu stricto, to zapiski nietypowe, czasem ogólne, estetyzujące, miejscami bardzo osobiste, wręcz intymne, dla mnie bardzo poruszające.

Lapidarium (Kapuściński Ryszard)
Lapidarium II (Kapuściński Ryszard)
Lapidarium III (Kapuściński Ryszard)
Lapidarium IV (Kapuściński Ryszard)
Lapidarium V (Kapuściński Ryszard)
Lapidarium VI (Kapuściński Ryszard)

2. Dzienniki Hena - Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)

Zapiski prowadzone przez dziesięciolecia. Praktycznie wzorzec dziennika literackiego. Wydarzenia z kraju, ze świata, przemyślenia osobiste; literatura, polityka, życie codzienne; uczucia, obserwacje, czasami dialogi; relacje, komentarze, fragmenty utworów literackich. Jak bliskim może stać się człowiek, którego nie zna się osobiście, jedynie dzięki wspólnemu przeżywaniu spisanych przez niego niegdysiejszych wydarzeń! Hen wydawał dzienniki sukcesywnie, ale tworzą one cykl złączony osoba autora, naznaczony jego stylem i sposobem, postrzegania świata, dlatego traktuję je jako ciąg.

ZOBACZCIE CAŁĄ LISTĘ - WYSTARCZY KLIKNĄĆ W TEN LINK

01.06.2015 10:14

X Dni Jakuba Wedrowycza

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W dniach 17-19 lipca 2015 roku Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” organizuje w Wojsławicach (woj. lubelskie, 23 km od Chełma) X Dni Jakuba Wędrowycza.

Dni Jakuba Wędrowycza to interdyscyplinarna trzydniowa impreza kulturalna o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku. Powstała ona na cześć bohatera literackiego wykreowanego przez pisarza Andrzeja Pilipiuka. Opowieści o przygodach Jakuba Wędrowycza cieszą się w Polsce ogromną popularnością, zaś Wojsławice to miejsce akcji wielu utworów, w których występuje ów bohater.

W tym roku spodziewamy się uczestnictwa około 500 uczestników z całej Polski. Największą grupę uczestników stanowią studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Impreza poświęcona jest literaturze, grom i sztuce, głównie o tematyce fantastycznej. Co roku odwiedza ją kilku literatów, w tym wspomniany Andrzej Pilipiuk.
Podczas trzech dni imprezy będzie miało miejsce ponad 50 wydarzeń. Będą to: spotkania autorskie (m.in. z Andrzejem Pilipiukiem i Stefanem Dardą), prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i fabularne, fire show, pokazy grup rekonstrukcyjnych, jak również koncerty. Impreza ma charakter wakacyjnego spotkania i jest luźno powiązana z książkowym bohaterem, historią regionu oraz fantastyką i różnego rodzaju grami. Jej nieodłączną częścią jest spacer śladami Jakuba Wędrowycza, podczas którego autor książki opowiada o miejscach występujących w opowiadaniach, które uczestnicy mogą oglądać „na żywo”.

X DNI JAKUBA WĘDROWYCZA
17-19 lipca 2015 roku
Zespół Szkół Publicznych im. Tadeusza Kościuszki
w Wojsławicach Kolonii 1
22-120 Wojsławice

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: