Wiadomości

Wybierz okres czasu:

19.10.2014 13:08

Co nas czeka w nadchodzącym tygodniu? Przegląd premier

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Najbliższy tydzień wypełniony jest ciekawymi premierami. Dlatego bez zbędnych wstępów, zaczynamy naszą prezentację.

Zacznijmy od dwóch książek dla miłośników Wisławy Szymborskiej. "Szycie sztandaru" (Wydawnictwo a5) to tomik młodzieńczych wierszy poetki, którego wydanie zostało zatrzymane przez komunistyczną cenzurę. Z kolei "Zachwyt i rozpacz" (Dom Wydawniczy PWN) to książka wspomnieniowa o naszej słynnej artystce.

Kolejna propozycja, "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie), to długo oczekiwana "mega-opowieść" (prawie 1000 stron) historyczna, rozgrywająca się w połowie XVIII wieku na Podolu. Z tego co słyszeliśmy szykuje się duży przebój.

 

18.10.2014 18:10

Przegląd prasy: wywiad z Zygmuntem Miłoszewskim

Autor: Sylwia_

 

- Moja ostatnia randka z prokuratorem Szackim trwała nieprzerwanie do 4.20 rano - bardzo dziękuję. I rozumiem już, czemu zatytułowałeś tę książkę „Gniew”...

- Starałem się, żeby tytuł był adekwatny.

- Ja czuję, że będzie to właśnie reakcja fanów Szackiego. Co to za zakończenie jest?!

- Zakończenie jak zakończenie. Tak zwane otwarte.

 

 

 

 

Na stronie www.weekend.gazeta.pl znajdziecie ciekawy wywiad Katarzyny Nowakowskiej z Zygmuntem Miłoszewskiem.  Link TUTAJ

Inf. nadesłał Marżin.

18.10.2014 17:01

Romantycznie w księgarni

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Czy szukacie czasem książek na poprawę nastroju? Rozglądacie się bardziej za ładną okładką niż za głośnym tytułem, za obietnicą relaksu niż kontaktu z dającym do myślenia arcydziełem? 

Jeśli pod koniec pracowitego tygodnia macie ochotę zaszyć się gdzieś z lekką i wciągającą książką,  to może spodobają wam się poniższe propozycje. Przyglądamy się modnym ostatnio powieściom z księgarnią, kawiarnią lub kwiaciarnią w tle. Czy urokliwe miejsce fabuły to dobra podstawa by stworzyć "terapeutyczną" lekturę? 

Czytaliście którąś z poniższych książek? Polecacie jakiś tytuł lub zdecydowanie odradzacie? A może znacie inne powieści, które mogłyby uzupełnić zestaw? 

 

18.10.2014 13:30

Polska książka potrzebuje ratunku - List otwarty

Autor: Małgorzata_

Trwa akcja zbierania podpisów pod listem otwartym środowisk literackich i wydawniczych, które postulują o wsparcie rynku książki regulacją zwaną "ustawą o książce". Bogata oferta tytułowa, szeroka dostępność do książki, fachowe doradztwo w dobrze prosperujących księgarniach – to cele, w których realizacji może pomóc wprowadzenie do polskiego porządku prawnego takiej ustawy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.10.2014 00:00

Herbert 2014 – 90. urodziny Poety

Autor: Małgorzata_

Zapraszamy do świętowania 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. Urodzinowe obchody odbędą się w dniach 27-29 października 2014 r. w Warszawie. Ich inicjatorką jest Katarzyna Herbert, a organizatorami –Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Biblioteka Narodowa. 

 

17.10.2014 22:04

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia.

Autor: Sylwia_

 

W tym tygodniu wśród filmowych ekranizacji książek dla dzieci długonosy Pinokio, a dla dorosłych romantyków love story na podstawie powieści Nicholasa Sparksa „Dla ciebie wszystko”. Co oprócz tego? Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

„Ostatnimi czasy Robert Downey Jr. nie schodzi z czołówek gazet i programów telewizyjnych, bynajmniej nie za sprawą swojego nowego filmu. Emocje podsyca sam aktor, drażniąc się z widzami w sprawie niepewnej przyszłości filmowego „Iron Mana”. Raz  twierdzi, że na pewno powstanie czwarta część filmu, a najlepiej by nakręcił ją Mel Gibson, innym razem tonuje emocje twierdząc, że na pewno nie wystąpi już w solowym filmie o przygodach Tony’ego Starka. Gdy na chwilę ucichły reperkusje tych wystąpień Marvel ogłosił, że Robert ma szansę pojawić się w „Kapitanie Ameryce 3” inicjując „Wojnę domową” wśród superbohaterów. I jak go tu nie kochać? Zaiste dramaturgia godna najlepiej opłacanego na świece aktora.”  

 

Więcej w rozwinięciu wiadomości.

 

 

17.10.2014 21:21

Zapowiedź: „Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży”

Autor: Sylwia_

 

W listopadzie, nakładem wydawnictwa Albatros, ukaże się interesujący, bo pozbawiony cenzury zbiór baśni braci Grimm. Wyboru dokonał Philip Pullman, pisarz i wykładowca literatury angielskiej. „Książka zawiera 50 baśni wybranych z najsławniejszego zbioru niemieckich autorów, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników, dzięki czemu nabrały ogromnej siły wyrazu. Po każdej baśni zamieszczono notę autora z uwagami na temat danego utworu oraz informacje o odpowiednikach danej baśni w folklorze rosyjskim, włoskim, francuskim i angielskim." - opisuje książkę wydawca.

 

Premiera: 19 listopada

17.10.2014 16:35

Spotkanie z Jackiem Dehnelem

Autor: Sylwia_

W najbliższą środę z okazji premiery książki „Matka Makryna” organizowane jest spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem.

 

 

 

16.10.2014 23:30

Recenzje: „Jak trudno być przystojnym"

Autor: Sylwia_

 

16 października 1854 roku w Dublinie pewnemu chirurgowi urodził się syn. Może za sprawą wpływu matki poetki i tłumaczki chłopiec wyrósł na znanego (i kontrowersyjnego) artystę. W rocznicę urodzin Oscara Wilde'a, bo o nim właśnie mowa, i na wieczorną poprawę nastroju, przypominamy recenzję użytkownika Zsiaduemleko pt. „Jak trudno być przystojnym”. 

„Oscar Wilde był postacią bez wątpliwości nietuzinkową. Gardzący męskością, zniewieściały biseksualista. Podobno któregoś słonecznego dnia ożenił się z pewną kobietą. Cóż, każdemu może się zdarzyć po pijanemu.”

Cała recenzja TUTAJ

 

16.10.2014 22:47

Okładka gotowa, premiera w listopadzie

Autor: Sylwia_

 

 

Rafał Kosik opublikował na swoim blogu okładkę do najnowszej (już  trzynastej) części cyklu "Felix, Net i Nika". "Klątwa Domu McKillianów" ukaże się w drugiej połowie listopada. O czym będzie? Niespodzianka, szczegóły owiane tajemnicą. ;)
Dla zainteresowanych fragment do poczytania: TUTAJ.

 

 

16.10.2014 20:05

Kraków świętuje

Autor: Sylwia_

 

W niedzielę 19 października Kraków będzie świętował rocznicę uzyskania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Będzie wesoło i kolorowo. Poniżej zaproszenie z Krakowskiego Biura Festiwalowego

Wątpimy, czy jest jeszcze ktoś kto o tym nie wie. Może gdzieś za tatrzańskimi halami albo w nadmorskich kurortach mieszka osoba, która od roku nie interesowała się tym co słychać w Krakowie. Jest też możliwość, że nie słyszały o tym niebiosa (chociaż tam podobno interesują się wszystkim). Dlatego 19 października z krakowskiego Rynku wyślemy radosną nowinę do każdego mieszkańca, do turystów, do lokatorów podmiejskich dzielnic i do wszystkich świętych – właśnie mija rok odkąd Kraków cieszy się tytułem Miasta Literatury UNESCO! W niebo polecą setki wielokolorowych balonów głoszących najlepszą literacką nowinę. Zapraszamy!
 
Balony powędrują w niebo spod Ratusza w niedzielę 19 października o 12:00.  
To nie koniec atrakcji!

 

.

15.10.2014 21:13

Przegląd prasy: "Zanim zacznie się pisać, trzeba stworzyć w sobie pisarza"

Autor: Sylwia_

 

Co jest ważniejsze dla pisarza, talent czy ćwiczenie warsztatu? Czy pisania można się nauczyć? Czy kursy dla początkujących autorów są przydatne? Jak radzić sobie z blokadą twórczą? 

Na wieczór proponujemy do posłuchania (i późniejszego komentowania) audycję radiową pt. Czego się można nauczyć na kursach pisania? 

Krótki artykuł wprowadzający i ciekawą audycję znajdziecie na stronie www.polskieradio.pl 

 

 

 

15.10.2014 13:31

"Ziarno prawdy" - zwiastun

Autor: Małgorzata_

 

Opublikowano pierwszy zwiastun ekranizacji bestsellerowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”. Premiera filmu w reżyserii Borysa Lankosza zapowiedziana jest na 9 stycznia 2015 roku.

W Sandomierzu zostaje popełniona straszliwa zbrodnia. Ciało zamordowanej kobiety, powszechnie lubianej działaczki społecznej, zostaje podrzucone nagie w miejscu publicznym. Sposób w jaki pozbawiono ją życia przywodzi na myśl mord rytualny. Lokalni stróże prawa pod wodzą niedawnego gwiazdora stołecznej prokuratury, Teodora Szackiego, będą musieli nie tylko rozwiązać zagadkę kryminalną, ale także stawić czoło rozhisteryzowanej opinii publicznej.

Zwiastun: TUTAJ

15.10.2014 11:17

Man Booker Prize dla pisarza Richarda Flanagana

Autor: Sylwia_

 

Australijski pisarz Richard Flanagan został wyróżniony brytyjską nagrodą Man Booker Prize za powieść „The Narrow Road to the Deep North". Autor książki otrzyma 50 tysięcy funtów. 

W książce opisane są losy alianckich jeńców wojennych zmuszonych do budowy linii kolejowej z Tajlandii do Birmy. Historia oparta jest na doświadczeniach ojca pisarza, Archie'ego Flanagana.

„- Po prostu nie można tej książki odłożyć. A kiedy się jednak odłoży, nie można jej tak od razu podjąć, wymierza tak mocny cios. To potężne pisarstwo" – wyznał jeden z jurorów A. Grayling.

Dotąd nagroda zarezerwowana była tylko dla obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandii i Wspólnoty Narodów. W tym roku, po raz pierwszy, o Man Booker Prize mogli zabiegać wszyscy autorzy piszący po angielsku.

 

 

Źródło: www.themanbookerprize.com, cyt. za www.polskieradio.pl

15.10.2014 00:00

Cztery książki tygodnia wybrane - specjalna oferta Ravelo dla BiblioNETki

Autor: Sylwia_

 

W tym tygodniu 4 tytuły biorące udział w ofercie specjalnej księgarni Ravelo dla BiblioNETkowiczów są:

Czasy secondhand: Koniec czerwonego człowieka (Aleksijewicz Swietłana)
Pan Mercedes (King Stephen (pseud. Bachman Richard))
Byłem lekarzem w okopach: 2 sierpnia 1914 – 14 lipca 1919 (Maufrais Louis)
Dziennik Mistrza i Małgorzaty (Bułhakow Michaił (Bułhakow Michał), Bułhakow Jelena)

Szczegóły akcji, aktualny kod do zakupu powyższych tytułów i link, jak zawsze znajdziecie w zakładce Księgarnia.

Pracujemy wraz z księgarnią Ravelo nad następną akcją promocyjną. Tym razem nie ogłaszamy więc wyborów kolejnej czwórki tytułów na nadchodzący tydzień - wkrótce zaskoczymy was nową propozycją. :)

14.10.2014 22:54

Co się czyta w USA - bestsellery New York Timesa

Autor: Sylwia_

 

Najświeższe notowanie bestsellerów New York Times. Na amerykańskim rynku widać wyczekiwanie na sezon gwiazdkowy - w pierwszej dziesiątce pojawiły się tylko trzy nowości.

 

14.10.2014 22:23

Spotkanie z autorkami słownika "Czary góralskie"

Autor: Sylwia_

 

Co złożyć w ofierze duchom? Dlaczego warto dać pannie młodej przed ślubem kromkę chleba? Co się stanie, jeśli sprowadzimy się do nowego domu w okresie postu albo idąc, lewą nogą przekroczymy swój cień? I w jaki sposób szybko skontaktować się z czarnoksiężnikiem? Górale na wszystko mają swoje sprawdzone magiczne sposoby.

W sobotę, 18 października o godz. 18 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem (ul. Krupówki 41) odbędzie się spotkanie z autorkami książki "Czary góralskie. Słownik magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich" – Urszulą Janicką-Krzywdą i Katarzyną Ceklarz. 

 

 

14.10.2014 13:34

Przegląd prasy: "Dlaczego wypieramy ze świadomości język polski?" Gabriel Leonard Kamiński

Autor: Sylwia_

 

Co jakiś czas przysyłacie nam linki do ciekawych, czasem kontrowersyjnych artykułów w prasie, o których warto w BiblioNETce podyskutować. Rozpoczynamy więc nowy cykl wiadomości pt. "Przegląd prasy", w którym będziemy przedstawiać właśnie takie teksty. Jako pierwszy proponujemy artykuł Gabriela Leonarda Kamińskiego z portalu księgarskiego Ksiazka.net.pl.

"Właśnie dzisiaj w Katowicach kończy się edycja kolejnego 16. Ogólnopolskiego Dyktanda. Wzięło w nim dotychczas udział ponad 51 tysięcy osób. To z jednej strony cieszy, a z drugiej nasuwa się pytanie, jeśli jest tak dobrze, bo coraz więcej osób bierze w nim udział, to dlaczego język polski jest w tak kiepskiej kondycji?

Atakują nas dookoła te same dramatyczne stwierdzenia: 50% Polaków nie rozumie nawet najprostszego tekstu! Używamy coraz mniej słów do porozumiewania się, a gadżetowe pokolenie posługuje się coraz częściej w komunikacji smsami..."

Cały artykuł: TUTAJ 

13.10.2014 20:37

Ekranizacja "Osiedla Bogów" - zwiastun

Autor: Sylwia_

 

Na facebookowym fanpage'u Asteriksa i Obeliksa pojawił się zwiastun nowego filmu z dwójką słynnych Galów. Na ekrany kin przenoszony jest teraz komiks Rene Goscinnego i Alberta Uderzo pt. "Osiedle bogów". Jak zawsze Cezar będzie próbował podbić pewną mała wioskę. Skoro użycie siły dotąd nie przyniosło spodziewanych efektów, czas wprowadzić w czyn "ucywilizowanie". Wyższość rzymskiej kultury ma unaocznić Galom nowa dzielnica mieszkaniowa Osiedle Bogów, założona tuż przy ich osadzie. A że trzeba było przy okazji wyciąć parę drzew...

Premiera w Polsce: 27 lutego 2015 

Zwiastun: TUTAJ

13.10.2014 13:52

Bruno Schulz Festiwal 2014

Autor: Małgorzata_

 

 

 

Już jutro startuje Bruno Schulz. Festiwal 2014. W tym roku miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się z takimi autorami, jak Dawid Grossman, Zeruya Shalew, Jurij Andruchowycz, Małgorzata Szejnert, Mariusz Szczygieł i autorami nominowanym do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

13.10.2014 12:00

Nobel dla Malali Yousafzai!

Autor: Sylwia_

 

Nastolatka z Pakistanu została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Swoją historię opisała w książce "To ja, Malala”. Wspomnienia, napisane wspólnie z brytyjską dziennikarką Christiną Lamb, ukazały się w Polsce w styczniu 2014 r. nakładem wydawnictwa Prószyński Media.

 

12.10.2014 13:43

Trwa konkurs "Zakładka z przeszłości"

Autor: Sylwia_

    

Jeśli znalazłeś w książce ciekawą zakładkę lub inny przedmiot, podziel się swoim odkryciem i weź udział w konkursie "Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart” - zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Lustro Biblioteki. 

Do wygrania między innymi czytnik e-booków PocketBook Mini.

Szczegółowe informacje na stronie Lustra Biblioteki oraz w rozwinięciu wiadomości.

 

BiblioNETka objęła wydarzenia patronatem medialnym. 

12.10.2014 13:10

Dylan Dog powraca!

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Wydawnictwo Bum Projekt zadebiutowało na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier serią „Mysia Straż”, a już na grudzień planuje kolejny tytuł. Będzie to wielki powrót „Dylana Doga” zwanego nie bez przyczyny detektywem mroku.

Włoska seria o przygodach nieustraszonego agenta tropiącego przeróżne niewyjaśnione zjawiska i zmagającego się potworami maści wszelakiej debiutowała na polskim rynku w 2001 r. Wydawana z przerwami przez wydawnictwo Egmont została zamknięta w 2011 r. Teraz Bum Projekt zdecydowało się reaktywować „Dylana Doga” ku uciesze fanów komiksów grozy. Pierwszy tom będzie zawierał dwie części niepublikowanych do tej pory w Polsce przygód popularnego detektywa.  

 

 

 

 

11.10.2014 19:28

Co nas czeka w nadchodzącym tygodniu? Przegląd premier

Autor: Sylwia_

Nadchodzący tydzień nie rozpieszcza miłośników nowości. Z czystym sercem można polecić co najwyżej cztery premiery.

 

Pierwsza z nich pojawi się w środę. Będzie to nowa powieść Amy Tan, "Dolina spełnienia" (Prószyński Media). Książka opowiada historię trzech pokoleń kobiet poszukujących życiowego spełnienia i prawdziwej miłości. Tłem dla ich losów jest intrygujący Szanghaj oraz chińska prowincja z początku ubiegłego wieku. 

 

 

10.10.2014 16:39

Endemity - bliżej środka

Autor: Małgorzata_

 

 

 

 

Już jutro rusza Endemity, czyli poznański Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Polecamy go wszystkim tym, którzy cenią i chcą lepiej poznać ukraińską literaturę.

To ważne wydarzenie literackie nie tylko ze względu na fakt, że powieściopisarstwo z naszych wschodnich sąsiednich rejonów jest wciąż stosunkowo nieznane, ale również przez znaczący, bieżący kontekst konfliktów, jakie wciąż targają ten kraj. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną współczesne i te dawne obrazy Ukrainy, co dokona się na wiele intrygujących sposobów - w programie najnowszego Endemity znalazły się zarówno spotkania autorskie i warsztaty literackie, jak również recitale i poetyckie slamy.

10.10.2014 16:15

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia.

Autor: Sylwia_

 

Rozpoczynamy cykl wiadomości o wydarzeniach kulturalnych, które mogą was zainteresować, choć czasami nie są bezpośrednio związane literaturą. Na początek zestawienie filmowych premier tygodnia, przygotowane przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks. 

Warto zwrócić szczególną uwagę na ekranizację powieści "Zaginiona dziewczyna" oraz na zbierający niesamowite recenzje film "Bogowie", opowiadający o Zbigniewie Relidze. Co ciekawe, 9 października premierę miała książka "Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga".

 

 

10.10.2014 13:07

Recenzje: "Na całym świecie tylko Ona"

Autor: Sylwia_

78 tysięcy wyświetleń w 2 tygodnie - tak wielką popularnością cieszy się recenzja użytkowniczki Pani_Wu. Czytaliście już? Warto! :)

 

"Romans księcia Wilhelma Pruskiego i księżniczki Elizy Radziwiłłówny jest w Karkonoszach dobrze znany. Swego czasu plotkowała o nim cała arystokracja w Europie, obecnie zaś pobudza wyobraźnię mieszkańców tego regionu i turystów. Przecież o mały włos Polka zostałaby cesarzową Prus! Jedną ze scen wydarzeń był pałac Radziwiłłów w Ciszycy w pobliżu Kowar, a pruska arystokracja często bywała w Dolinie Pałaców i Ogrodów, w jaką przemieniła podnóże Karkonoszy".

Link do całej recenzji: TUTAJ

Więcej informacji o książce i promującym ją ciekawym spotkaniu autorskim znajdziecie na blogu Pani_Wu Zapiski na serwetkach: W gościnie u hrabiny von Reden w Bukowcu.

10.10.2014 12:03

Opcja "Podświetlaj ocenione książki"

Autor: Sylwia_

 

Dobra wiadomość dla osób, którym w nowym wyglądzie BiblioNETki brakowało widoku podświetlonych tytułów przeczytanych książek. 

Po zalogowaniu, w panelu użytkownika w części "Moje dane" znajdziecie opcję "Podświetlaj ocenione książki" (poniżej opcji "Wygląd serwisu"). Jeśli chcecie ją uruchomić, wystarczy uaktywnić ją kliknięciem w kwadrat przy napisie "Podświetlaj ocenione książki" i zapisać zmiany w "Moich danych".

10.10.2014 00:00

Nowy odcinek "Czytam to!"

Autor: Sylwia_

 

W sieci można już obejrzeć trzeci odcinek cyklicznego programu Wydawnictwa Literackiego pt. "Czytam to!". Co w nowym odcinku? Robert Kasprzycki chwali i gani, szydzi i opowiada o książkach: 


 - "Wykolejony" Michaela Katza Krefelda

- "Kolos" Nialla Fergusona

- "Wszystko, co lśni" Eleanor Catton

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: